Складно, але можливо: хімік розповів, як можна відновити сивину

4 хв на прочитання06 Травня 2024, 22:03
Фото з відкритих джерел

Хоча ще доведеться почекати, доки наука навчиться безпосередньо впливати на меланоцити волосяного фолікула.

Попри те, що сивина може надавати людині особливого шарму, мало хто, маючи вибір, не хотів би відновити колір посивілого волосся. Науковець-хімік Сергій Бесараб розповідає, як це можна зробити.

Сивина — це депігментація, тобто екстремальне зниження концентрації меланіну у кірковому шарі волосся. Причин появи сивини може бути безліч, починаючи від генетики, захворювань, дефіциту мікроелементів і закінчуючи прийомом препаратів на кшталт хлорохіну, іматинібу (хіміотерапія) або дитранолу (псоріаз).

У нормальних умовах сивина — це природна вікова особливість. Нормальна частота сивіння волосся становить 34±9,6 року в європеоїдів та 43,9±10,3 року в африканців. Існує навіть правило «трьох п'ятдесят»: до 50 років 50 % людей мають 50 % сивого волосся. Сивіють люди незалежно від статі та кольору волосся, відмінності тільки в локалізації — у чоловіків сивина зазвичай починається на скронях і на бакенбардах, а у жінок — із периметру лінії росту волосся. Швидкість посивіння, за інших рівних, регулюється лише генетикою.

Можна вважати, що в цибулинах сивого волосся зменшується кількість меланоцитів (генераторів меланіну). Відповідно при зростанні волосся дедалі менше меланосом (гранул меланіну) включається до клітин коркового шару волосся. Зрештою у волосяній цибулиці не залишається меланоцитів узагалі. Можна ще згадати, що навіть якщо меланоцити працюють, то меланосоми, що виробляються ними, упаковуються в автофаголізосоми (тобто, умовно кажучи, такий меланін, що самознищується). Дослідники пов'язують це із підвищеним рівнем вільних радикалів.

Проте не все погано в сивому волоссі. З одного боку воно справді грубіше і менш слухняне, ніж пігментоване. Річ у тім, що активність меланоцитів (колір волосся) заважає диференціюватися кератиноцитам (кірковий шар волосся). А коли волосся посивіло, меланоцитів немає, тоді кератиноцитам настає роздолля. Напевно, багато хто помічав, що сиве волосся росте швидше за пігментоване (для волосся бороди, наприклад, різниця у швидкості зростання — 4 рази).

Такі ефекти мають сенс із погляду еволюції. Сиве волосся росте швидше, має більш розвинений кірковий шар, забезпечує кращу термоізоляцію. Тим самим компенсується втрата здатності поглинати ультрафіолет за рахунок меланіну. Також сиве волосся відрізняється підвищеним вмістом залишків цистеїнової кислоти і зниженим вмістом цистину (окислювальний димер цистеїну), що виражається у стійкості до хімічного стресу — воно гірше утримує штучні барвники.

Отже, чи можна повернути сивину назад? Приклади повернення пігментації існують. Наприклад, колір волосся повертався після променевої терапії раку чи після деяких запальних явищ (еритродермічна екзема, або ерозивний кандидоз голови). Тут, найімовірніше, причиною була примусова активація меланоцитів запальними цитокінами.

Відомий, наприклад, випадок, коли волосся потемніло після прийому великих доз п-амінобензойної кислоти. У 82 % піддослідних (усього було близько 500 осіб) волосся потемніло за 2-4 місяці. Але після припинення прийому PABA за кілька тижнів сивина повернулася. Механізм дії досі ніхто не пояснив.

Так є дослідження, в яких волосся повертало колір після нашкірного застосування так званого α-меланоцитостимулюючого гормону (він же меланокортин). Гормон цей може бути відомий любителям засмаги через синтетичний аналог Melonatan. Також працює ще один пептид, РТР20 або пальмітоїлу тетрапептид 20 — він є активатором рецептора меланокортину MC1-R. Коштують зазначені гормони недешево, і є шанс отримати неприємні побічні ефекти на кшталт пігментних плям чи навіть чогось гіршого.

«Ну а якщо «ігри з гормонами» не для вас, то залишається тільки класика — маскування та фарбування волосся (напівперманентними фарбами чи хною). Одночасно можна намагатися сповільнити посивіння, знижуючи рівень ендогенного стресу (антиоксидантами, прекурсорами глутатіону). І чекати-чекати, коли наука навчиться безпосередньо впливати на меланоцити волосяного фолікула», — рекомендує науковець.

Більше новин читайте на GreenPost.

Актуально

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Поділитись: