Сьогодні з трибуни ВР Прем’єр-міністр Денис Шмигаль пообіцяв завезти в Україну до кінця цього тижня першу партію швидких тестів (10 млн штук), «які дають 99,99% відповідь на захворюваність коронавірусу». Насправді таку відповідь дають усі 100% подібних тестів, проте далеко не завжди ця відповідь є правдивою. Від чого це залежить?
Тести для визначення коронавірусу є двох видів: для проведення полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР) і так звані швидкі тести. ПЛР – це мазок із носоглотки верхніх дихальних шляхів, а швидкий тест – це аналіз крові з пальця на антитіла. Коштують вони приблизно однаково – 300-600 грн залежно від виробника.
Велика кількість помилково негативних результатів при дослідженні на новий коронавірус є великою проблемою не лише в Україні, а й загалом у світі. За оцінкою китайського академіка Ван Чена (Wang Chen), «позитивний результат при лабораторному дослідженні наразі реєструється тільки у 30-50% від істинного числа хворих».
Звідки беруться діти тести?
У другій декаді березня за кошти МОЗ було закуплено 19600 швидких тестів на коронавірус. Крім того, 13 березня РНБО прийняла рішення про невідкладне фінансування виготовлення Інститутом молекулярної біології і генетики НАН України не менш ніж 200 тисяч тестів для ПЛР-діагностики COVID-19. В Інституті молекулярної біології і генетики відмовилися відповідати на запитання, скільки часу їм знадобиться на виконання цього завдання та скільки коштуватимуть такі тести. Ми поставили ці запитання також на онлайн-брифінгу заступника Міністра охорони здоров’я України Віктора Ляшка, але він їх також проігнорував. Або поки що ніякої конкретики в цьому питанні ще нема, або від цієї ідеї під шумок відмовилися, спрямувавши необхідні кошти на анонсовану Шмигалем закупівлю 10 млн тестів зарубіжного виробництва.
Скільки загалом у столиці є тестів на коронавірус?
При розподілі закуплених державою експрес-тестів на коронавірус 960 штук отримала столиця. Крім того, 1200 тестів було куплено вже міською владою.
«Тестів на сьогодні є достатньо, і ми очікуємо з дня на день уже регулярних надходжень по 4-5 тисяч на день для того, щоб забезпечити всіх, кому за медичними показами буде потрібно пройти такий тест», – запевнив сьогодні на прес-брифінгу Микола Поворозник, перший заступник голови Київської міської державної адміністрації.
Де у столиці можна здати тест на коронавірус?
Лікарі наголошують: тест проводять лише хворим із підозрою на коронавірус (за підписом начмеда та заввідділення), а не всім, хто хотів би дізнатися «про всяк випадок». Якщо ви нещодавно повернулися з-за кордону і маєте симптоми коронавірусу, але в лікарні вам відмовляються робити тест, ви можете скаржитися на гарячу лінію Міністерства охорони здоров’я за телефоном 0-800-505-201.
У державних установах експрес-тести проводяться безкоштовно, однак не в кожній. Наразі це:
Якщо ж людина готова заплатити, то до її послуг також приватні клініки. Наприклад, за 750 грн у медичному центрі «Клініка НОВА» їй зроблять експрес-тест. За додаткову плату працівники клініки можуть виїхати навіть додому до пацієнта.
Проводити тестування можна не лише в медичних закладах, а й у приватних лабораторіях. Скажімо, у лабораторії «Євролаб» пропонують «тест на COVID-19 (коронавірус)» за 1500 грн.
А чи потрібні ці тести взагалі?
Це запитання мало хто ставить. Однак серед лікарів доволі поширене скептичне ставлення до тестів на коронавірус, особливо до швидких. І не лише через те, що таким чином ділки від медицини наживаються на загальній паніці.
Нагадаємо, до 3 квітня по всій Україні оголошено карантин через світову пандемію коронавірусу. Українцям не рекомендують виходити з дому. Майже у всіх обласних центрах припинено роботу торгових і розважальних закладів.
В Україні зафіксовано 7 випадків захворювання на COVID-19 і одна смерть від хвороби. Ще одна українка померла від коронавірусу в Італії.