Скільки росіян готові підтримувати «спецоперацію»: соціологічне опитування показало, на кого спирається Кремль
Війну підтримують здебільшого силовики від 30 років, які ніколи не були за кордоном, дивляться телевізор і не мають заощаджень.
Cоціологічна компанія Russian Field провела телефонне опитування на тему підтримки «військової спецоперації» Росії в Україні. Його результати наводить РБК.
У дослідженні взяли участь 1609 респондентів із усіх регіонів Росії.
55 % респондентів заявили, що не скасовували б «спецоперацію», 29 % висловилися за її скасування. Війну підтримують 59 % чоловіків та 52 % жінок. Проти неї висловилися 25 і 32 % відповідно (відсотки, що залишилися, припадають на респондентів, які відмовилися від відповіді або не змогли відповісти).
Проти скасування «операції» висловилася більшість росіян у всіх вікових групах віком від 30 років, лише серед людей від 18 до 29 років тих, хто підтримує війну, менше половини — 42 %. З віком кількість її прихильників зростає, випливає з опитування.
Серед тих, хто підтримує війну, найбільше співробітників правоохоронних органів (80 %), пенсіонерів (63 %), держслужбовців (62 %), працівників ЖКГ (54 %). Проти «військової операції» більшість працівників науки (85 %), більше половини працівників сфери реклами та ЗМІ (54 %), 40 % працівників культури, приблизно стільки ж студентів та безробітних.
Серед росіян, які побували за кордоном, частка противників «спецоперації» вища, ніж у тих, хто ніколи не виїжджав (34 проти 25 %).
Більшість респондентів, що підтримують «військову операцію», дізнаються про ситуацію в Україні з теленовин (66 %), більше половини читають матеріали в «Яндекс»/Google (56 %), половина (50 %) дізнається новини по «сарафанному радіо». Противники війни зазвичай читають інтернет-ЗМІ (47 %), переглядають групи VK (48 %), Telegram-канали (38 %) та дивляться новини на YouTube (42 %).
Прихильники «спецоперації», як правило, не побоюються за свої заощадження (71 %) або не мають їх (54 %), а противники, навпаки, схильні хвилюватися за свої гроші (47 %).
На думку 79 % тих, хто підтримує «операцію», вона йде успішно для російських військ, із ними не згодні більшість її противників — 72 %. Абсолютна більшість прихильників війни виступають за її продовження — 84 %, а більшість її противників хотіла б перейти до мирних переговорів — 63 %.
Серед задоволених ситуацією в Росії 12 % противників «операції» та 73 % її прихильників (решта 15 % учасників опитування не змогли відповісти). Навпаки, не задоволені станом справ у країні 34 % прихильників війни та 51 % тих, хто проти неї, решта респондентів (15 %) не відповіла на запитання.
Росіяни, які підтримують війну, здебільшого думають, що відповідальність за загострення відносин між Росією і Заходом лежить на США, НАТО, Євросоюзі та/або Україні. Навпаки, респонденти, які бажають скасувати «операцію», впевнені, що в загостренні відносин винна Росія (93 %). Така сама ситуація з відповідальністю за санкції проти Росії: більшість прихильників «спецоперації» покладають відповідальність за санкції на Захід (США, НАТО, Євросоюз) і/або Україну (72 %). Противники, як правило, звинувачують у них Росію (60 %).
Більшість серед тих, хто підтримує «військову операцію», вважають, що вона зміцнить позиції Росії у світі (71 %), а більшість тих, хто не підтримує її, впевнені, що цього не відбудеться (65 %).
Три чверті прихильників війни (77 %) хотіли би відновити межі СРСР, більш як половина її противників не підтримує цю ідею (66 %).
Ті, хто має друзів/родичів в Україні, зазвичай частіше виступають проти спецоперації, проте загалом різниця невелика (65 % проти 60 %).
Також ми розповідали, що Путін — не Сталін: чому у «кремлівського карлика» не може вийти.