Льодовики у Швеції та Норвегії тануть із безпрецедентною швидкістю. Науковці безпосередньо пов'язують це з глобальним потеплінням, що продовжується, викликаним зміною клімату, забрудненням атмосфери і викидами парникових газів. Про це розповідає Euronews.
За даними Європейської служби спостереження за кліматом «Коперник», 2024 став найтеплішим в історії метеоспостережень на європейському континенті. Внаслідок аномальної спеки скандинавські льодовики зменшилися в середньому на 1,8 м — показник, який значно перевищує історичні норми.
Експерти попереджають: якщо нинішня тенденція збережеться, значна частина льодовиків зникне протягом найближчих десятиліть.
«Ми повинні дбати про ці невеликі крижані вершини. Вони неймовірно важливі для нас, людей для енергетики, сільського господарства, водопостачання, для всього! Вся екологія гір та Альп залежить від того, як ця вода надходить і витрачається. Коли в серпні ми приїхали в Корсагласірен, я був приголомшений, коли побачив, що вся його передня частина впала. Мене пронизав біль, а на очі навернулися сльози. Як він міг так швидко зруйнуватися?» — говорить Ерік Хусс, фахівець із вивчення льодовиків у Швеції.
Попри те, що цього року рясні снігопади тимчасово призупинили танення льодовиків, експерти закликають не вводити себе в оману. Професор Ніна Кірхнер наголошує, що такі зими дають хибне почуття безпеки.
«Найголовніше — не сприймати цю снігову зиму як знак скасування небезпеки. У довгостроковій перспективі це не має значення. Льодовики у Швеції продовжать скорочуватися», — говорить вона.
Танення льодовиків — частина природного кліматичного циклу, але висока швидкість цього процесу дає екосистем адаптуватися до змін.
За даними Всесвітньої метеорологічної організації, близько 70 % прісної води на планеті надходить саме з льодовиків і снігового покриву. Ці ресурси є життєво важливими для сільського господарства, промисловості, енергетики та водопостачання.
У світі налічується понад 275 тис. льодовиків, розташованих на площі близько 700 тис. км2. Вони містять приблизно 170 тис. км3 льоду.
Льодовики — не лише джерело води, а й своєрідні «капсули часу», що зберігають історію клімату, екосистем і людської діяльності.
Втрата цих природних архівів призведе до непередбачуваних наслідків. Разом із льодовиками зникнуть тендітні екосистеми, сформовані за тисячі років, а це своєю чергою поставить під загрозу біорізноманіття планети.
Міжурядова група експертів зі зміни клімату (МГЕЗК) попереджає: якщо не скоротити радикально викиди парникових газів зараз, то вже до 2100 року чотири з п'яти льодовиків у Швеції значно чи повністю розтануть.
Більше новин читайте на GreenPost.