Догори
Дати відгук
  • Головна
  • Новини
  • Еко
  • Штучний інтелект у боротьбі зі зсувами: швидша реакція на каскадні катастрофи

Штучний інтелект у боротьбі зі зсувами: швидша реакція на каскадні катастрофи

ШІ рятує життя: як технології передбачають зсуви та прискорюють допомогу

4 хв на прочитання25 Липня 2025, 13:04
Фото: Ready.gov Фото: Ready.gov
Поділитись:

В епоху, коли екстремальні погодні явища стають дедалі частішими, науковці активно шукають нові шляхи для кращого розуміння кліматичних лих та швидкого реагування на них. Одним із таких інструментів стає штучний інтелект , що обіцяє значно прискорити оцінку збитків та координацію рятувальних операцій — про це повідомляє видання Euronews.

Яскравим прикладом став землетрус магнітудою 7,4, що стався поблизу Хуаляня на Тайвані у квітні 2024 року. Цей найсильніший за 25 років поштовх спричинив тисячі зсувів, які спустошили віддалені гірські поселення. Зазвичай, для оцінки руйнувань, аварійні служби покладаються на супутникові знімки. Проте, їхнє ручне сканування може займати години, а то й дні — час, який є критичним у надзвичайних ситуаціях.

Геонауковці з Кембриджського університету розробили інструмент, здатний змінити цю ситуацію. Вони навчають ШІ виявляти зсуви, щоб допомогти рятувальним командам діяти значно швидше. «Після катастрофи час дійсно має значення», — наголошує Лоренцо Нава, науковий співробітник факультетів наук про Землю та географії університету.

Швидший шлях до розуміння того, що відбувається на місці

Команда працює над створенням моделей ШІ, які можуть автоматично ідентифікувати зсуви на супутникових зображеннях, навіть якщо хмарність або темрява ускладнюють видимість. Ця ініціатива є частиною дослідницької групи CoMHaz з Кембриджа, що зосереджена на каскадних катастрофах, коли одна подія спричиняє іншу або відбувається кілька подій одночасно.

Поєднуючи стандартні оптичні зображення з радіолокаційними даними, які здатні проникати крізь хмари та працювати вночі, дослідники сподіваються зробити свої моделі виявлення швидшими та надійнішими в кризових ситуаціях. Після землетрусу в Хуаляні їхня система виявила понад 7 000 зсувів лише за три години після отримання супутникових знімків, тоді як той самий процес вручну зайняв би набагато більше часу.

Команда сподівається, що ця технологія допоможе службам швидкого реагування визначати пріоритетні райони, які терміново потребують допомоги, особливо у віддалених або гірських регіонах, де важлива кожна хвилина. Вони вірять, що ШІ зможе прогнозувати зсуви ще до того, як вони відбудуться.

Чому ШІ важливий, коли кліматичні катастрофи погіршуються?

Минулого року Європа зіткнулася з низкою кліматичних катастроф. У Швейцарії травневий обвал льодовика спричинив смертоносний зсув, що накрив невелике альпійське село. До цього раптові повені у Валенсії забрали кілька життів після рекордних опадів, що перевантажили міську інфраструктуру. А на півдні Європи спека, пожежі та повені вражають зі зростаючою інтенсивністю.

Науковці стверджують, що зміна клімату не лише посилює тяжкість цих подій — вона також виявляє слабкі місця в системах реагування на надзвичайні ситуації. Зсуви, наприклад, посилюються сильними дощами, вирубкою лісів та зростанням температур, що робить схили більш нестабільними.

ШІ не є панацеєю, але він може запропонувати вкрай необхідну підтримку. Такі інструменти, як розроблені кембриджською командою, призначені для пріоритезації ресурсів, швидшого виявлення сильно постраждалих районів та, в деяких випадках, підтримки систем раннього попередження.

Наразі Нава та Максиміліан Ван Вік де Вріс, професор природних небезпек у Кембриджі та керівник групи CoMHaz, співпрацюють з місцевими вченими в Непалі, щоб пілотувати систему раннього попередження, підтримувану ШІ, у Бутвалі — місті, вразливому до зсувів.

Розробка ШІ, якому довірятимуть особи, що приймають рішення

Швидкість — не єдина мета. Дослідники також розробляють свої моделі таким чином, щоб вони показували, чому виявляють певні особливості. Вони сподіваються, що це допоможе командам реагування на катастрофи та місцевим особам, що приймають рішення, довіряти рекомендаціям ШІ. І, можливо, допоможе місцевим громадам мати кращі плани реагування на найгірші сценарії.

Для вдосконалення своєї системи кембриджська команда об’єднала зусилля з Європейським космічним агентством, Всесвітньою метеорологічною організацією та іншими партнерами. Вони також запустили конкурс з науки про дані, щоб доопрацювати свою модель ШІ та зробити її результати більш прозорими. Після землетрусів чи великих штормів, за словами дослідників, краща інформація може врятувати життя.

«Важливо полегшити кінцевим користувачам оцінку якості інформації, згенерованої ШІ, перш ніж включати її у важливі рішення», — зазначає Нава. — «У ситуаціях високого ризику, таких як реагування на катастрофи, довіра до результатів, згенерованих ШІ, є вирішальною».

Більше новин читайте на GreenPost.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.