Цього року на Закарпатті хвороби практично знищили урожай помідорів, що, за словами власників присадибних ділянок, є безпрецедентним явищем, пише портал Новини Закарпаття.
Ситуація викликає занепокоєння не лише у фермерів, але й у споживачів, адже екологічно чисті продукти стають дедалі рідкіснішими та дорожчими.
Існує декілька можливих причин такого розвитку подій:
Зміна клімату: Збільшення спеки та вологості може сприяти розвитку грибкових та бактеріальних захворювань.
Забруднення навколишнього середовища: Використання хімічних речовин у сільському господарстві та промисловості може призвести до накопичення токсинів у ґрунті та воді, що робить рослини більш схильними до хвороб.
Зниження біорізноманіття: Зникнення корисних комах та інших природних ворогів шкідників може призвести до їх розмноження та поширення хвороб.
Фітофтороз - хвороба, яка вражає багато городніх культур, зокрема помідори.
З цією хворобою досить важко боротися, через те, що спори фітофтори можуть перебувати в будь-якому місці - у землі, на залишках рослин, на робочому інвентарі, на насінні. Скупченість рослин заважає провітрюванню, плюс підвищена волога в таких місцях і, грибок починає активно розвиватися. Грибок спочатку вражає листя томатів, потім плавно перебирається на стебло і, врешті-решт, добирається до плоду. Чорні плями покривають рослину, а листя зовсім засихають. Фітофтора переходить з одного куща на інший і за короткий час може знищити весь урожай.
Сприятливе середовище для фітофторозу утворюють:
Більше новин читайте на GreenPost.