Догори
Дати відгук

Робота за комп’ютером є підставою для надання додаткової відпустки — юристи

Для її отримання працівник має бути зайнятий роботою за комп’ютером не менше половини тривалості робочого дня.

7 хв на прочитання11 Червня 2022, 07:46
Поділитись:

Працівники, які за своїми посадовими обов’язками працюють за комп’ютером, мають право на щорічну додаткову відпустку за особливий характер праці тривалістю до чотирьох календарних днів. Про це розповідає інформаційно-аналітичний журнал «Вісник. Офіційно про податки».

Робота за комп’ютером пов’язана з підвищеним зоровим і нервово-емоційним напруженням, тому її віднесено до роботи з особ­ливим характером праці. Пунктом 58 підрозділу «Інші види виробництв» розділу ХХІІ «Загальні професії за всіма галузями господарства» Списку № 2 установлено право працівників, що працюють на електронно-обчислюваних та обчислювальних машинах (тобто за комп’ютером) на щорічну додаткову відпустку за особливий характер праці тривалістю до чотирьох календарних днів.

При цьому, на відміну від шкідливих умов праці, для надання щорічної додаткової відпустки за особливий характер праці не вимагається проведення атестації робочих місць за умовами праці.

Порядок застосування Списку № 2 затверджено наказом Мінпраці від 30.01.98 р. № 16 «Порядок застосування Списку виробництв, робіт, професій і посад працівників, робота яких пов’язана з підвищеним нервово-емоційним та інтелектуальним навантаженням або виконується в особливих природних географічних і геологічних умовах та умовах підвищеного ризику для здоров’я, що дає право на щорічну додаткову відпустку за особливий характер», відповідно до якого «відпускна» норма поширюється на всіх працівників виробництв, цехів, професій та посад за п. 58 цього Списку, які у своїй роботі застосовують комп’ютер, незалежно від галузевої приналежності підприємства. Саме тому важливо довести зв’язок функціоналу працівника з роботою за комп’ютером. Наприклад, у ДК 003:2010 містяться такі професійні назви, як «інженер з комп’ютерних систем», «адміністратор системи», «аналітик операційного та прикладного програмного забезпечення», «оператор комп’ю­терного набору», з назв яких видно, що робота працівника пов’язана з комп’ютером і займає майже весь робочий час. Очевидно, що офісні працівники (бухгалтери, юристи, кадровики, секретарі та ін.) зазвичай виконують роботу за комп’ютером не менше половини тривалості свого робочого дня. І доводити це треба, прописавши функціональні обов’язки працівника, кваліфікаційні вимоги до нього, перелік робіт, які він виконує, в посадовій інструкції. Отже, працівники, які за своїми посадовими обов’язками працюють за комп’ютером, можуть претендувати на щорічну додаткову відпуску за особливий характер праці.

Перелік посад, що мають право на «комп’ютерну» відпуску, роботодавець прописує в колективному або трудовому договорі (частина друга ст. 8 Закону про відпустки).

Визначення тривалості щорічної додаткової відпустки за роботу за комп’ютером є правом роботодавця. Таку відпустку може бути встановлено для всіх працівників, які мають на неї право, однакової тривалості. Роботодавець може обрати диференційований підхід і різним категоріям працівників установити різну тривалість відпустки в межах законодавчо визначеного терміну.

Законодавство встановлює певні обмеження щодо режиму роботи за комп’ютером. Для отримання такої відпустки працівник має бути зайнятий роботою за комп’ютером не менше половини тривалості робочого дня, встановленого для працівників виробництв, цехів, професій і посад. З огляду на це додаткова відпустка за роботу за комп’ютером надається пропорційно фактично відпрацьованому в цих умовах часу.

Стаж роботи, що дає право на відпуску за роботу за комп’ютером, включає:

  • час фактичної роботи з особливим характером праці (за комп’ютером), якщо працівник зайнятий у цих умовах не менше половини тривалості робочого дня, встановленої для працівників цього виробництва, цеху, професії або посади;
  • час щорічних основної та додаткових відпусток за особливий характер праці;
  • час роботи вагітних жінок, переведених на підставі медичного висновку на легшу роботу, на якій вони не зазнають впливу несприятливих виробничих факторів.

До стажу зараховується час, протягом якого працівник перебував у трудових відносинах із роботодавцем, тобто коли він фактично виконував свої трудові обов’язки за комп’ютером. А тому періоди, в які працівників звільнено від роботи у зв’язку з призовом на військову службу під час мобілізації, до стажу роботи, що дає право на щорічні додаткові відпустки за роботу зі шкідливими й важкими умовами праці або за особливий характер праці, не зараховуються. До стажу, що дає право на додаткову відпуску за роботу за комп’ютером, не враховуються періоди збереження місця роботи та середнього заробітку, коли працівник не виконував роботи, які дають право на таку додаткову відпустку, а саме лікарняні, відпустки без збереження заробітної плати, перебування на курсах підвищення кваліфікації.

Для розрахунку відпустки роботодавець має вести облік робочого часу, відпрацьованого в умовах особливого характеру праці. Тобто необхідно щоденно обліковувати години, проведені за роботою за комп’ютером. Затверджених рекомендацій та форми обліку робочого часу окремо щодо роботи за комп’ю­тером не визначено. Тому роботодавці це питання вирішують на власний розсуд, наприклад, за допомогою спеціальних комп’ютерних програм, хронометражу робочого часу або на підставі функціоналу за посадовою інструкцією, якщо це можливо.

Обрахунок стажу та фактичної тривалості відпустки за роботу за комп’ютером проводиться стосовно кожного працівника, який має право на таку відпустку. Варто зазначити, що право на щорічну додаткову відпустку за роботу за комп’ютером мають як працівники за основним місцем роботи, так і сумісники.

Конкретна тривалість такої додаткової відпустки, як зазначено у листі Мінсоцполітики від 22.03.2010 р. № 49/0/010/80-10 «Щодо надання щорічної додаткової відпустки за роботу зі шкідливими і важкими умовами праці», залежить від часу роботи за комп’ютером. Наприклад, на підприємстві встановлено п’ятиденний робочий тиждень, восьмигодинний робочий день, але тимчасово запроваджено режим неповного робочого дня — три години на день. Проте щоб мати право на щорічну додаткову «комп’ютерну» відпустку, необхідно, аби робота з особливим характером тривала не менше чотирьох годин на день. У зазначеній же ситуації працівникам щорічна додаткова відпустка за роботу за комп’ютером не надається.

На «комп’ютерну» відпустку поширюються усі норми, які стосуються надання щорічних відпусток або заміни їх грошовою компенсацією. Таким чином, працівники, які не скористалися «комп’ютерною» відпусткою, мають право на отримання грошової компенсації у разі звільнення або без звільнення у порядку, встановленому ст. 24 Закону про відпустки.

Працівникам віком до 18 років заборонено замінювати компенсацією всі види відпусток.

Також ми розповідали, як зберегти зір, працюючи за комп’ютером: три поради від офтальмолога.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з GreenPost
Рослини вбивц Присадибна діляка Причини неврожаю
Рослини-«вбивці» на присадибній ділянці: бузок та ще 8 кущів і дерев, які можуть зменшити урожай
1 хв на прочитаннягодина тому
Смачна страва Пиріг з грибами Рецепт приготування
Як приготувати апетитний пиріг з грибами замість звичайної піци
1 хв на прочитання3 години тому
Магістральний водогін на Дніпропетровщині Вода
Запущено чергову ділянку магістрального водогону на Дніпропетровщині: по завершенню пропускатиме 550 тисяч кубічних метрів води на добу
2 хв на прочитання4 години тому
Фото ілюстративне
У Європі квітень б'є глобальний температурний рекорд одинадцятий місяць поспіль: чого чекати далі
1 хв на прочитання7 годин тому
Викиди CO₂ від виробництва електроенергії у 2023 р. були рекордно високі, та є й гарні новини про захист клімату — звіт
5 хв на прочитання10 годин тому
Універсальний засіб, який допоможе «омолодити» кущі троянд, виростити помідори та знищити бур’яни
1 хв на прочитання11 годин тому
Інновації для екологічно чистого майбутнього: об’єднання 15-ти стартапів для зміни глобальних продовольчих систем
2 хв на прочитання12 годин тому
Забруднення азотом Південного Бугу на Вінниччині перевищує норму у 7,5 рази: названо причину
2 хв на прочитання13 годин тому