Минулого року більшість жителів Землі засудили Володимира Путіна – вперше за 15 років з того часу, як Gallup проводить опитування щодо ставлення людей до світових лідерів.
Варто зазначити, що негативні оцінки переважають не лише на Заході, який відкрито критикує агресію, але також у державах СНД і тих країнах, чиї лідери намагаються займати нейтральну позицію щодо конфлікту в Україні.
Серед мешканців 137 країн, яких Gallup опитала у 2022 р., 57% заявили про своє несхвалення керівництва Росії. Роком раніше таких було 38% (медіанне значення: половина голосів вища за нього, половина – нижче). Загалом у 81 країні негативно висловилося понад 50% опитаних, у багатьох, хто залишився, йдеться про відносну більшість.
У свою чергу, рівень підтримки впав з 33% у 2021 р. до 21%. Це найнижчий показник за весь період опитувань з 2007 р. У 2014 р., коли Росія анексувала Крим, він становив 22%, але потім поступово підвищувався – до максимальних 34% у 2020 р.
Російська пропаганда, намагаючись виправдати дії Кремля як усередині країни, так і за її межами, активно використовує кліше «все не так однозначно». Ще одним прикладом цього став вчорашній виступ міністра закордонних справ Сергія Лаврова в Раді безпеки ООН, де Росія головує цього місяця. Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш однозначно засудив вторгнення в Україну як порушує міжнародне законодавство та статут ООН, що «веде до страждань [українського] народу та спустошення країни». Після чого Лавров, який сидів поруч із ним, завів традиційну розповідь про «нацистський» режим у Києві, підтримуваних Заходом «путчистах» і звинуватив США та їхніх союзників у тому, що це вони «закинули дипломатичні методи» вирішення конфліктів.
Але пересічні громадяни у світі, судячи з даних Gallup, сприйняли війну однозначно. Якщо у 2007 р. 35% опитаних говорили, що у них недостатньо інформації, щоб дати оцінку російському керівництву, то у 2022 р. таких виявилося лише 18% – мінімум за час проведення опитувань. А зростання несхвалення мінімум на 10 процентних пунктів було зафіксовано у 84 країнах.
У Латинській Америці стрибок становив і зовсім 30 п. п. - з 31% до 61% (це найбільше зростання серед опитаних регіонів), тоді як частка тих, хто схвалює, впала з 37% до 16%. І це при тому, що лідери країн регіону переважно займають нейтральну позицію. А президент Бразилії Луїс Інасіу Лула да Сільва, який викликав допомогу з мирним врегулюванням, неодноразово говорив, що відповідальність за розв'язання війни несуть і Росія, і Україна. Минулого тижня в Португалії він сказав, що Україна не хоче припиняти війну, але, на його думку, необхідно переходити до мирних переговорів.
Сильно зіпсувалося ставлення до керівництва Росії та в Казахстані: там відсоток тих, хто не схвалює, зріс з 20% до 50%, а схвалюючих – упав з 55% до 29%.
Єдиний регіон, де число тих, хто підтримує Путіна та його дії, залишилося вищим, ніж число тих, хто не підтримує, – країни Африки на південь від Сахари. Вони сильно залежать від постачання продовольства з Росії та України, а Москва намагається подати допомогу Києву з боку Заходу як основну причину продовольчої кризи. Граючи на антиколоніальних настроях, Кремль намагається отримати підтримку в регіоні, але навіть там серед звичайних людей вона скорочується: рівень схвалення знизився з 45 до 35%, а несхвалення - збільшився з 21 до 32%.
До слова, Пентагон до кінця року планує передати ЗСУ бойові танки Abrams.