Догори
Дати відгук
  • Головна
  • Новини
  • Рідкісний випадок: у 2025 році всі християни святкуватимуть Великдень одночасно

Рідкісний випадок: у 2025 році всі християни святкуватимуть Великдень одночасно

Попри календарні відмінності, православні та католики відзначатимуть Пасху 20 квітня

2 хв на прочитання01 Квітня 2025, 14:44
Великдень 2025: усі християни світу святкуватимуть в один день 20 квітня Великдень 2025: усі християни світу святкуватимуть в один день 20 квітня
Поділитись:

У 2025 році відбудеться рідкісний випадок, коли всі християни світу, незалежно від календаря, святкуватимуть Великдень в один день – 20 квітня. Вербна неділя при цьому припаде на 13 квітня. Таке явище трапляється нечасто – приблизно раз на 3-4 роки – і пов'язане з особливостями розрахунку дати свята та збігом астрономічних явищ.

Попри те що Православна церква України та УГКЦ у вересні 2023 року перейшли на новий календар і вже святкують Різдво 25 грудня, ситуація з Великоднем та іншими рухомими святами залишається складнішою. Як пояснюють експерти, дата Великодня визначається не фіксованим днем, а розраховується за формулою: перша неділя після першого повного місяця після весняного рівнодення.

Розбіжності між датами у православних та католиків виникають через різницю між календарями у 13 днів та різні підходи до визначення весняного рівнодення. Крім того, у православних існує правило, за яким Великдень обов'язково має святкуватися після єврейської Пасхи (Песаху).

У 2025 році єврейська Пасха припадає на 12 квітня, що дозволяє всім християнам святкувати Великдень 20 квітня. Проте наступного року ситуація знову зміниться, і більшість українців повернеться до старої практики різних дат святкування.

Цікаво, що Вселенський патріарх Варфоломій та Папа Римський Франциск активно закликають до постійного спільного святкування Великодня. Особливо актуальними ці заклики стають у контексті відзначення у 2025 році 1700-ліття Нікейського собору, який встановив правило обчислення Великодня.

Однак, як зазначають експерти, шанси на досягнення домовленості мінімальні. На заваді стоять численні "лінії розлому" між католицькою та православними церквами, а також серйозні розбіжності всередині самого православ'я. Деякі православні церкви, зокрема Російська, Сербська, Грузинська та Єрусалимський патріархат, досі дотримуються Юліанського календаря і, найімовірніше, не погодяться на зміни в розрахунку Великодня.

На тлі війни Росії проти України та підтримки Константинополем православного Києва, а також враховуючи, що Російська православна церква розірвала спілкування з Константинополем ще у 2018 році, перспективи єдності у святкуванні Великодня виглядають доволі туманними.

Більше новин читайте на GreenPost.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.