Догори
Дати відгук

Погода в Україні на осінь 2022: що очікувати українцям

Погода протягом другої половини осені може бути нестійкою.

4 хв на прочитання27 Серпня 2022, 21:16
Поділитись:

Щоб зрозуміти яка погода переважатиме протягом сезону, ми повинні усвідомити, що є багато чинників, які впливають на її формування. Це як великомасштабні атмосферні процеси та утворення, що часто сягають розмірів континентів, так і дрібномасштабні (наприклад «острів тепла» у великому місті), які можуть суттєво відкорегувати значення метеорологічних характеристик в конкретному регіоні, пише синоптик Ігор Кібальчич.

Серед них ключову роль відіграють процеси, що відбуваються в океанах нашої планети, адже вони займають понад 70% поверхні планети і відіграють значну роль у кліматичній системі Землі. Саме щомісячні, сезонні чи десятирічні аномалії температури поверхні океанів можуть розповісти нам невелику частину того, що нас чекає в майбутньому.

Виділяється кілька океанічних регіонів на планеті, які відіграють суттєву роль у формуванні глобальних процесів, які можуть формуватися на значній території і тривати протягом місяця, сезону, а іноді й довше. Іх ще називають центрами дії атмосфери. Кожен з них відіграє свою роль в різних регіонах і часових масштабах.

Розглядаючи останні океанічні аномалії, слід відзначити великий вплив на глобальну погоду, погоду Північної півкулі та України Південного коливання у Тихому океані. Ця область екваторіального Тихого океану змінює теплу та холодну фази кожні 1-3 роки. Холодну фазу називають Ла-Ніньо, а теплу — Ель-Ніньо. Зараз ми перебуваємо у фазі Ла-Ніньо, яка триває уже третій рік поспіль, що є рідкісним явищем. Використовуючи ці аномалії як «індикатор», ми можемо моніторити поточний стан глобальної кліматичної системи та спрогнозувати його в довгостроковій перспективі – на місяць, сезон, рік, десятиріччя. Оцінки провідних світових прогностичних центрів показують що умови Ла-Нінья в цьому році переважатимуть на планеті восени та взимку. Його послаблення очікується на початку наступного року, а розвиток Ель-Ніньйо можливий пізніше.

Ла-Нінья сприятиме формуванню зони високого тиску, яка простягатиметься від Північної Атлантики над Європою. У відповідь зона низького тиску переміститься далі на північ. Над територією України також переважатиме впродовж осіннього сезону область високого тиску, особливо у західних, північних, центральних та південних областях. Як наслідок, очікується тепла і посушлива осінь на переважній території країни. Середня за сезон температура повітря може бути на 1 °С вищою, порівняно з останніми десятиріччями.

Такі погодні умови будуть характерні особливо для першої половини осені. Поступово тривалість дня зменшуватиметься, температура повітря, особливо нічна, знижуватиметься, зростатиме кількість затоків арктичного повітря і, відповідно, туманів, похмурих днів, заморозків, мряки. Можливе утворення ожеледі і навіть снігопадів, насамперед в Карпатському регіоні.

Отже, погода протягом другої половини осені може бути нестійкою з чергуванням теплих і холодних повітряних мас. Як показують розрахунки світових прогностичних центрів, у роки з Ла-Нінья, в кінці листопада - на початку грудня, над територією Європи і України можливі затоки холодного арктичного повітря, як це спостерігалось у 2019, 2020, 2021 роках. Цей період загалом на значній території виявився найхолоднішим протягом року. Розглянутий сценарій не виключає таких подій і в 2022 році.

Вересень — перший місяць метеорологічної осені, протягом якого відбувається поступовий перехід від літніх до осінніх процесів. Очікується, що в цьому році протягом вересня, особливо у його першій половині, на значній території країни ще зберігатиметься літня погода, хоча і суттєво прохолодніша в порівнянні з третьою декадою серпня. Середня за місяць температура може бути на 1 – 1,5 °С вищою за кліматичну норму. У південних і східних областях можливий дефіцит опадів, а на заході країни очікується нарешті довгоочікувана волога.

Підготовлено за даними спеціалістів Українського гідрометеорологічного інституту - к.геогр.н., ст.н.сп. Балабух Віра Олексіївна, а також за підтримки Українського гідрометцентру та Наталії Птухи.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з розділу Еко
Фото: Телеграм-канал «Садівник»
Ідеальний варіант для оформлення саду — кизильник горизонтальний (ФОТО)
1 хв на прочитання19 Травня 2024
Проєкти відновлення Блакитна економіка Миколаїв
У Миколаєві розробляють проєкти відновлення у межах «блакитної» економіки
2 хв на прочитання4 години тому
Оброблення відходів та дозіл для підприємств
Оброблення відходів: з червня підприємствам потрібно буде мати дозвіл на операції з сортування та подрібнення
2 хв на прочитання4 години тому
Корова, що пройшла генетичну модифікацію, виробила молоко з людським інсуліном.
Фото ілюстративне
На Вінниччині створять екоферму на тисячу голів ВРХ
1 хв на прочитання10 годин тому
ТОП-5 пріоритетів 2024 в сфері довкілля: Реформа Державної екологічної інспекції України
3 хв на прочитання12 годин тому
На Закарпатті пам’ятку археології «Стоянка печерна» взяли під особливу охорону
1 хв на прочитання14 годин тому
5 велетнів: рослини з найбільшим листям для акценту в квітнику (ФОТО)
1 хв на прочитання15 годин тому
І ландшафтний дизайн, і користь для здоров’я: ніжна красуня цибуля-шніт та її переваги (ФОТО)
1 хв на прочитаннядень тому