Одна з умов здорового функціонування організму — це підтримання бар'єрів із виборчою проникністю як із зовнішнім середовищем, так і між кров'ю та тканинами. Звісно, ми відразу згадуємо про кишківник і його проникність, гематоенцефалічний бар'єр і зміни його проникності. Що вища проникність бар'єрів, то сильнішими можуть бути порушення нашого здоров'я та швидше старіння. Але, крім зазначених бар'єрів, значення має і шкіра, пояснює кандидат медичних наук, автор і ведучий навчальних семінарів із ресурсів здоров’я Андрій Біловешкін.
Експерт наголошує, що в міру дорослішання людини шкіра стає більш сухою і менш міцною. А це призводить до утворення мікротріщин і пошкоджень. На ушкодження організм відповідає звично — прозапальною реакцією та збільшенням синтезу прозапальних цитокінів. Оскільки площа шкіри досить велика, це надає системний ефект. Дослідження (щоправда, з дуже невеликою вибіркою) вивчало вплив елементарного зволоження шкіри всього тіла в літніх і людей похилого віку звичайним кремом двічі на день.
Виявилося, що за цей час рівень інтерлейкін-1 бета, інтерлейкін-6 та фактор некрозу пухлини альфа знизилися, причому рівень інтерлейкіну-1 бета та інтерлейкіну-6 знизився до рівня тридцятирічних.
Що ж робити? Андрій Біловешкін радить уникати пошкодження внутрішніх і зовнішніх бар'єрів.
«Для захисту кишківника нормалізуйте харчування та мікрофлору, для гематоенцефалічного бар'єру уникайте травм голови, вісцерального ожиріння, хронічних інфекцій і запалення, недосипання, стресу та гіподинамії. Слідкуйте за станом шкіри, уникайте фотостаріння (режим дня, каротиноїди тощо), пошкоджень (сухість, незручний одяг та пози), носіть найкомфортніше та зручне взуття, щоб ніде не натирало, стежте за шкірою стоп», — рекомендує експерт.
Більше новин читайте на GreenPost.