Пляжі Австралії завалені трупами буревісників. Науковці причину поки не називають

4 хв на прочитання09 Листопада 2024, 22:40
Загиблий буревісник. Влада заявила, що високопатогенний і трансмісивний штам грипу H5N1 не був виявлений у знайдених на місцевих пляжах птахів. Фото: Mary-Anne Lea

Ці птахи живуть понад 40 років, тому втрата дорослих особин могла мати більший вплив на загальну популяцію.

Тисячі короткохвостих буревісників викидаються мертвими на пляжі східного узбережжя Австралії, і дослідники не можуть назвати причини та масштаби цього явища. Про це розповідає The Guardian.

Щовесни буревісники пролітають 15 000 км назад на південь Австралії з північної півкулі. З кінця жовтня на пляжах південно-східного Квінсленду почали з'являтися мертві стрижі, а за останні тижні подібні повідомлення з'явилися в Новому Південному Уельсі та Вікторії.

Лорен Роман, яка досліджує буревісників в Інституті морських і антарктичних досліджень Університету Тасманії, сказала, що зрозуміти, скільки птахів загинуло, і чи це була звичайна чи масова загибель, «складно».

За її словами, такі випадки масової загибелі птахів називаються катастрофами морських птахів. Відомо, що морські птахи гинуть під час щорічної міграції, та смартфони й соціальні мережі підвищили обізнаність людей про це.

«Існує думка, що смертність зростає, але дуже важко сказати, чи це насправді так, чи це просто функція підвищеної обізнаності. Якщо вони перебувають просто посеред Тасманового моря, за сотні кілометрів від берега, і там стався великий випадок смертності, ми цього не побачимо. Чи справді смертність більша, ніж була в минулому, дуже важко оцінити кількісно», — наголошує дослідниця.

Дослідниця Adrift Lab Дженніфер Лейверс підрахувала, що кількість дорослих морських птахів, «викинутих на берег і загиблих на пляжах», цього року становила «сотні або тисячі», спираючись на попередній аналіз звітів громадських науковців.

За її словами, масова смертність була незвичною для морських птахів із довгою тривалістю життя і «не має сенсу з еволюційного погляду». Птахи, які викидалися на берег, були виснажені, що свідчить про те, що тварини намагалися знайти достатньо їжі.

Роман нагадала, що у 2013 році стався значний масовий мор, коли загинули мільйони морських птахів. Нещодавні повідомлення не були такого ж масштабу.

Вважалося, що подія 2013 року була пов'язана з аномальною спекою в північній частині Тихого океану, яка отримала назву «крапля».

«Ми знаємо, що це спричинило каскад смертей морських птахів і в північній півкулі, і ранні стадії цієї події збіглися з часом, коли буревісники також перебували там перед початком своєї міграції», — говорить Роман.

Ерік Волер, який досліджує морських птахів уже понад чотири десятиліття, каже, що катастрофи буревісників часто трапляються восени, коли молодняк здійснює свій перший політ на північ, і іноді навесні, коли повертаються дорослі птахи. За його словами, час, тривалість і кількість птахів, які гинули, змінювалися з року в рік.

«Ми вважаємо, що ці птахи, зокрема, не мали достатньої кількості їжі й, по суті, почали свою міграцію з недостатніми запасами організму», — сказав він.

За словами Волера, буревісники живуть понад 40 років, тому втрата дорослих особин, імовірно, мала більший вплив на загальну популяцію через втрату зусиль із розмноження. Морські птахи відкладають лише одне яйце на пару, виховуючи по одному пташеняті щороку.

Тасманія та острови в Бассовій протоці були оплотом для цього виду.

Влада також була напоготові щодо високопатогенного і трансмісивного штаму грипу H5N1, але він ще не був виявлений в Австралії чи у буревісників, знайдених на місцевих пляжах.

Роман сказала, що дослідники наполегливо працюють над тим, аби розібратися з факторами та наслідками катастроф.

За її словами, ці події можуть бути жахливими, але людям поки що не варто лякатися.

«Якщо ви знайдете одного-двох мертвих, я б не турбувалася про це надто сильно, тому що це природно в цю пору року», — заспокоює науковиця.

Відвідувачам пляжу слід уникати торкатися мертвих птахів і не дозволяти своїм домашнім тваринам взаємодіяти з ними.

Більше новин читайте на GreenPost.

Актуально

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Поділитись: