За даними Європейської Служби моніторингу за зміною клімату Copernicus (C3S), площа крижаного покриву в Світовому океані скоротилася до максимально низького рівня. Станом на 7 лютого сукупна площа крижаного покриву в Арктиці й Антарктиці становила 16,04 млн км2, що є найнижчим показником за всю історію спостереження з 1979 року, заявила C3S у четвер, 6 березня. Про це розповідає Deutsche Welle.
При цьому площа льоду в Арктиці була на 8 % нижчою за середній показник за 1991-2020 роки та була найнижчою за час спостережень — із 1979 року. В Антарктиці морський крижаний покрив виявився на 26 % меншим, ніж у середньому в 1991-2020 роках.
При цьому скорочення площі морського льоду має серйозні довгострокові наслідки для погоди, екосистем і людства в усьому світі. У той час, як сніг і лід відбивають сонячне світло, темна поверхня океану його поглинає, що посилює глобальне потепління.
Водночас у C3S повідомили, що минулий місяць став третім за величиною зафіксованих температур на планеті з початку кліматичних спостережень, середня температура у лютому в середньому була на 1,59 °C вищою, ніж у доіндустріальну епоху. Насамперед надзвичайно високою виявилася середня температура в регіоні на північ від Полярного кола, яка на 4 °C перевищила середній показник 1991-2020 років, а в районі Північного полюса було навіть на 11 °C тепліше за середні значення, заявила організація.
Період із грудня по лютий, що відповідає зимі в Північній півкулі, практично повторив встановлений роком раніше кліматичний антирекорд: середня температура в усьому світі була лише на 0,05 °C нижчою за тогорічну.
«Одним із наслідків потепління на планеті є танення морського льоду», — наголосила голова Європейського центру середньострокових кліматичних прогнозів Саманта Берджесс. При цьому особливу тривогу викликає скорочення площі морського льоду на обох полюсах одночасно, зазначив дослідник британського Національного інституту морських досліджень Саймон Джозі. За його словами, високі температури моря й атмосфери можуть призвести до того, що навіть узимку в Антарктиді практично не утворюватиметься новий лід.
Ухвалена під егідою ООН у 2015 році Паризька угода щодо клімату проголошує своєю метою скорочення викидів парникових газів та недопущення підвищення глобальної середньорічної температури на планеті до 2100 року більш ніж на 2 °C від доіндустріального рівня, а також вжиття заходів для утримання глобального потепління в межах.
За даними Copernicus, за 20 місяців із середини 2023 року мета з обмеження глобального потепління на рівні 1,5 °C була досягнута лише у липні минулого року.
Більше новин читайте на GreenPost.