Догори
Дати відгук

Під китайськими містами просідає ґрунт

Просідання ґрунту — це явище, яке також спричиняє значні проблеми в багатьох інших частинах світу.

2 хв на прочитання19 Квітня 2024, 12:38
Мегаполіс Пекін є одним із найбільш постраждалих від просідання ґрунтів. Джейд Гао/AFP/Getty Images Мегаполіс Пекін є одним із найбільш постраждалих від просідання ґрунтів. Джейд Гао/AFP/Getty Images
Поділитись:

Ґрунт під багатьма китайськими містами неухильно просідає. Це виявила дослідницька група з Південно-Китайського педагогічного університету у Фошані за допомогою супутникових вимірювань. Майже половина міських територій Китаю — 45 % — просідає зі швидкістю понад 3 мм на рік, повідомляє команда в журналі Science. У 16 % із 82 досліджених міст ця швидкість перевищує 10 мм на рік. Про це розповідає Die Zeit.

Від 3 до 10 мм може здатися небагато, але це може мати руйнівні наслідки — особливо в прибережних регіонах. Поєднання просідання ґрунту і підвищення рівня моря загрожує тим, що протягом наступних ста років близько чверті суші там опуститься нижче рівня моря. Для великих груп населення це означає значний ризик затоплення. Крім того, буде завдано прямої шкоди будівлям і фундаментам, інфраструктурі та каналізаційним системам, пишуть дослідники.

Велике місто Пекін належить до тих, які сильно постраждали від просідання ґрунту. Відомо також, що деякі райони Шанхаю просіли на 3 м за останнє століття. За даними дослідників, станом на 2020 рік у міських районах Китаю проживало 920 млн людей — приблизно 270 млн із них на просідаючих ґрунтах.

Просідання ґрунту пов'язане з низкою факторів, таких як видобуток підземних вод і вага будівель. На думку експертів, за останні десятиліття Китай пережив одне з найшвидших і наймасштабніших міських розростань в історії людства.

У великих містах уже фіксується все більше випадків просідання ґрунту. За останні десятиліття багато людей були поранені чи загинули внаслідок катастроф, пов'язаних із просіданням ґрунту. Крім того, щороку завдаються величезні економічні збитки.

«Результати дослідження підкреслюють необхідність посилення захисних заходів і суворого контролю за видобутком підземних вод», — йдеться в дослідженні.

У Китаї також довгостроковий контроль і більш стале управління водними ресурсами можуть допомогти стабілізувати темпи виснаження. Це вже успішно впроваджується в японських містах Токіо й Осака.

Просідання ґрунту — це явище, яке також спричиняє значні проблеми в багатьох інших частинах світу. Часто воно спричинене діяльністю людини, наприклад, надмірним використанням підземних вод, інтенсивним будівництвом або видобутком нафти та газу. Але природні, геологічні фактори також можуть відігравати певну роль. Серед міст, які відомі своїми проблемами з просіданням ґрунту, — Венеція, Мехіко та Маямі.

Більше новин читайте на GreenPost.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.