Важко собі уявити, скільки різноманітних функцій виконує печінка. Вона бере участь більш ніж в 500 різних реакціях. Фільтрує кров і запасає гемоглобін, вітаміни, цукор. Нейтралізує багато гормонів і виробляє фактори згортання крові. Без перепочинку випускає жовч - до одного літра на добу. А це дозволяє розщеплювати і перетравлювати жири, що містяться в їжі.
Більшість захворювань печінки протікають безсимптомно аж до появи серйозних ускладнень. Ось чому так важливо знати перші симптоми хвороби печінки, щоб вчасно звертатися до лікаря, якщо болить печінка, інформує Ukr.Media.
Чому болить печінка: головні фактори
Печінка дивовижно витривала і здатна витримувати грубе поводження з нею. Але про те, що ви перевантажуєте, вона повідомить дуже тонко. Розповідаємо, як зрозуміти, що вашої печінки не здоровиться і їй потрібно особливу увагу.
Вірні симптоми хвороби печінки
Так як печінка виконує досить різні функції, джерело хвороби печінки може бути не один.
Цироз, жирова хвороба печінки, рак, захворювання печінки, обумовлене дією лікарського засобу або вживанням алкоголю, гепатит — найпоширеніші хвороби печінки. Більшість з них починається зазвичай безсимптомно.
Уважність до змін у своєму тілі допоможе розпізнати перші симптоми хвороби печінки. Навіть беручи до уваги її дивовижну здатність до самозцілення, перевантаження печінки може завдати їй непоправної шкоди.
Симптом хвороби печінки #1: набряк живота
Асцит – це скупчення рідини в черевній порожнині, в більшості випадків спостерігається при цирозі печінки. Він виникає при затримці рідини або натрію в організмі, і підвищеному тиску крові у венах, що йде з кишкового тракту та інших органів в печінку.
Поганий кровообіг і запальний процес роблять виведення натрію з клітин утрудненим. Так накопичується вода. Накопичення рідини здатне стати причиною появи спазмів, болючої чутливості, задишки і болю. Асцит також супроводжує ренальну дисфункцію.
Симптом хвороби печінки #2: хворобливі відчуття в животі
Печінка розміщується в правій частині тіла над шлунком і під легкими. Запалена печінка болить, і ця біль добре відчувається в зоні міжребер'я і нижче. Це другий важливий симптом хвороби печінки.
Симптом хвороби печінки #3: затримка рідини
Затримка в організмі натрію і високий тиск крові можуть викликати скупчення рідини в організмі і без асциту. Набряк (едему) обличчя, рук і ніг — звичайне явище при такому скупченні. Едему провокують і інші хвороби, наприклад, дисфункція лімфатичної системи, хвороби нирок, емфізема, застійна серцева недостатність.
Нерегулярним або періодичним затримкам рідини властиво з'являтися під час менструації або виношуванні дитини, і вони зникають самі по собі. Якщо симптоми едеми посилюються або не йдуть довгий час, необхідно дізнатися причину його виникнення.
Симптом хвороби печінки #4: диспепсія (розлад шлунка)
Час від часу кожен з нас стикається з нетравленням шлунка з-за хвороби або з'їденого неякісного продукту. Відчувати нудоту тривалий час можна з причини різних станів, наприклад, отруєння, вертиго, вагітності та гемікранія.
Якщо вас нудить (іноді при цьому є діарея або блювання) декілька днів — це повинно насторожити. Подумайте, що могло спровокувати розлад шлунку. Якщо воно не проходить, запишіться на прийом до лікаря. При печінковій недостатності нудоту супроводжують і інші симптоми.
Цироз і печінкова недостатність негативно впливають на травний тракт. Частково здуття, біль у животі та нудота викликають уповільнення перистальтики кишечника. Інсулінова резистентність і недостатня кількість кишкових бактерій, що виникають внаслідок печінкової недостатності, тільки додають ускладнення.
Симптом хвороби печінки #5: порушення травлення
Ураження печінки здатне викликати кишкову проникність (так званий «дірявий ШКТ»), надлишковий бактеріальний ріст в тонкій кишці, загальне уповільнення засвоєння їжі. Це відбувається через зміни гормонального рівня і вироблення жовчі. Хронічний метеоризм, зміна туалетних звичок, зниження шлунково-кишкового дискомфорту можуть вказувати на порушення діяльності печінки.
Симптом хвороби печінки #6: занепад сил і загальна слабкість
Коли втомлюється печінка, втомлюєтеся і ви. Занепад сил часто спостерігається при аутоімунному гепатиті. Саме на нього в більшості випадків скаржаться люди, у яких болить печінка. Головна причина нездужання полягає в порушенні нейротрансмісії між мозком і печінкою через порушення функції останньої.
Іншими причинами надмірної втоми за своєю природою можуть бути соціальні, поведінкові, когнітивні й емоційні. Коли людина знає, що вона хвора, то з більшою ймовірністю буде вести себе як хвора. Когнітивно-поведінкова терапія вплине лише на нематеріальні аспекти надмірної втоми.
Ви можете не хотіти займатися спортом, але без регулярних фізичних навантажень не обійтися. Пацієнти з втомою центральної нервової системи схильні зменшувати фізичне навантаження. З часом це може стати причиною дезадаптації серцево-судинної системи та м'язів. У підсумку виконувати фізичні навантаження стане складніше.
Симптом хвороби печінки #7: свербіння шкіри
Цікаво, що хвороби печінки можуть спровокувати свербіж шкіри (прурит). Холестаз — це зменшення або припинення виділення жовчі з печінки. Прурит іноді супроводжує холестаз. Механізм його появи поки що вивчений не повністю.
В теорії, існують стероїдні засоби, які виробляються в процесі синтезу холестерину альтернативним способом (не печінкою, як це зазвичай буває). Це і призводить до свербіння і пруриту.
Спосіб лікування підбирається індивідуально для кожного хворого. Вам можуть допомогти в такому випадку: ефірні олії, яблучний оцет, чай з пекучої кропиви, ванни з вівсянкою, листя гуави, кайенский перець, конопляний крем, ментол, касторове масло.
Симптом хвороби печінки #8: розлиття жовчі
Білірубін утворюється при розщепленні жовчі в клітинах крові гемоглобіну. Це фактично продукт виділення. При накопиченні в крові, очі або шкіра набувають жовтуватий відтінок. Розлиття жовчі в більшості випадків свідчить про наявність хвороби печінки або закупорці жовчних проток.
Симптом хвороби печінки #9: втрата апетиту
При втраті апетиту спостерігається занепад сил і розлад шлунка: якщо вас нудить, не особливо хочеться їсти. Хвороби печінки виводять з ладу і гормони голоду. Більш того, під час імунної реакції активізуються цитокіни (білки, що виконують роль міжклітинних посередників).
В основі пошкодження печінки знаходиться системне запалення, до якого призводять цитокіни. Вони з'являються як реакція організму на реальну загрозу. Поява цитокінів в травному тракті і зміна розмірів шлунка і викликають втрату апетиту.
Симптом хвороби печінки #10: пофарбований кал
Як відомо, білірубін офарблює ваш кал. Зміна кольору калу може викликати безліч факторів. Один з них полягає в закупорці жовчних проток або недостатній кількості жовчі. Сіруватий відтінок або блідість стільця — досить відома його ознака.
Прийом певних лікарських препаратів теж може викликати поява блідості стільця. Саме білірубін відповідає за звичайний коричневий колір калу. Порушення функції печінки здатне змінити колір калу, а це вже клінічний прояв цирозу, пухлин, каменів в жовчному міхурі, кісти або гепатиту. Якщо така зміна спостерігається досить довго, зверніться до фахівця.
Симптом хвороби печінки #11: сеча нетипового кольору
Порушення функції печінки може вплинути на вироблення білірубіну. У такому разі його виробленням займуться нирки, а виводитися пігмент з організму разом з сечею. Колір білірубіну жовтий, а темна сеча помаранчевого, золотистого або коричневого відтінку може вказувати на ураження печінки.
Нетиповий колір сечі також здатний викликати зневоднення, надмірна кількість вітаміну A, інфекція сечовивідних шляхів, надмірна кількість білка, вживання буряка. При збереженні нетипового кольору сечі запишіться на прийом до фахівця.
Симптом хвороби печінки #12: констипація, діарея, кишкова кровотеча
При сильному ураженні печінки уражається і кишковий тракт. Високий тиск крові у венах і артеріях печінки і поза її здатний навіть викликати розрив кровоносних судин. За ним піде шлунково-кишкова кровотеча. Воно може статися в шлунку, кишковому тракті або стравоході. У будь-якому внутрішньому кровотечі немає нічого хорошого.
Якщо у печінці розвивається пухлина, то вона може виробляти гормони, що впливають на інші внутрішні органи. Вони здатні вплинути на процеси травлення і спричинити хронічну констипацию (запор). Про рак печінки свідчить ще й наявність хронічної діареї.
До слова, біологи відкрили білок, здатний очистити клітини людини від «сплячого» ВІЛ.