Догори
Дати відгук

Біологи відкрили білок, здатний очистити клітини людини від «сплячого» ВІЛ

Таким чином вони намагаються довести, що ВІЛ-інфекцію можна вилікувати. Хоча традиційно хвороба має тривалий хронічний перебіг і, в разі відсутності ефективної терапії, закінчується смертю хворого.

2 хв на прочитання06 Лютого 2021, 22:41
Дослідження з лікування ВІЛ Дослідження з лікування ВІЛ
Поділитись:

ВІЛ-інфекція – це соціально небезпечне інфекційне захворювання, що розвивається внаслідок інфікування вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ), довготривалого переживання (персистенції)  ВІЛ в лімфоцитах, макрофагах  та клітинах нервової тканини. Хвороба характеризується прогресуючою дисфункцією імунної, нервової, лімфатичної та інших  систем організму. 

Американські вчені встановили, що один з білків вродженої імунної системи CARD8 може розпізнавати сліди присутності одного з ключових білків ВІЛ всередині клітин і оповіщати про це весь організм. На їхню думку, він може використовуватися для очищення тіла від «сплячого» вірусу.

Дослідники з Університету Вашингтона в Сент-Луїсі (WUSTL)  з'ясували, що у випадку з ВІЛ подібну роль може виконувати білок CARD8, що розпізнає молекули ВІЛ-протеази - білка, що грає ключову роль в складанні нових вірусних частинок. Цей фермент розрізає на частини заготовки білків вірусу, з яких формується його оболонка, і його виведення з ладу не дає вірусу заражати інші клітини.

«Виявлення білка CARD8 відкрило можливість використання його для знищення всіх" сплячих "копій ВІЛ в організмі пацієнта незалежно від того, наскільки сильно мутував вірус, атакуючи ту його частину, яка є однаковою для всіх його версій. Подібна терапія радикально поліпшить життя навіть тих пацієнтів, в чиєму організмі ВІЛ залишається пригніченим завдяки антиретровірусній терапії », - йдеться на сайті вузу.

Вчені встановили, що CARD8 схожий по влаштуванню на деякі компоненти вірусу, що змушує ВІЛ-протеазу захоплювати і розрізати його. Це запускає ланцюжок реакцій, який одночасно змушує клітину самознищитися і виробити велику кількість сигнальних молекул. Тих молекул, що привертають увагу імунних тілець, які  спеціалізуються на знищенні заражених клітин.

"Однак для цього потрібно вивести вірус з «сплячого режиму», оскільки інакше ВІЛ-протеаза знаходиться в неактивній формі і не взаємодіє з CARD8.   Для цього потрібно обробити заражені клітини великими дозами ефавіренцу, одного з перших ліків від ВІЛ, яке зараз майже не застосовується в клінічній практиці.  Дані, які ми зібрали в рамках цього дослідження, допоможуть нам створити препарати, здатні повністю очистити організм хворих від вірусу ", - зауважують дослідники.

До слова, за оновленими оціночними даними, на початок 2020 року в країні проживає 251 168 тисяч ВІЛ-позитивних людей і понад 80 тисяч (32%) з них не знають про свій статус. 

Відомо, що знайдено нульового пацієнта з ВІЛ-інфекцією.  Виявляється, вперше людина заразилася ВІЛ-інфекцією під час Першої світової війни.

 

 

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.