Догори
Дати відгук

Переговори під загрозою — чи зможе Україна воювати без США?

«Якби "велика п'ятірка" європейських країн робила майже стільки ж, скільки країни Північної Європи та Балтії».

5 хв на прочитання6 годин тому
Архівне фото з відкритих джерел Архівне фото з відкритих джерел
Поділитись:

США погрожують припинити військову й фінансову допомогу Україні, якщо мирні переговори зайдуть у глухий кут. Уся надія залишиться на Європу. Та чи вистачить їй ресурсів для підтримки Києва? Ось що розповідає Deutsche Welle.

Переговори про мир, які мали відбутися в Лондоні 23 квітня за участю США, Великої Британії, Німеччини, Франції й України, фактично зірвалися. Держсекретар США Марко Рубіо та спецпосланець американського президента Стів Віткофф в останній момент скасували свою участь. У результаті представники країн провели лише технічні консультації. Втім, їхні учасники висловили підтримку «мирним зусиллям Дональда Трампа».

Рубіо та Віткофф відмовилися брати участь через незгоду України з умовами, розробленими США, які передбачають визнання анексії Криму та згоду на заморожування воєнних дій по лінії фронту, повідомляють джерела The New York Times та інших американських ЗМІ. Україна та її європейські союзники наполягають: переговори про територіальні поступки стануть можливими лише після припинення вогню й отримання переконливих гарантій безпеки для Києва.

У Держдепартаменті США скасування візиту Рубіо пояснили складним графіком. Щодо Віткоффа, то спецпосланець Трампа цього тижня відвідає Москву — це буде його четверта зустріч із Володимиром Путіним. Говорити про повний провал переговорів зарано, але відсутність прогресу ставить питання: чи зможе Україна продовжити битися без підтримки США? Трамп і високопосадовці його адміністрації неодноразово заявляли, що відмовляться від подальшої допомоги, якщо мир не встановиться найближчим часом.

США та Європа майже зрівнялися в обсягах військової допомоги

США вже припинили надання нової допомоги Україні. Продовжує надходити лише підтримка, схвалена ще за колишнього президента Джо Байдена. У січні, перш ніж звільнити Білий дім для Трампа, він погодив постачання озброєнь на $500 млн, включаючи засоби протиповітряної оборони, ракети класу «повітря-земля» й обладнання для винищувачів F-16. Про виділення цього пакету було оголошено ще 9 січня. Така тривала пауза в підтримці з боку США — три з лишком місяці — раніше фіксувалася лише на початку 2024 року. Тоді її викликали суперечки в американському Конгресі.

Європейські союзники всі ці місяці продовжували надавати підтримку Україні. Дані про нові пакети допомоги зібрані у черговому оновленні проекту Ukraine Support Tracker, який веде Кільський інститут світової економіки (IfW Kiel). У січні та лютому Велика Британія виділила 360 млн євро, Німеччина — 450 млн, Норвегія — 610 млн, Данія — 690 млн, а найбільш помітний внесок зробила Швеція, яка надала 1,1 млрд євро. Крім того, Європейська комісія перерахувала Україні перший транш нового кредиту у розмірі 3 млрд євро.

В результаті загальний обсяг допомоги, виділеної Європою з початку війни, досяг 138 млрд євро — це на 23 млрд більше, ніж виділили США. У частині військової підтримки США поки що зберігають лідерство, проте розрив мінімальний: із лютого 2022 року Вашингтон направив Україні близько 65 млрд євро військової допомоги — лише на 1 млрд більше, ніж європейські країни.

Скільки коштує підтримка України

Останній великий пакет американської допомоги на $61 млрд, узгоджений майже рік тому, буде вичерпаний до середини цього року — тобто незабаром, підрахував експерт британського аналітичного центру Chatham House Тімоті Еш. Таку саму оцінку давав колишній заступник начальника генерального штабу ЗСУ Ігор Романенко.

«Призупинення допомоги з боку США посилює тиск на європейські уряди — від них потрібно більше як фінансової, так і військової підтримки», — говорить Таро Нісікава, співробітник проекту Ukraine Support Tracker.

Чи спроможна Європа виділяти більше коштів? Експерти Кільського інституту вважають, що це реально. У нещодавно опублікованій доповіді вони констатують: з початку війни Україна отримувала від США та Європи в середньому 82 млрд євро на рік. Аби зберегти цей рівень підтримки вже без участі США, країн ЄС, а також Великій Британії та Норвегії, за розрахунками авторів доповіді, потрібно виділяти суми, еквівалентні 0,2 % ВВП.

Кому в Європі доведеться збільшити оборонні витрати

Деяким європейським союзникам України — Данії, Нідерландам, Швеції та країнам Балтії – нарощувати витрати не потрібно: за даними Ukraine Support Tracker, вони вже витрачають на допомогу Києву понад 0,2 % свого ВВП. Тимчасом найбільші економіки Європи спрямовували із метою значно меншу частку свого ВВП. Так, Німеччина в середньому щорічно виділяла суму, еквівалентну 0,13 % ВВП, Франція — 0,05 %, Італія — 0,04 %, а Іспанія — всього 0,03 %. Велика Британія спрямовувала на допомогу Україні близько 0,16 % ВВП на рік.

За оцінкою автора доповіді IfW, щоб вийти на цільовий рівень підтримки України, Німеччині потрібно буде збільшити щорічні витрати з 6 до 9 млрд євро, Франції — з 1,5 до 6 млрд, Італії — з 800 млн до 4,5 млрд, Іспанії — з 500 млн до 3 млрд євро на рік, Великій Британії — з 5 до 6,5 млрд євро. Крім цього, європейським інститутам потрібно буде щорічно виділяти додатково близько 20 млрд євро.

«Якби "велика п'ятірка" європейських країн робила майже стільки ж, скільки країни Північної Європи та Балтії, Європа багато в чому змогла б компенсувати можливу нестачу допомоги з боку США — особливо у фінансовій сфері», — каже Крістоф Требеш, керівник проекту Ukraine Support Tracker.

Більше новин читайте на GreenPost.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з розділу Війна
Зображення з соцмереж
«Розумні дрони» наступають: як чипи 2 нм від TSMC змінюють війну та наше майбутнє
3 хв на прочитання57 хвилин тому
Зображення з соцмереж
Європа та Україна представили альтернативний США план мирного врегулювання
3 хв на прочитання2 години тому
Ігрова приставка Playstation 4. Фото: Britta Pedersen/dpa/picture alliance
Британія та ЄС заборонили постачати в РФ ігрові консолі — їх використовують для управління дронами на війні в Україні
6 хв на прочитання17 годин тому
Безпечне навчання: на Одещині запрацювала перша підземна школа-бомбосховище. Фото: Odesa Online
На Одещині відкрили перше антирадіаційне бомбосховище
2 хв на прочитанняВчора
Скільки українських захисників скористалися безкоштовним зубопротезуванням - відповідь МОЗ
3 хв на прочитанняВчора
Масований ракетний удар по Україні: десятки загиблих і поранених, масштабні руйнування​
2 хв на прочитанняВчора
Перше детальне зображення перспективного китайського винищувача J-36 (ФОТО)
1 хв на прочитанняВчора
Від поїздів до танкових компонентів - перепрофілювання німецького заводу
3 хв на прочитанняВчора