Пенсія за вислугою років для медиків: хто може вийти на відпочинок раніше

2 хв на прочитання12 Липня 2025, 21:20
Фото ілюстративне

Головною умовою для призначення такої пенсії є наявність необхідного спеціального стажу роботи.

Попри загальне підвищення пенсійного віку в Україні, деякі категорії працівників, зокрема медичні, зберегли право на призначення пенсії за вислугою років. Розповідаємо, хто може скористатися цією пільгою та які вимоги висуває закон у 2025 році.

Право медичних працівників на пенсію за вислугою років є важливою соціальною гарантією, що визнає складність та відповідальність їхньої праці. Ця норма регулюється Законом України «Про пенсійне забезпечення» та дозволяє вийти на заслужений відпочинок раніше від досягнення загального пенсійного віку.

Головною умовою для призначення такої пенсії є наявність необхідного спеціального стажу роботи. Перелік посад та закладів охорони здоров'я, робота в яких зараховується до цього стажу, затверджений Кабінетом Міністрів. До нього входять лікарі та середній медичний персонал (незалежно від найменування посади), які працюють у лікарняних закладах, амбулаторіях, поліклініках, пологових будинках, центрах екстреної медичної допомоги та інших закладах державної або комунальної форми власності. Важливо зазначити, що робота у приватних клініках до вислуги років, як правило, не зараховується.

Станом на 2025 рік, вимоги до стажу та віку є диференційованими. Право на пенсію за вислугою років мають медики, які на 1 квітня 2015 року мали не менше 25 років спеціального стажу. У такому випадку вони можуть вийти на пенсію незалежно від віку.

Для тих, хто накопичив необхідний стаж пізніше, діє перехідний період з поступовим підвищенням віку виходу на пенсію. Наприклад, медичні працівники, які набули 27 років і 6 місяців спеціального стажу в період з 1 квітня 2024 року по 31 березня 2025 року, можуть вийти на пенсію за вислугою років після досягнення 55-річного віку. З кожним роком вимога до віку зростає.

Варто пам'ятати, що після призначення пенсії за вислугою років існують певні обмеження. Якщо пенсіонер продовжує працювати на посаді, яка дає право на таку пенсію, виплата пенсії припиняється до моменту звільнення з роботи. Однак після досягнення загального пенсійного віку (60, 63 або 65 років залежно від загального страхового стажу) можна звернутися до Пенсійного фонду для переходу на пенсію за віком, що знімає це обмеження.

Для оформлення пенсії за вислугою років медичному працівнику необхідно звернутися до будь-якого сервісного центру Пенсійного фонду України з відповідною заявою та документами, що підтверджують спеціальний стаж, зокрема з трудовою книжкою та, за потреби, уточненими довідками з місць роботи.

Більше новин читайте на GreenPost.

Актуально

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Поділитись: