Догори
Дати відгук
  • Головна
  • Новини
  • Здоров'я
  • Операції не буде — немає світла: обстріли заважають роботі лікарень в Україні, заявляють міжнародні правозахисники

Операції не буде — немає світла: обстріли заважають роботі лікарень в Україні, заявляють міжнародні правозахисники

1539 підтверджених атак на медичних працівників та об'єкти інфраструктури охорони здоров'я — пацієнти зазнають шкоди.

5 хв на прочитання09 Грудня 2024, 13:48
Під час операції у лікарні Дніпра. Фото: DW Під час операції у лікарні Дніпра. Фото: DW
Поділитись:

Широкомасштабні та систематичні атаки на об'єкти енергетичної інфраструктури України поставили під загрозу життя пацієнтів та завдали шкоди працівникам сфери охорони здоров'я, заявила міжнародна правозахисна організація «Лікарі за права людини» (PHR), а також українська громадська організація Truth Hounds.

4 грудня 2024 року ці організації оприлюднили спільне дослідження «Охорона здоров'я у темряві: вплив російських атак на енергетику в Україні». Про це розповідає Deutsche Welle.

Хірургічні операції з ліхтариками

Автори дослідження констатують, що, починаючи з лютого 2022 року, в Україні зафіксовано щонайменше 1539 підтверджених атак на медичних працівників та об'єкти інфраструктури охорони здоров'я. Щонайменше 104 атаки вплинули на роботу систем водо- чи енергопостачання лікарень.

«Російські атаки на енергомережу України позбавили пацієнтів життєво необхідної медичної допомоги, занурили операційні у темряву та порушили роботу критично важливого обладнання», — говорить Уляна Полтавець, співавтор дослідження та координатор з реагування на надзвичайні ситуації «Лікарів за права людини» в Україні.

У дослідженні зібрано факти російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, які призвели до переривання чи затримки операцій, змушуючи хірургів оперувати у темряві з ліхтариками, до збоїв у системах життєзабезпечення, припинення подачі води до лікарень, виведення з ладу діагностичного та лікувального. Автори дослідження констатують, що через брак електроенергії почастішали випадки, коли пацієнти зазнають панічних атак і серцевої аритмії, ускладнилося надання послуг з догляду за материнством тощо.

Російські обстріли енергосистеми вбивають пацієнтів у лікарнях

В рамках дослідження правозахисники провели також онлайн-опитування серед медичних працівників по всій Україні, щоби зрозуміти, як атаки на медичну й енергетичну інфраструктуру впливають на здоров'я населення України, умови праці медичних працівників і досвід пацієнтів. В опитуванні взяв участь 2261 медик.

92 % медичних працівників повідомили про перебої з електроенергією у своїх медичних закладах через атаки на енергетичну інфраструктуру. Працівники сфери охорони здоров'я вказали також на те, що ці випадки завдали непоправної шкоди здоров'ю та навіть смерті пацієнтів. Дві третини медичних працівників (66 %) заявили, що перебої з електроенергією через атаки на енергетичну інфраструктуру вплинули на медичні процедури в їхніх установах. 8 % опитаних повідомили про затримки планових операцій, 2 % — про вимушені перерви під час операції, ще 2 % розповіли про перебої у системах життєзабезпечення пацієнтів через проблеми з енергопостачанням.

За словами медиків, припинення електропостачання, що виникає в результаті російських ракетних і дронових атак, призводить до несправності діагностичного обладнання, такого як рентгенівські апарати та МРТ, до проблем зі зберіганням ліків і біологічних зразків, таких як кров чи ембріони. 83 % медичних працівників зазнали підвищеного стресу, нервового виснаження й інших труднощів через атаки на енергетичну інфраструктуру та порушення надання послуг.

Стрес та виснаження серед українських лікарів

«У нашій професії лікаря в принципі неможливо працювати без відсутності електроенергії. Ми готувалися, що будуть перебої, у нас є генератор, плануємо встановлювати сонячні панелі, але коли була атака на "Охматдит", то ми дві доби були без світла й було тяжко. Генератори не включають на весь корпус і ти не знаєш, наскільки вимикаються світло, а в тебе є реанімація, яка залежить від світла, є прилади, є якісь термінові пацієнти», — прокоментувала Леся Лисиця, лікар-офтальмолог Національної дитячої спеціалізованої лікарні «Охматдит», яка постраждала від російського ракетного удару в липні цього року.

Охматдит Лікарі за права людини PHR Truth Hounds Охорона здоров'я Україна
Зруйнована в результаті ракетної атаки частина будівлі дитячої клініки «Охматдит» (липень 2024). Фото: Efrem Lukatsky/AP Photo/picture alliance

Щоденна робота в екстремальних умовах внаслідок російських обстрілів медичних закладів та енергетичних об'єктів, як розповіла Лисиця, викликає стрес та нервове виснаження українських лікарів.

«Якщо зникає світло під час операції, то ти завершуєш максимально на тому етапі, який є, і далі продовжуєш вже після. Це дуже важко», — ділиться досвідом лікар.

Російські атаки — насильство проти цивільних

Як зазначається у дослідженні, попри чіткі норми міжнародного права, які захищають медичну й енергетичну інфраструктуру під час збройних конфліктів, атаки на енергомережу та медичні установи стали характерною ознакою російського вторгнення в Україну. У багатьох випадках, констатують автори дослідження, ці атаки порушують міжнародне право, зокрема, закони війни та права людини на життя та здоров'я, і ​​можуть призводити до кримінальної відповідальності відповідно до міжнародного кримінального права.

«З наближенням зими міжнародна спільнота має підтримати українських медиків і працювати над припиненням цього смертельного насильства проти цивільних, включаючи атаки на лікарні, електростанції й іншу цивільну інфраструктуру. Глобальна спільнота має активізувати зусилля, щоби притягнути Росію до відповідальності за порушення міжнародного права», — зазначає Уляна Полтавець.

Більше новин читайте на GreenPost.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з розділу Здоров'я
Держпродспоживслужба контролює ціни на ліки: тисячі звернень і мільйонні штрафи
Держпродспоживслужба отримала понад 1100 звернень щодо цін на ліки лише за один день
1 хв на прочитання3 години тому
Зображення згенеровано ШІ
Кавові машини на роботі шкодять здоров’ю, але не всі однаково — дослідження
3 хв на прочитання3 години тому
Фото: wikipedia
ВООЗ має урізати бюджет на 20 % та скоротити завдання і персонал після виходу США
2 хв на прочитання8 годин тому
Біохакери проти смерті: мільярдери інвестують у технології покращення людського тіла
Рух за "покращення людини": між науковим проривом і шарлатанством
2 хв на прочитання10 годин тому
Адміністрація Трампа попередила європейські компанії про заборону програм інклюзивності
3 хв на прочитання13 годин тому
ChatGPT може викликати залежність і абстинентний синдром у разі припинення доступу
2 хв на прочитанняВчора
І знову «Оземпік»: нові цифри, нові застереження, нові судові позови?
7 хв на прочитанняВчора
Всесвітній день біполярного розладу: знаменитості, які не побоялися поділитися своєю історією
5 хв на прочитанняВчора
Більше з GreenPost
Гороскоп на квітень 2025 | Прогноз для всіх знаків зодіаку
Гороскоп на квітень 2025 року: що зірки віщують кожному знаку зодіаку
16 хв на прочитання8 хвилин тому
Зображення згенеровано ШІ
У Німеччині нема бездомних собак, натомість є бездомні кішки. У чому тут секрет?
1 хв на прочитання49 хвилин тому
Нерестова заборона 2025: правила риболовлі та відповідальність за порушення
З 1 квітня 2025 року в Україні розпочинається нерестова заборона на вилов риби
1 хв на прочитаннягодина тому
Зображення згенеровано ШІ
Максимум сонячної активності нинішнього циклу позаду? Ось що говорять дані
5 хв на прочитання2 години тому
Україна зазнає мільйонних збитків через дисбаланс у енергосистемі
2 хв на прочитання4 години тому
Зміни клімату: не все так однозначно? Ось про що свідчить новий звіт Всесвітньої метеорологічної організації
7 хв на прочитання5 годин тому
Лазерна епіляція: чому настільки популярна
3 хв на прочитання6 годин тому
Води мало, але її можна опріснити чи використати повторно: ЄС та Йорданія об'єднують зусилля
3 хв на прочитання6 годин тому