Догори
Дати відгук
  • Головна
  • Новини
  • Здоров'я
  • Операції не буде — немає світла: обстріли заважають роботі лікарень в Україні, заявляють міжнародні правозахисники

Операції не буде — немає світла: обстріли заважають роботі лікарень в Україні, заявляють міжнародні правозахисники

1539 підтверджених атак на медичних працівників та об'єкти інфраструктури охорони здоров'я — пацієнти зазнають шкоди.

5 хв на прочитання09 Грудня 2024, 13:48
Під час операції у лікарні Дніпра. Фото: DW Під час операції у лікарні Дніпра. Фото: DW
Поділитись:

Широкомасштабні та систематичні атаки на об'єкти енергетичної інфраструктури України поставили під загрозу життя пацієнтів та завдали шкоди працівникам сфери охорони здоров'я, заявила міжнародна правозахисна організація «Лікарі за права людини» (PHR), а також українська громадська організація Truth Hounds.

4 грудня 2024 року ці організації оприлюднили спільне дослідження «Охорона здоров'я у темряві: вплив російських атак на енергетику в Україні». Про це розповідає Deutsche Welle.

Хірургічні операції з ліхтариками

Автори дослідження констатують, що, починаючи з лютого 2022 року, в Україні зафіксовано щонайменше 1539 підтверджених атак на медичних працівників та об'єкти інфраструктури охорони здоров'я. Щонайменше 104 атаки вплинули на роботу систем водо- чи енергопостачання лікарень.

«Російські атаки на енергомережу України позбавили пацієнтів життєво необхідної медичної допомоги, занурили операційні у темряву та порушили роботу критично важливого обладнання», — говорить Уляна Полтавець, співавтор дослідження та координатор з реагування на надзвичайні ситуації «Лікарів за права людини» в Україні.

У дослідженні зібрано факти російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, які призвели до переривання чи затримки операцій, змушуючи хірургів оперувати у темряві з ліхтариками, до збоїв у системах життєзабезпечення, припинення подачі води до лікарень, виведення з ладу діагностичного та лікувального. Автори дослідження констатують, що через брак електроенергії почастішали випадки, коли пацієнти зазнають панічних атак і серцевої аритмії, ускладнилося надання послуг з догляду за материнством тощо.

Російські обстріли енергосистеми вбивають пацієнтів у лікарнях

В рамках дослідження правозахисники провели також онлайн-опитування серед медичних працівників по всій Україні, щоби зрозуміти, як атаки на медичну й енергетичну інфраструктуру впливають на здоров'я населення України, умови праці медичних працівників і досвід пацієнтів. В опитуванні взяв участь 2261 медик.

92 % медичних працівників повідомили про перебої з електроенергією у своїх медичних закладах через атаки на енергетичну інфраструктуру. Працівники сфери охорони здоров'я вказали також на те, що ці випадки завдали непоправної шкоди здоров'ю та навіть смерті пацієнтів. Дві третини медичних працівників (66 %) заявили, що перебої з електроенергією через атаки на енергетичну інфраструктуру вплинули на медичні процедури в їхніх установах. 8 % опитаних повідомили про затримки планових операцій, 2 % — про вимушені перерви під час операції, ще 2 % розповіли про перебої у системах життєзабезпечення пацієнтів через проблеми з енергопостачанням.

За словами медиків, припинення електропостачання, що виникає в результаті російських ракетних і дронових атак, призводить до несправності діагностичного обладнання, такого як рентгенівські апарати та МРТ, до проблем зі зберіганням ліків і біологічних зразків, таких як кров чи ембріони. 83 % медичних працівників зазнали підвищеного стресу, нервового виснаження й інших труднощів через атаки на енергетичну інфраструктуру та порушення надання послуг.

Стрес та виснаження серед українських лікарів

«У нашій професії лікаря в принципі неможливо працювати без відсутності електроенергії. Ми готувалися, що будуть перебої, у нас є генератор, плануємо встановлювати сонячні панелі, але коли була атака на "Охматдит", то ми дві доби були без світла й було тяжко. Генератори не включають на весь корпус і ти не знаєш, наскільки вимикаються світло, а в тебе є реанімація, яка залежить від світла, є прилади, є якісь термінові пацієнти», — прокоментувала Леся Лисиця, лікар-офтальмолог Національної дитячої спеціалізованої лікарні «Охматдит», яка постраждала від російського ракетного удару в липні цього року.

Охматдит Лікарі за права людини PHR Truth Hounds Охорона здоров'я Україна
Зруйнована в результаті ракетної атаки частина будівлі дитячої клініки «Охматдит» (липень 2024). Фото: Efrem Lukatsky/AP Photo/picture alliance

Щоденна робота в екстремальних умовах внаслідок російських обстрілів медичних закладів та енергетичних об'єктів, як розповіла Лисиця, викликає стрес та нервове виснаження українських лікарів.

«Якщо зникає світло під час операції, то ти завершуєш максимально на тому етапі, який є, і далі продовжуєш вже після. Це дуже важко», — ділиться досвідом лікар.

Російські атаки — насильство проти цивільних

Як зазначається у дослідженні, попри чіткі норми міжнародного права, які захищають медичну й енергетичну інфраструктуру під час збройних конфліктів, атаки на енергомережу та медичні установи стали характерною ознакою російського вторгнення в Україну. У багатьох випадках, констатують автори дослідження, ці атаки порушують міжнародне право, зокрема, закони війни та права людини на життя та здоров'я, і ​​можуть призводити до кримінальної відповідальності відповідно до міжнародного кримінального права.

«З наближенням зими міжнародна спільнота має підтримати українських медиків і працювати над припиненням цього смертельного насильства проти цивільних, включаючи атаки на лікарні, електростанції й іншу цивільну інфраструктуру. Глобальна спільнота має активізувати зусилля, щоби притягнути Росію до відповідальності за порушення міжнародного права», — зазначає Уляна Полтавець.

Більше новин читайте на GreenPost.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з розділу Здоров'я
Фото: ілюстративне
Кабмін провів кадрові призначення у Держслужбі у справах дітей та Держагентстві "ПлейСіті"
1 хв на прочитання3 години тому
Нові правила в'їзду в ЄС з осені 2025: що зміниться для українців
Біометрія замість штампів: з осені 2025 року зміниться перетин кордону ЄС для українців
2 хв на прочитання7 годин тому
Фото: birdinflight.com
Новий скандал навколо Каньє Веста: колишня асистентка звинуватила репера у зґвалтуванні та секс-торгівлі
2 хв на прочитанняВчора
Фото ілюстративне
Смертоносна спека: хвиля аномальної температури вбила 2300 європейців за 10 днів
2 хв на прочитанняВчора
Сезон активності змій: в Україні 8 людей постраждали від укусів, троє з них — діти
1 хв на прочитанняВчора
Ситуація погіршується: кількість отруєних біля водоспаду Шипіт на Закарпатті зросла до 38 людей
1 хв на прочитанняВчора
Вчені дослідили, що один курс антибіотиків на рік підвищує ризик розвитку сепсису на 70%
2 хв на прочитанняВчора
Формула щастя — вчені відкрили, як виміряти радість життя
3 хв на прочитанняВчора
Більше з GreenPost
60 ділянок під сади: «Земельний банк» пропонує землю та гранти для аграріїв
Держава пропонує 60 ділянок під сади та до 10 млн грн гранту на їх розвиток
2 хв на прочитання53 хвилини тому
Юлія Свириденко. Фото з відкритих джерел
Можлива наступниця Шмигаля: хто така Юлія Свириденко і що чекає на неї у кріслі прем'єра
3 хв на прочитаннягодина тому
Фото ілюстративне
Реєстр біометану в Україні адаптували до стандартів ЄС
1 хв на прочитання2 години тому
Фото ілюстративне
Держстат зафіксував стрімке подорожчання продуктів – деякі позиції зросли на 200%
1 хв на прочитання3 години тому
Безпека, гарантії та страхування: "Метінвест" окреслив ключові умови для відновлення промисловості
2 хв на прочитання4 години тому
Лляне поле на місці падіння метеорита: як фермер на Полтавщині поєднав космос та органічне землеробство
1 хв на прочитання5 годин тому
Готові до несподіваних поворотів? Ретроградний Меркурій вже на порозі
3 хв на прочитання8 годин тому
На Харківщині прокуратура через суд повертає цінні землі, передані бізнесу під виглядом "співпраці"
1 хв на прочитання9 годин тому