Вєтрова Влада2 хв на прочитання10 годин тому
Міндовкілля продовжує аналізувати ключові зміни у європейському законодавстві. ТОП-3 нововведення переглянутої Директиви 2010/75/ЄС - це рух до декарбонізації виробничих процесів, покращення ефективності використання ресурсів та сприяння циркулярній економіці, новий підхід до видачі дозволів підприємствам.
Серед інших змін, що безпосередньо пов’язані з охороною навколишнього природного середовища, можна виокремити наступні:
- ЄС розширило сферу застосування оновленої Директиви. До неї включено кілька нових видів діяльності, для яких будуть розроблені висновки з найкращих доступних технологій та методів управління. Йдеться про видобуток руд (боксити, хром, кобальт, мідь, золото, залізо, свинець, літій, марганець, нікель, паладій, платина, олово, вольфрам і цинк), виробництво акумуляторних батарей, виробництво водню шляхом електролізу води, експлуатацію полігонів відходів тощо. Також, в Директиві вводиться новий розділ щодо вирощування птиці та свиней.
- Окрім декарбонізації, ефективного використання ресурсів та сприяння циркулярній економіці оновлені НДТМ мають забезпечити використання менш токсичних небезпечних хімічних речовин.
- Вперше в законодавство ЄС у сфері навколишнього природного середовища вводяться положення щодо права людини на компенсацію фізичними або юридичними особами шкоди, завданої здоров’ю людини в процесі діяльності установок внаслідок невиконання національних заходів, ухвалених відповідно до цієї Директиви. Для «найсерйозніших порушень» передбачено штрафи у розмірі не менше 3% річного обігу оператора на рівні ЄС у фінансовому році, що передує року порушення. Також розширені повноваження компетентних органів щодо призупинення діяльності установок, які працюють з порушенням умов експлуатації. Таким чином, підсилено норми, що запобігають потенційним порушенням.
Разом з переглядом Директиви набрав чинності новий Регламент про Портал промислових викидів (IEPR). Він має замінити європейський Реєстр викидів та перенесення забруднювачів (E-PRTR). Портал покращить доступ громадськості до екологічних даних, забезпечуючи можливість отримати інформацію про дозволи, видані в ЄС. Вебсайт Порталу надаватиме більш вичерпну інформацію про промислові об’єкти, спростить електронне звітування для операторів та посилить моніторинг викидів і використання ресурсів.
Протягом наступних двох років Єврокомісія розробить форми звітності операторів для Порталу, що відображатимуть інформацію про обсяги викидів та використання ресурсів. Перші дані будуть подані підприємствами у 2027 році та опубліковані на Порталі у 2028 році.
Більше новин читайте на GreenPost.