Один іранський ударний безпілотник містить запчастини від понад десятка американських компаній — CNN
Мікрочипи й інші маленькі пристрої не тільки недорогі та широкодоступні — їх легко приховати.
За оцінкою української розвідки, всередині одного іранського безпілотника, збитого в Україні восени, були знайдені деталі, виготовлені понад десятком американських і західних компаній. Про це розповідає CNN.
Оцінка, з якою наприкінці минулого року ознайомилися урядовці США, ілюструє масштаб проблеми, з якою зіткнулася адміністрація Байдена, котра пообіцяла припинити виробництво Іраном безпілотників, які Росія сотнями запускає в Україну.
Минулого місяця CNN повідомило, що Білий дім створив загальноадміністративну робочу групу для розслідування того, як технологія американського та західного виробництва — починаючи від меншого обладнання, як-от напівпровідники та модулі GPS, і закінчуючи більшими частинами, такими як двигуни, — опинилася в іранських безпілотниках.
Згідно з оцінкою, з 52 компонентів, які українці вилучили з іранського безпілотника Shahed-136, 40, імовірно, були виготовлені 13 різними американськими компаніями. Решта 12 компонентів були виготовлені компаніями в Канаді, Швейцарії, Японії, Тайвані та Китаї.
Варіанти боротьби з проблемою обмежені. США протягом багатьох років вводили жорсткі обмеження експортного контролю та санкції, щоб перешкодити Ірану отримати високоякісні матеріали. Зараз офіційні особи США розглядають можливість посилення дотримання цих санкцій, заохочуючи компанії краще контролювати власні ланцюги поставок і, що, мабуть, найважливіше, намагаються виявити сторонніх дистриб’юторів, які беруть ці продукти та перепродають їх зловмисникам.
«Ми шукаємо способи точково вплинути на іранське виробництво БПЛА за допомогою санкцій, експортного контролю та переговорів із приватними компаніями, чиї частини були використані у виробництві. Ми оцінюємо подальші кроки, які можемо вжити щодо експортного контролю, щоб обмежити доступ Ірану до технологій, які використовуються в безпілотниках», — сказала речниця NSC Адрієн Уотсон.
Немає доказів того, що будь-яка з цих компаній порушує закони США про санкції та свідомо експортує свої технології для використання в безпілотниках. Незважаючи на те, що багато компаній обіцяють посилити моніторинг, виробникам часто дуже важко контролювати, куди ці надзвичайно поширені деталі потрапляють на світовому ринку, кажуть експерти CNN. Компанії також можуть не знати, що вони шукають, якщо уряд США не не наклав санкцій на суб’єкти, які купують і продають продукти в незаконних цілях.
А оцінка української розвідки є ще одним доказом того, що, незважаючи на санкції, Іран все ще знаходить велику кількість комерційно доступних технологій. Наприклад, компанія, яка створила збитий дрон, Iran Aircraft Manufacturing Industries Corporation (HESA), перебуває під санкціями США з 2008 року.
Однією з головних проблем є те, що російським та іранським офіційним особам набагато простіше створити підставні компанії для закупівлі обладнання й уникнути санкцій, ніж західним урядам розкрити ці підставні компанії, на що іноді можуть піти роки, кажуть експерти.
Індустрія мікроелектроніки значною мірою покладається на сторонніх дистриб’юторів і торгових посередників, яких важко відстежити, а мікрочипи й інші маленькі пристрої, які потрапляють у велику кількість іранських і російських безпілотників, не тільки недорогі та широкодоступні — їх легко приховати, пояснює колишній чиновник Пентагону, директор проекту управління штучним інтелектом у Центрі стратегічних і міжнародних досліджень Грегорі Аллен.
«Чому контрабандисти люблять діаманти? Тому що вони маленькі, легкі і коштують купу грошей. І, на жаль, комп’ютерні чипи мають схожі властивості», — сказав Аллен. Успіх не обов’язково буде вимірюватися припиненням 100 % транзакцій, додав він, а радше тим, що зловмисникам буде складніше та дорожче отримати те, що їм потрібно.
Минулого місяця CNN надіслала електронною поштою запити на коментарі всім компаніям, які вказали українці. Шість осіб, які відповіли, підкреслили, що вони засуджують будь-яке несанкціоноване використання їхньої продукції, водночас зазначивши, що боротьба з перенаправленням і неправильним використанням їхніх напівпровідників та іншої мікроелектроніки є проблемою для всієї галузі, над якою вони працюють.
Тимчасом НАТО надасть Україні засоби для протистояння дронам-камікадзе: як вони працюють (ФОТО).