Вчені розкрили рейтинг міст Європи з найвищими показниками смертності, пов'язаними із забрудненням повітря. Про це повідомляється у статті, опублікованій у журналі The Lancet Planetary Health.
Фахівці спиралися на недавні наукові дані про взаємозв'язок між рівнями забруднення повітря та смертністю, щоб розрахувати вплив, як два різні сценарії скорочення забруднення повітря вплинуть на скорочення смертності.
Три математичні моделі були об'єднані для визначення середніх рівнів кожної забруднюючої речовини в кожному місті, за основу бралися значення 2015 року та порівнювалися з даними 2018 року.
Згідно з результатами дослідження, якби рівні ультрадисперсних частинок PM2.5 і газу NO2 стримувалися у всіх аналізованих містах на рівні, рекомендованому ВООЗ, то вдалося б уникнути 51 тисячі і 900 випадків передчасної смерті на рік відповідно.
Якби рівні забруднення опустилися б до найнижчих виміряних значень, то величезну кількість померлих можна було б знизити на 125 і 79 тисяч смертей на рік, відповідно. Найвищий рівень смертності, пов'язаний із токсичним газом NO2, спостерігався в містах таких країн як Іспанія, Бельгія, Італія та Франція.
Найвищий відсоток загальної смертності (до 7 %) реєструється в Мадриді. Найбільше смертей від зважених твердих частинок реєструється в долині річки По в Італії, на півдні Польщі та в Чехії. В італійському місті Брешіа частка смертей, пов'язаних із PM2.5, досягає рекордних 15 %.
У десятку європейських міст із найвищим рівнем смертності від дисперсних частинок увійшли: Брешіа (Італія), Бергамо (Італія), Карвіна (Чехія), Віченца (Італія), Силезская метрополія (Польща), Острава (Чехія), Ястшебе-Здруй (Польща ), Саронно (Італія), Рибник (Польща), Гавір (Чехія).
У десятку з NO2 увійшли: Мадрид (Іспанія), Антверпен (Бельгія), Турин (Італія), Париж (Франція), Мілан (Італія), Барселона (Іспанія), Мольет-дель-Вальєс (Іспанія), Брюссель (Бельгія), Херне (Німеччина) й Аржантьой (Франція).