Старіння – природний процес, з яким стикається кожен. Не всі знають, але вік людини та її серця може відрізнятися. Трапляється, що воно дорослішає швидше за господаря. Розбираємось, чому так відбувається.
Фактори старіння серця, на які неможливо вплинути: вік, спадковість та стать. За останнім відмінність особливо помітна: чоловіче серце старше за жіноче в середньому на два роки. Якщо у роду є люди із серцево-судинними захворюваннями, ризик виникнення проблем підвищується.
А ось інші причини можна відстежити і скоригувати процеси.
Не варто забувати, що у всьому потрібний баланс. Під час тренувань накопичуються токсини і потрібен час, щоб їх вивести. Коли заняття йдуть одне за одним, накопичення отруюють організм, виснажують його. Це призводить до збоїв у серцево-судинній системі, підвищується ймовірність інфаркту та інсульту. У професійних спортсменів, щоб уникнути проблем зі здоров’ям, тренування розраховуються з урахуванням генетичного паспорта для кожного індивідуально.
Інтенсивність роботи серця залежить від часу. Вдень серцеві скорочення частішають, а вночі завмирають – так організм відновлюється. Саме тому рекомендується щонайменше сім годин безперервного нічного сну для стабільної роботи серця та інших органів. Важливо дотримуватися режиму і засипати в один і той же час. Якщо зрідка нехтувати цими правилами великих проблем не виникне, але при регулярному ігноруванні режиму можливі ускладнення. У цілому якісний повноцінний сон важливий всім систем організму.
Високий тиск зношує серцевий м’яз. Навіть при епізодичному підвищенні тиску серце старіє. Відсутність болю та відчуття тяжкості внизу голови не гарантує відсутність ускладнень. Особливо після 40 років рекомендується регулярно відстежувати тиск за допомогою тонометра, оскільки гіпертонія часто протікає безсимптомно. Показник у нормі – 120/80 і нижче.
Для серця та судин не важлива кількість викурених у день сигарет, важлива скоріше системність. Регулярне куріння ушкоджує кровоносні судини, послаблює серце та систему кровообігу. Навіть пасивне може призвести до раннього розвитку хвороб, наприклад, до атеросклерозу.
Неуважне ставлення до раціону прискорює старіння серця. Часте вживання свинини, ковбаси, майонезу, солі, цукру, газованих напоїв, соків та алкоголю негативно впливає на здоров’я. У свою чергу, покращують роботу серцевих м’язів рослинні олії, фрукти, овочі та риба.
Більше того, важливо не тільки те, що ви їсте, а й як: вибирайте на сніданок та обід калорійні продукти, а на вечерю страви з низьким вмістом калорій.
Уповільнити старіння серця допоможуть такі рекомендації: