НАТО — Україна: основні моменти комюніке Альянсу
У своєму комюніке, узгодженому з усіма 31 членом НАТО, альянс заявляє, що «майбутнє України в НАТО».
Після кількох тижнів напружених переговорів НАТО у вівторок запросила Україну приєднатися до альянсу в якийсь невизначений момент у майбутньому, але тільки тоді, коли союзники погодяться, що умови дозріли і що Україна відповідає вимогам вступу.
Як пише The New York Times, у своєму комюніке, узгодженому з усіма 31 членом НАТО, альянс заявляє, що «майбутнє України в НАТО» обіцяє продовжувати підтримувати країну в її війні проти Росії та залучати міністрів закордонних справ альянсу до періодичного аналізу прогресу України, до досягнення стандартів НАТО як у демократизації, так і у військовій інтеграції.
По суті, це формулювання ознаменувало перемогу президента Байдена, який нещодавно заявив, що «Україна не готова до членства в НАТО». За кілька годин до опублікування комюніке Володимир Зеленський з України різко розкритикував «невизначеність» шляху України до членства в альянсі.
Лідери Альянсу щосили намагалися домовитися про те, як описати терміни та умови того, що, на загальну думку, стане можливим членством України в НАТО. Битва всередині НАТО йшла не про те, чи приєднається Україна, а про те, як і на яких умовах. Деякі країни хотіли негайного запрошення після закінчення війни; інші країни, такі як Сполучені Штати, хотіли уникнути будь-яких уявлень про те, що вхід буде автоматичним.
У той час як пан Зеленський хотів більшого, офіційні особи НАТО стверджують, що він зможе отримати з цього саміту безліч переваг, включаючи тісніші зв'язки з НАТО, більш тверду відданість членству та конкретні пропозиції довгострокової фінансової та військової допомоги.
Відповідаючи на запитання про побоювання пана Зеленського, генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг сказав, що найголовніше зараз забезпечити перемогу його країни у війні проти Росії, тому що «якщо Україна не переможе, членство взагалі не може обговорюватися». Пан Столтенберг сказав, що нинішні зобов'язання відрізняються від туманної обіцянки, даної у 2008 році, про те, що Україна та Грузія колись приєднаються до альянсу, не уточнюючи, як і коли.
Ось деякі з важливих нових зобов'язань альянсу перед Україною:
У НАТО погодилися з тим, що Україні не потрібно буде проходити попередній і більш трудомісткий процес підготовки до запрошення до альянсу, який називається Планом дій щодо членства. І Швеції, і Фінляндії дозволили пропустити такий процес.
Альянс створює Раду Україна-НАТО, новий спільний орган Києва та союзників для поглиблення їхніх відносин перед членством України. Інаугураційна зустріч, на якій, як очікується, буде присутня пан Зеленський, відбудеться у середу у Вільнюсі.
У комюніке наголошується на нагальній необхідності продовження нелетальної допомоги Україні, розширення існуючої програми допомоги, щоб «допомогти відновити український сектор безпеки та оборони та перейти до повної оперативної сумісності України з НАТО».
Документ недвозначно засуджував Росію, закликаючи Москву «повністю та беззастережно вивести всі свої сили та техніку з території України в межах її міжнародно визнаних кордонів, що тягнуться до її територіальних вод».
Він також засудив "безвідповідальну ядерну риторику та примусові ядерні сигнали" Росії, а також плани розміщення ядерної зброї в Білорусі.
До слова, Польща обіцяє надати інфраструктуру для навчання українських пілотів на F-16.