Хроніка пожеж: лісівники оборюють ліси, рятуючи від вогню
Екологи вважають, що треба законодавчо закріпити відповідальність орендарів, власників землі і територіальних громад
На додачу до вже створених у минулому 2019 році 59 км нових протипожежних розривів, заслонів, бар`єрів та 52,5 тис. км мінералізованих смуг, лісоводам зараз доводиться терміново оборювати лісові масиви. Свіжозорана смуга залишається одним із найнадійніших способів не допустити перекидання вогню з сусідніх полів у ліс.
Так, 29 березня довелося терміново заводити трактори працівникам ДП «Ніжинський лісгосп» (Чернігівська область), повідомляється на Facebook-сторінці лісгоспу.
«Черговому ДП «Ніжинський лісгосп» надійшло повідомлення про загоряння болота поблизу лісових масивів між Володьковою Дівицею та Кропивним. Зреагували миттєво, мобілізувавши і лісову охорону, і спецтехніку. Тракторами з плугами оборали ділянки, охоплені полум’ям, щоб не дати вогню поширюватися далі й дійти до лісу. Завдяки спільній злагодженій роботі ніжинських лісівників, небайдужих громадян та працівників ДСНС близько 22 години пожежу вдалося загасити. Та все ж лісова охорона лишилася чергувати до ранку, адже вітер міг роздмухати полум’я і призвести до поновлення пожежі», – повідомляють ніжинські лісововоди.
Державне агентство лісових ресурсів намагається закликами до совісті й розуму зупинити паліїв.
«У 2019 році у лісових масивах вздовж доріг загального користування та у місцях відпочинку населення встановлено 12,4 тис. аншлагів, бігбордів, панно, плакатів на протипожежну тематику. Державною лісовою охороною в 2019 році проведено 21,6 тис. рейдів, виявлено та оштрафовано 1285 порушників правил пожежної безпеки на суму 132,5 тис. гривень», – повідомляється на сайті відомства.
Але заклики не допомагають. Лише за добу 28 березня рятувальники майже 1000 разів виїжджали на гасіння пожеж у природних системах та полях.
На думку екологів потрібні кардинально нові підходи у боротьбі з такими пожежами, зокрема, закріпити у законодавстві відповідальність орендарів та власників землі, а також – територіальних громад.