Догори
Дати відгук

Найгірший урожай за останні 4 роки: Україна "просідає" у зборі зерна

3 хв на прочитання20 Вересня 2020, 17:02
Поділитись:

У 2019 році Україна мала черговий рекордний урожай в 75 млн тонн зерна, а от прогнози на цей рік – невтішні. Якщо на початок серпня 2020 прогноз був на рівні 70−72 млн тонн, то на початок вересня цифри «просіли» до 68 млн тонн. Реальні цифри врожайності будуть лише наприкінці року, пише agronews.ua.

До кінця серпня посуха в Україні охопила близько 50% площ під озимі врожаю 2021 року. Це все прямо вказує, що держава мусить підготуватися і вжити необхідних заходів для забезпечення продовольчої безпеки.

До цього часу вдавалось обходитись «традиційним» інструментом, таким як Меморандум між профільним міністерством та аграріями про узгоджені обсяги експорту продовольства. Він працював як «запобіжник» по агроекспорту так, щоби Україна гарантовано мала необхідні для себе 5−6 млн тонн продовольчого зерна. Однак в нинішніх умовах Меморандум як «запобіжник» може вже не бути таким ефективним, як це було в попередні роки.

На тлі пандемії Covid-19 та економічної кризи потреба українців у доступних продовольчих товарах стала гостріша. Але при цьому і зерно стали вивозити із портів інтенсивніше.

За неофіційними даними, у серпні цього року через порти вивезли зерна на 7% більше, ніж у серпні минулого року. І схоже, що так ми ризикуємо повторити ситуацію зразка 2003−2004 років, коли з нашої країни спочатку безконтрольно вивезли усе продовольче зерно, а потім його ж довелось імпортувати для потреб населення, однак вже значно дорожче.

Щоб не допустити такого сценарію, державі потрібна спеціальна уповноважена установа-оператор, який би гарантував продовольчу безпеку.

Першим на думку спадає Держрезерв. Тим більш, що у нього на балансі є 10 КХП і хлібних баз, що одночасно можуть зберігати 500−700 тис. т зерна – це для потреб країни цілком достатньо. Але там завжди були проблеми зі зберіганням продовольчого резерву.

Інший «претендент» на роль гаранта продовольчої безпеки України – «Державна продовольчо-зернова корпорація України», ДПЗКУ. Корпорація має на балансі 55 хлібоприймальних та зернопереробних філій, їх потужність – близько 4 млн тонн зерна при одночасному зберіганні. Для потреб держави наче більш, ніж досить. Але проблема в тому, що ДПЗКУ зараз – фактично на межі дефолту. 

До слова, посуха в Бесарабії триває  вже другий рік поспіль і місцеві фермери доведені до відчаю.  Без допомоги Уряду бессарабський фермер не виживе в цьому році. Аграрії говорять, що для  посівної торік  взяли кредити на добрива, насіння, солярку. Все майно зараз заставлене ще з минулого року, але на них ніхто не звертає уваги.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з розділу Агро
Фото: Куркуль
Один робот на 60 корів: на Житомирщині запустили першу в Україні надсучасну ферму
3 хв на прочитанняВчора
Гарбузи
Українці стали лідерами у споживанні кабачків та гарбузів: цифри вражають
1 хв на прочитанняВчора
Українське Сонце в Антарктиду
Українське Сонце в Антарктиду: «зелені продукти» відправляться на білий континент
1 хв на прочитанняВчора
Помідори
У Японії виростили помідори, які знижують артеріальний тиск
1 хв на прочитання22 Вересня 2021
Мерло, Шардоне, Піно Розе: на Чернігівщині винороб створює унікальні крафтові вина
1 хв на прочитання21 Вересня 2021
Чиновники «розпиляли» понад 40 млн гривень, підробивши документи про проведення оцінки с/г земель
1 хв на прочитання21 Вересня 2021
«Карантинний» продукт № 1 у ціні може злетіти до 60 грн — експерт
2 хв на прочитання21 Вересня 2021
Чоловік у Нікополі вирощує інжир, ягоди якого важать понад 100 грамів (ВІДЕО)
1 хв на прочитання21 Вересня 2021
Більше з GreenPost