Світ неухильно наближається до порога потепління 1,5° Цельсія, який зафіксований у міжнародних кліматичних угодах. Імовірність того, що наша планета тимчасово досягне цієї температурної позначки протягом наступних п'яти років, становить майже 50 на 50, заявили експерти Всесвітньої метеорологічної організації (ВМО).
При антропогенній зміні клімату в найближчі 5 років з ймовірністю 48% земна куля досягне середньорічного показника на 1.5° Цельсія вище доіндустріального рівня кінця 1800-х років. Про це заявили представники 11 різних прогностичних центрів ВМО. Минулого року ці шанси становили близько 40%, а 10 років тому – лише 10%, – уточнює Associated Press.
При цьому група вчених у своєму 5-річному загальному прогнозі заявила, що існує 93% ймовірність того, що до кінця 2026 року у світі буде встановлено рекорд найспекотнішого року в історії, а період з 2022 по 2026 рік будуть найспекотнішими за весь час спостережень. Поки що рекорд належить 2016 році.
Ще у 2018 році у своєму звіті ООН передбачила небезпечні наслідки для людей та світу, якщо потепління перевищить 1,5° Цельсія. За словами вчених, цей глобальний поріг означає, що світ буде таким теплим не протягом одного року, а протягом 20 чи 30-річного періоду.
Паризька угода про зміну клімату 2015 року спрямована на те, щоб стримати зростання середньої глобальної температури значно нижче 2° Цельсія порівняно з доіндустріальним рівнем і, якщо можливо, до 1,5° Цельсія. У доповіді ВМО наголошується, що ймовірність перевищення цього тимчасового порога постійно зростала з 2015 року (тоді цей ризик був близьким до 0).
Як відомо, Україна приєдналася до міжнародного проєкту «LIFE WILDisland».