Набряки у спеку – сигнал від лімфатичної системи: поради фахівця

6 хв на прочитання19 Липня 2025, 15:10
Як допомогти лімфатичній системі — поради експерта. На фото Наталія Білушенко

Масажист-реабілітолог розповідає, як розпізнати сигнали вашої лімфатичної системи у спеку та що робити, аби повернути тілу легкість.

Під час літньої спеки люди можуть відчувати знесилення, важкість у всьому тілі. Здавалося б, літо має бути для нас відпочинком — вживаємо багато вітамінів із сезонними фруктами й овочами, завдяки сонцю поповнюємо запаси вітаміну D. То чому все навпаки?

Мало хто знає, що ці симптоми можуть сигналізувати про проблеми з лімфатичною системою — важливою мережею нашого організму, яка виконує роль фільтра для очищення, відповідає за імунний захист і регулює обмін рідин. І саме у спеку їй працювати значно важче.

На цю тему ми поговорили з масажистом-реабілітологом Наталією Білушенко, яка розповіла, на що варто звернути увагу та що з цим робити.

— Влітку чимало людей скаржаться на набряки та важкість у ногах. Розкажіть, будь ласка, як саме і чи впливає спека на роботу нашої лімфатичної системи?

— Висока температура тіла і навколишнього середовища сприяє розширенню судин і лімфатичних капілярів. У цей час при розширених судинах відбувається значний лімфобіг, він прискорюється, і збільшується кількість міжклітинної рідини — це вже дає навантаження на лімфатичні вузли, які починають давати збій, внаслідок чого і виникає набряк.

Якщо в людини все добре зі здоровʼям, немає перетиснутих структур, через які проходить лімфа, розслаблена діафрагма, немає спазмів у мʼязах, немає лімфостазу, то навпаки – швидкий потік прискорюється, і це навіть краще — дає людині чисту лімфу.

— А чи грає роль фізична активність у цьому?

— Так, звісно. Роль фізичної активності велика, але найкраще на відтік лімфи діє розслаблення, дихання, не дуже активні вправи, які повʼязані з розтягуванням — наприклад, йога. Стрибки також можуть допомагати — біг, вібраційні рухи. Важливо уникати важких силових вправ.

— Які перші «дзвіночки» мають насторожити людину? Це лише набряки, чи є ще якісь симптоми?

— Найперше — це набряки. І ще один важливий симптом — коли є важкість. Важкість у ногах, важкість у тілі. Ніби людина фізично здорова, але їй важко прокидатися і зранку вона вже втомлена — це свідчить про те, що у тілі вже присутні застійні явища. Людина зі здоровою лімфатичною системою, гарним відтоком лімфи — завжди відчуває легкість у тілі.

Як допомогти лімфатичній системі — поради експерта.

— А якщо людина зранку вже прокидається з набряками на обличчі — це теж сигнал?

— Так. Обов’язково — це сигнал про застій лімфи. І, в першу чергу, потрібно звернути увагу на те, що десь у тілі перетиснуті структури.

— Наскільки ефективним є самомасаж? Наприклад, легке погладжування чи використання сухої щітки?

— Це підтримувальні маніпуляції, процедури для тіла: самомасаж, суха щітка. Також можна додати вібрації, стрибки. Є вправа, коли людина лежить на підлозі й робить потрушування руками та ногами — це допомагає. Однак, варто розуміти, що всю лімфатичну систему за допомогою самомасажів та додаткових методів прогнати неможливо.

— Є якісь певні зони, які обов’язково треба опрацювати?

— Так. Обов’язково треба працювати з діафрагмою. Грудочеревна діафрагма — найважливіша. Найбільше застоїв лімфи відбувається саме через неї. Діафрагму можна розслабити самому — мануальними техніками, самомасажем, плюс діафрагмальним диханням. Це дуже ефективно.

— У яких випадках домашніх методів вже недостатньо і варто обовʼязково звернутися до фахівця?

— Якщо людина виконує всі умови — пʼє достатню кількість води (30–40 мл на кілограм маси тіла, у спеку +10 мл), займається фізичною активністю, робить розтягування, дихальні вправи — але застій усе одно є, тоді обов’язково потрібно звернутися до спеціаліста.

Тому що єдиний метод прогнати всю лімфатичну систему — це тільки ручний, мануальний масаж. Інших методів, апаратів чи технік, які проганяють всю лімфатичну систему, — ще не існує.

— А це обов’язково має бути масажист, чи можна спочатку звернутися до терапевта?

— На жаль — я й сама зверталася з цих питань — медицина не робить акцент на лімфатичній системі, хоча від неї залежить абсолютно все здоров’я організму. Тільки фізичний терапевт може допомогти, але також є різниця в техніках.

— Які професійні процедури можете порадити, наприклад, апаратний чи мануальний лімфодренаж?

— Я можу порадити тільки ручний мануальний масаж. Поясню чому. Для того щоб прогнати всю лімфу, налагодити повноцінний лімфовідтік, — потрібно підготувати людину. Ніколи не можна одразу відкривати лімфатичні протоки. Підготовка до лімфодренажу триває не менше сорока хвилин. Знімаються спазми з усіх поперечних структур, із діафрагм, розслаблюються фасції, відновлюється рухливість суглобів. Тільки тоді, коли всі затиски в тілі розслаблені, всі структури звільнені, — можна переходити до лімфодренажного масажу. Бо інакше лімфа просто не піде.

Ось, наприклад, струмок. Тече собі лімфа, як струмок. Якщо він засмічений гілочками, листям — він забивається, вже не тече. Щоб прогнати лімфу, треба прибрати всі гілочки, листя — усе, що заважає водичці. І тоді вона піде своїм природним шляхом. Це можна зробити тільки руками — ручним мануальним масажем.

Як допомогти лімфатичній системі — поради експерта

— Чи є якісь протипоказання?

— Фактично, особливих протипоказань для лімфодренажного масажу майже немає. Онкозахворювання — так, це може бути протипоказанням, але як допоміжна терапія масаж дозволяється, щоб людині було легше.

Навіть вагітним — це просто суперпроцедура. Під час лімфодренажного масажу очищуються від токсинів навколоплідні води, і дитина народжується здоровою.

Високий тиск — це перше, що коригується лімфодренажем. Серцеві хвороби — також. Лімфодренажний масаж знижує частоту серцевих скорочень і відновлює серцево-судинну систему, бо лімфа пов’язана з кровоносною. Вплив на одну систему автоматично позначається на іншій.

Тромбоз судин — так, якщо це серйозна стадія, це вже є протипоказанням.

— А людям з варикозом можна?

— Варикоз — залежно від стадії. Якщо лікар дозволяє, то, навпаки, покращувати потік лімфи й крові — це навіть показано.

Дякуємо за цікаву та інформативну розмову!

Бесіду вела Єва Кришталевич.

Всі фото надані респондентом.

Більше новин читайте на GreenPost.

Актуально

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Поділитись: