Догори
Дати відгук

На Черкащині через порив каналізації утворилося смердюче болото, нечистоти загрожують Дніпру

Кубометри фекалій затопили гектари полів у селі Червона Слобода.

3 хв на прочитання10 Квітня 2025, 15:08
Екологічна катастрофа на Черкащині: каналізаційні стоки затопили поля Екологічна катастрофа на Черкащині: каналізаційні стоки затопили поля
Поділитись:

Село Червона Слобода на Черкащині потерпає від екологічної проблеми, спричиненої масштабним розливом каналізаційних стоків. Через порив труби нечистоти затопили кілька гектарів полів, перетворивши їх на суцільне смердюче болото. Місцеві мешканці б’ють на сполох, побоюючись потрапляння фекалій у колодязі та свердловини з питною водою.

Проблема виникла ще восени минулого року, коли стався прорив каналізаційної труби. З того часу кубометри нечистот безперешкодно витікали на поля. З настанням потепління ситуація лише погіршилася, адже нестерпний сморід отруює життя жителів навколишніх сіл.

Місцевий дачник, пан Василь, ще взимку звертався до сільської ради зі скаргами, але, за його словами, болото лише зростало. Кілька тижнів тому комунальники нарешті усунули порив, проте фекальні маси залишилися на полі.

«От там бачите, де темна полоса – це результат цього діла. Оце болото тут роками буде стояти й гнити, і нікуди ми від цього не дінемось, – з розпачем розповідає Василь Колісніченко. – Тут одне село, там друге, тут села, і куди б вітер не дув – буде дути на наші села, нікуди більше».

Проте сморід – не єдина проблема. Жителі побоюються забруднення питної води, оскільки ґрунтові води в цьому районі залягають досить близько до поверхні. Пан Олександр, чий будинок розташований всього за 50 метрів від забрудненої території, скаржиться на підтоплення городів нечистотами.

«У мене городи… От там, я покинув його – вода прямо стоїть, вона зверху, качки плавають, якщо потопить, дощі йдуть. Тут вода споконвіку зверху ходила, і куди ж воно дінеться, а ґрунт іде… І це воно в колонках оце все», – бідкається Олександр Бурко.

Ситуація ускладнюється ще й тим, що під час весняного водопілля саме на це поле потрапляє вода з Кременчуцького водосховища. Невеличка річка, а точніше дренажний канал, напряму з’єднаний із Дніпром. Хоча зараз води в ньому небагато, але вже найближчим часом її рівень підніметься, і тоді забруднене поле з’єднається з Кременчуцьким водосховищем.

Екоінспектор Віталій Бойко констатує: за результатами лабораторних досліджень, концентрація амонію, фосфору та хлоридів у пробах ґрунту та води місцями перевищена вчетверо.

«Це каналізація, простими словами каналізація. Будь-яке перевищення – це вже недопустимо!» – наголошує він.

Наразі екоінспекція оцінює площу забруднення та завдані довкіллю збитки. Аварійна каналізаційна труба проходить територією Червонослобідської ОТГ, яка й мала б нести за неї відповідальність. Однак у сільській раді запевняють, що до пориву навіть не знали про її існування та власника. Аби вирішити проблему та привести мережу до ладу, її необхідно прийняти на баланс.

«Ті труби, які входять в колектор, як я з’ясував: вони ніколи не перебували на балансі сільської ради, ніколи, вони нікому не належать і ніхто їх не передавав, – пояснює сільський голова Червонослобідської ОТГ Олександр Литвиненко. – Щоб нам не порушувати закон і вирішити це питання, то нам треба йти в суд, і через суд мінімум 2-3 місяці визнавати право власності».

Проте час грає проти місцевих жителів, які вже з острахом очікують на підняття рівня Дніпра. Вони побоюються, що незабаром ґрунтові води, змішавшись із нечистотами, потраплять до їхніх колодязів та свердловин, що може призвести до серйозних наслідків для здоров’я.

Більше новин читайте на GreenPost.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з GreenPost