Догори
Дати відгук

Минув рік як Україна стала частиною енергетичної системи Євросоюзу

Україна повністю інтегрується з європейським ринком, з усіма його перевагами та недоліками.

3 хв на прочитання16 Березня 2023, 13:33
Фото: Агрополіт Фото: Агрополіт
Поділитись:

Мова йде про приєднання України до європейської енергетичної системи ENTSO-E. Рік тому, 16 березня,  президент Володимир Зеленський написав у Twitter.

"Завершилось об’єднання української та європейської енергосистем. Тепер наша електроенергія тече в Європу, а європейська – в Україну. Дякую членам ЄС, особисто президентці Еврокомісії Урсулі фон дер Ляєн, єврокомісарці з питань енергетики Кадрі Сімсон і всім, завдяки кому у нас тепер єдина енергосистема", – написав він.

З часу приєднання перетікання електроенергії між Україною з одного боку та Білоруссю і РФ з іншого стало неможливим. Пкередбачалося, що українські виробники зможуть експортувати електроенергію за вищими цінами, ніж всередині країни, але імпорт також може виявитися дорожчим за внутрішні ціни.

Синхронізація з енергомережею континентальної Європи ENTSO-E планувалася протягом останніх 5 років як складова частина Угоди про асоціацію Україна – ЄС. Україна мала приєднатися до системи до кінця 2022 року. Ніхто не очікував, що 24 лютого, одночасно з початком ізольованої роботи об’єднаної енергетичної системи (ОЕС) України, розпочнеться війна.

Попри всі ризики та ускладнення, українська енергетична система витримала випробування. 

Відтак Україна звернулася до міністрів енергетики європейських країн щодо прискорення ухвалення рішення про приєднання української енергосистеми до європейської. Зрештою, Єврокомісія та об'єднання європейських електромереж погодилися розпочати процес екстреного приєднання України єдиної енергомережі ЄС.

У рамках підготовки до синхронізації з європейською енергомережею ENTSO-E Україна інвестувала в модернізацію енергосистеми понад 600 млн євро.

Генеральний директор ДТЕК Максим Тімченко зазначив, що приєднання до об’єднаної енергосистеми континентальної Європи було життєво необхідним. Особливо в умовах повномасштабної російської агресії. Починаючи з 16 березня 2022 року Україна вже є повноцінним членом ЄС в енергетичному плані. Синхронізація нашим енергосистем стала фундаментом на якому будуватимуться подальші євроінтеграційні процеси.

Яку практичну користь Україні дало приєднання до ENTSO-E за минулий рік?

У ДТЕК назвали кілька головних моментів:

По-перше, Україна отримала змогу експортувати свою електроенергію до Європи. До жовтня 2022 року, поки в енергосистемі був профіцит електроенергії, Україна активно заробляла на експорті такі необхідні для економіки країни, яка воює, валютні кошти.

По-друге, Україна отримала свою енергетичну «подушку безпеки» – підстраховку на випадок перебоїв в українській енергосистемі. З початку січня 2023 розпочався імпорт європейської електроенергії. У періоди дефіциту електроенергії в Україні цей імпорт допомагав вирівняти ситуацію.

Україна для цього має значну технічну можливість, але існує певне обмеження з боку європейської сторони. Зараз технічна можливість імпорту складає 700 МВт в будь-яку пору доби. Але вона може бути і вдвічі більшою. Також існують проекти по відновленню міждержавних ліній 750 кВ між Україною і ЄС, реалізація яких дозволить підвищити технічні можливості передачі електроенергії до 5-6 ГВт.

Варто додати, що залежність України від російської та білоруської електрики до війни була мінімальною, - за весь 2021 рік, за даними "Укренерго", весь імпорт електрики становив 1,1% всього електроспоживання в країні, майже 70% імпорту припало на Білорусь, а 10% дала Росія.

 

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з розділу Енерго
Ми можемо почати з підриву джерела фінансування - Міністерка енергетики США щодо ядерної безпеки
1 хв на прочитання20 Березня 2023
Правоохоронці викрили 16 облгазів на розкраданні блакитного палива
2 хв на прочитання19 Березня 2023
Як заощаджувати електроенергію, готуючи їжу
2 хв на прочитання17 Березня 2023
Щоб не допустити ядерної катастрофи: Котін розповів, як звільнятимуть ЗАЕС
2 хв на прочитання16 Березня 2023
У шести областях можуть розпочати відключення світла
1 хв на прочитання15 Березня 2023
Під час здійснення аварійних робіт, окупанти на Херсонщині атакували бригаду енергетиків
1 хв на прочитання13 Березня 2023
У «Нафтогазі» озвучили важливі зміни для частини споживачів: що необхідно знати
1 хв на прочитання13 Березня 2023
«Північний потік» підірвали дбайливо та вигідно для РФ: хто це міг зробити
3 хв на прочитання12 Березня 2023