У серці рибок даніо-реріо зоологи знайшли власну нервову систему, яка не просто передає сигнали від головного мозку, а й задає ритм серцевих скорочень. На це вказала наявність у серці кількох типів нервових клітин з різними функціями. Оскільки в даніо-реріо серцевий ритм і робота органу загалом нагадують людські, нове відкриття може допомогти з розумінням і лікуванням серцевих порушень і в людей. Про це розповідає nauka.ua з посиланням на дослідження, опубліковане в журналі Nature Communications.
Науковці проводили дослідження на рибках даніо-реріо, які є модельними об’єктами для вивчення роботи органів. За допомогою секвенування РНК на рівні окремих клітин та електрофізіології, дослідники виявили різноманітні типи нейронів у серцевій нервовій системі рибок: холінергічні, глутаматергічні, ГАМК-ергічні та катехоламінові. Ці нейрони здатні передавати сигнали як про скорочення, так і про розслаблення серцевого м’яза.
Дослідники також встановили, що нейрони в синусо-передсердному вузлі серця можуть генерувати ритмічні імпульси, виступаючи як «водії ритму» навіть без посередництва сигналів від решти нервової системи. У майбутньому науковці планують дослідити взаємодію серцевої нервової системи з центральною та виявлення її у людей. Таке відкриття може допомогти з лікуванням аритмій та інших порушень серцевого ритму, якщо медикам вдасться стимулювати локальну нервову систему серця для регуляції його скорочень.
Більше новин читайте на GreenPost.