15 листопада відзначають Міжнародний день пуповинної крові. Про унікальність цього біоматеріалу можна розповідати довго — зараз уже майже дивно, що аж до кінця XX ст. людство ніяк не використовувало можливостей, які дає пуповинна кров. Утім, для переважної більшості батьків в Україні ідеї зберегти це неоціненне джерело стовбурових клітин досі видається чимось на кшталт наукової фантастики. Попри те, що існують справжні банки пуповинної крові, «вкладниками» яких стають як знаменитості, так і ті, кого заведено називати пересічними громадянами. Чи всім є сенс зробити таку інвестицію у здоров’я, GreenPost розповіла Катерина Шашкова, комерційний директор банку пуповинної крові.
— Як ставилися до пуповинної крові раніше — з сивої давнини й до появи спеціальних банків?
— Пуповинну кров, яка залишилась в пуповині та плаценті після пологів, утилізували разом із ними. Частину пуповинної крові могли взяти для перших аналізів дитини чи додаткового тестування з науковою метою. Тільки у 1988 році пуповинну кров зібрали з метою замінити кістковий мозок у лікуванні дитини, якій не знайшли сумісного донора. З 1992 року пуповинну кров стали збирати та зберігати в спеціальних біобанках. У будь-який момент заморожений зразок можна дістати з біобанку та застосувати для лікування дитини, її рідних або у донорських програмах.
Про сиву давнину не знаю — може, якісь ритуали проводили.
— Чим пуповинна кров відрізняється від будь-якої іншої?
— Пуповинна кров має унікальний склад — вона містить стовбурові клітини різного типу, сигнальні та ростові фактори, фетальний гемоглобін, збагачену плазму. Всі ці компоненти можна використовувати в медицині як самостійно, так і як основу для генетичних препаратів. Цікаво, що склад крові у дитини починає змінюватися відразу після народження, а компоненти пуповинної крові можна зберігати у рідкому азоті без змін нескінченно.
— Скептики вважають, що наразі нема ніякого сенсу зберігати пуповинну кров в Україні, бо доки наша медицина розвинеться настільки, що це матиме прикладне застосування, мине ще багато поколінь. Проте Ви можете поділитись не лише прогнозами, а й історіями про те, що пуповинна кров уже застосовується — в наш час, у наших умовах.
— Україна подарувала світу важливу методику використання пуповинної крові при операціях для дітей із вадами серця. З 2009 року таку допомогу безкоштовно отримали тисячі дітей. І тільки недавно ці методики впровадили в інших країнах — у США, Канаді, зараз впроваджують у Німеччині. Методики обробки пуповинної крові в Україні на дуже високому рівні, депозити українських біобанків неодноразово приймали клініки та біобанки інших країн. Біобанки України є членами Міжнародної асоціації банків пуповинної крові й інших наукових організацій. Досвід застосування українських біобанків представлено на міжнародному порталі parentsguidecordblood.org.
Клітинна терапія доволі розвинута в Україні. Найчастіше лікування отримують малюки з неврологічними проблемами (ДЦП, аутизм, наслідки пологової травми тощо) з аутоімунними захворюваннями чи при відновленні після травм і операцій. Дорослі часто звертаються з приводу розсіяного склерозу, цукрового діабету, відновлення після поранень або важкого лікування. Звісно, доступ до клітинної терапії легше отримати родинам, які зберегли біоматеріал після народження своєї дитини.
— Чи є якісь випадки, коли пуповинну кров справді не варто зберігати?
— Так, протипоказом для збору біоматеріалу є наявність активних інфекцій, що передаються через кров, гемоліз у пуповинній крові після збору, психічні захворювання у мами. Такі захворювання, як цукровий діабет у мами, наприклад, можуть зменшувати кількість клітин у зібраній крові.
Але радше проблемою є те, що пуповинну кров не завжди можна зібрати. Остаточне рішення приймає лікар під час пологів. Це може бути при народженні двійнят, при передчасних пологах, із природних причин та особливостей пуповини та часу закінчення пульсації в ній тощо. Зараз ця проблема частково вирішена — адже більшість родин, які вирішили зберегти стовбурові клітини, збирають також пуповину чи плаценту як додаткове джерело клітин. Звісно, пуповинна кров має свої переваги, але родина не залишається зовсім без захисту.
Більше новин читайте на GreenPost.