Про це заявив Заслужений природоохоронець України, еколог Володимир Борейко.
Єдиним плюсом оголошеного проекту еколог називає той факт, що йдеться про посадити дерева, а не вирубати. Все інше — суцільні мінуси, вважає Борейко.
Де садити дерева?
Всі незаліснені ділянки країни вже передані в оренду або у приватну власність. Йде масштабний розподіл землі, зостались ще степові ділянки і заливні луки, які нерозумно й екологічно шкідливо засаджувати.
Де взяти саджанці?
Позбавлені з 2015 р. держфінансування лісники не мають таких масштабних розплідників.
Які садити дерева?
У нас у країні садять практично одну сосну. Вона росте швидко і тому скоро повертає лісникам у вигляді проданих пиломатеріалів витрачені гроші. Але величезні монокультури сосни — це не природні ліси.
Такі ліси горять частіше, страждають від нашестя хрущів і короїдів. Та й біорізноманіття в таких лісах — мінімальне. Але найнебезпечніше полягає в тому, що монокультури сосни створюють передумови для лісових пожеж.
На лісових ділянках, зайнятих монокультурами сосни у віці приблизно від 20 до 60 років, особливо загущених, пожежа швидше поширюється, легше переходить у верхову, і, як правило, призводить до повної загибелі насаджень.
Хто буде садити?
Зрозуміло, що сам Зеленський у кращому випадку під об'єктиви камер посадить тільки пару саджанців. І його прислуга — також. Все інше повинні садити лісники. А хто їм за це буде платити? Адже в лісників державне фінансування відібрали. А безкоштовно садити дерева ніхто не буде, хіба що тільки під телекамери.
Навіщо садити мільярд дерев?
Чи не краще просто заборонити рубати ті залишки цінних природних лісів, які ще трохи (не більше 5 %) збереглися в лісгоспах ? Саме вони найбільш ефективно протидіють кліматичним змінам.
І найголовніше. Посадка монокультур сосни — це не відновлення лісів. Порівняємо це з посадкою картоплі, кукурудзи, пшениці: ми ж не говоримо, що створюємо луки, відновлюємо степи тощо. Тож чому посадку соснових плантацій ми називаємо відновленням лісів?
«Я згоден в одному із Зеленським. З лісами в Україні справа йде погано. Але для їх порятунку потрібно не саджати 1 млрд. дерев, а провести терміново реформу лісової галузі, відібравши в Держлісагентства право контролю, створити нові лісові заповідники та національні парки, ввести заборону на рубку природних лісів, повернути лісгоспам державне фінансування (фінансувати їх і за турботу про заповідний фонд), припинити ідіотську реформу з укрупнення лісгоспів, покаравши її ініціаторів. Однак Зеленський пішов іншим шляхом. Шляхом невігластва та дурного популізму», — резюмував Борейко.
До слова, війна за «Тузлівські лимани» досягає апогею: в нацпарку вимагають розібратися з поліцією.