- Головна
- Новини
- Енерго
- Зелена енергетика
- Масштабний блекаут в Чехії може повторитися
Масштабний блекаут в Чехії може повторитися
На відміну від офіційної версії про каскад аварій, низка чеських фахівців вказує на фундаментальну проблему: сонячні та вітрові станції не здатні забезпечити стабільність мережі під час коливань

Масштабний блекаут, що 4 липня залишив без світла мільйон домогосподарств у Чехії, був першим в історії країни, але може стати далеко не останнім. Низка чеських енергетичних експертів попереджає: якщо не розпочати термінову модернізацію енергосистеми, подібні ситуації повторюватимуться, і їхньою першопричиною є сама структура сучасного виробництва електроенергії.
Як повідомляється, головний ризик полягає у значній частці відновлюваних джерел енергії (ВДЕ) — сонячних та вітрових електростанцій.
Проблема полягає в тому, що на відміну від традиційних електростанцій з важкими турбінами, які своєю інерцією автоматично згладжували коливання та стабілізували мережу, «м'які» джерела на це не здатні. Вони не можуть забезпечити так звану динамічну стійкість — здатність системи швидко реагувати на аварійні ситуації, як-от раптове відключення великої лінії чи електростанції.
Більше того, під час різких коливань напруги чи частоти, інвертори сонячних та вітрових станцій часто автоматично відключаються від мережі, щоб захистити себе, що лише посилює кризу.
Варто зазначити, що офіційний звіт оператора ČEPS назвав безпосередньою причиною блекауту каскад із кількох механічних аварій. Проте експерти, на яких посилається видання, наголошують, що проблема лежить глибше. Навіть якщо поштовхом була технічна несправність, саме вразливість сучасної «зеленої» енергосистеми не дозволила їй впоратися з цією несправністю, як це було б раніше.
Фахівці попереджають: без термінових інвестицій у цифровізацію управління мережею, створення гнучких резервів потужності та будівництво нової інфраструктури, Чехія ризикує зіткнутися з новими масовими відключеннями електроенергії вже в найближчі роки.
Більше новин читайте на GreenPost.







