Догори
Дати відгук

Мало нам було коронавірусу – зустрічаємо чуму

Проте ще невідомо, яка хвороба гірша

6 хв на прочитання06 Липня 2020, 18:59
Поділитись:

Бубонна чума вирішила нагадати про себе людству: після спалаху у Монголії вона почала ширитися світом. Як ми вже бачили з COVID-19, інфекція не зважає на державні кордони чи інші бюрократичні перешкоди. Наскільки українцям варто панікувати з цього проводу? На запитання GreenPost відповів лікар-інфекціоніст Юрій Жигарєв.

– Більшість людей думає, що бубонна чума буває тільки в історичних творах. Це правда?

– Вона завжди була, є і буде. Утім, як і всі інші інфекції. Не треба думати (це все спекуляції), що ми щось там подолали і його нема. По-перше, є певні цикли – будь-який інфекційній хворобі притаманна циклічність. Наприклад, кір: кожні 5-7 років іде підйом захворюваності, ніхто не може пояснити абсолютно точно, чому саме такий цикл – один науковець пов'язував це із сонячною активністю, показував графіки – начебто корелює… У дифтерії інші цикли – 12-14 років. У будь-якої інфекції є якісь підйоми та спади. Їх можна спостерігати протягом сторіч: прийшло чума, «чорна смерть», викосила половину Європи і пішла.

Але куди вона пішла? Це ж не якась марсіанська чума, яка прилетіла і відлетіла собі. Вона залишилася. Кожна інфекція має якийсь осередок у природі, де існує тисячі років, потім якісь умови змінюються – вона з цього осередку вилітає і починає косити всіх. Потім знову щось змінюється, імунітет уже у людей є – звісно, тих, хто залишився живим – і інфекція знову ховається у свою «нірку» і сидить там до наступного разу.

Чумі це також притаманно. Її природні осередки розташовані в Індії, у Середній Азії. Цей збудник вражає різних гризунів, але для них він не летальна інфекція: тарбаганчик (бабак такий) два рази покашляв і побіг собі далі, а якийсь пацючок від нього заразився, пішов у місто, зустрів там людину і покашляв на людину. А коли вже людина почала кашляти на інших, це називається легенева чума з 50% летальності. А тарбаганчик той досі бігає.

Тарбаган.

А далі дуже просто: чума викосила всіх, у кого імунітет слабший, а ті, хто вижив, – вони вже імунні, тобто не хворіють і не передають інфекцію далі.

Якщо людина має гени імунної відповіді, які відповідають за різні ланки нашого імунітету (те, що в народі називають сильним імунітетом), тобто якщо вона стійка до якогось збудника, то передає ці гени далі – її діти також із високою ймовірністю будуть стійкими до цього збудника. Але з часом усе одно почнуться мутації, все одно в популяції накопичиться якась кількість людей, які вже не імунні, і тоді знову приходить якась чума чи холера й викошує їх повністю.

– Нас навряд чи влаштує варіант "50% летальності, а хто вижив – імунний". Але чи варто гуглити "як не померти від бубонної чуми?" 

– Із бубонною чумою, як і з іншими інфекціями, зараз усе дуже просто. Перше, що потрібно, – це епідеміологія, друге – інфектологія. Епідеміологи мають розпізнати цю інфекцію, встановити джерело і розробити комплекс протиепідемічних заходів – що треба робити, щоб вона не пішла далі. А інфекціоністи мають лікувати – наприклад, визначити, який антибіотик найкраще діє на цю pestis bubonica (це збудник бубонної чуми), як найшвидше діагностувати хворих і почати лікування. Якщо це чума, та ще й бубонна (ще не легенева), то вона лікується дуже добре: достатньо просто вчасно поставити діагноз і почати лікування, тоді летальність буде 0,01%. А якщо не лікувати, то, звичайно, це вже інша справа.

– Раніше була така страшна летальність через те, що чуму не вміли лікувати?

– Звичайно. Антибіотики з'явилися незадовго до Другої світової війни. Тому ще 100 років тому чума була практично вироком: 50 на 50, або виживе людина, або ні.

Справжню проблему і зараз становлять вірусні інфекції – Ебола, вірусні гарячки тощо, тому що проти них ліків немає. А на будь-яку бактеріальну інфекцію – чуму, сибірку й так далі – у нас антибіотики є, і підібрати їх не проблема. А от якщо прийшов якийсь новий вірус – як зараз SARS-CoV-2 – ми не можемо ефективно його лікувати, тому що немає противірусних препаратів. Тому поки що теж людина або виживе, або не виживе. Просто нам пощастило, що SARS-CoV-2 не такий летальний і не створює таких проблем, як міг би.

Так виглядають прояви бубонної чуми.

 

– Чи можна сказати, що бубонна чума зараз менш страшна, ніж COVID-19?

– Ні, вона не менш страшна, бо COVID-19 узагалі не страшний. Тобто страшний він тільки для вразливих груп. Ось чума не вибирає – їй байдуже, малий чи старий, вона вбиває всіх. А COVID-19 – переважно людей похилого віку і з хронічними захворюваннями. Щоправда, тут є один нюанс, який треба розуміти: є інфекція, а є захворювання. Інфікуватися – заразитися – може будь-яка людина, і говорити «нехай діти ходять без маски, бо він їм не загрожує», – це неправильно, бо цей шмаркачик може і не захворіти, але принести інфекцію своєму дідусеві бабусі, які помруть. Тому на це треба зважати. Але небезпеки для здоров'я самих дітей він практично не становить – діти справді від нього практично не гинуть, це абсолютно науково достовірна інформація.

– Що потрібно робити, щоб не заразитися чумою? 

 – Якщо ви не виїжджали за межі України, то для того, щоб не захворіти на бубонну чуму, вам достатньо не кусати ховрахів.

Я навіть більше вигадати нічого не можу. Щоб заразитися, треба поїхати до Середньої Азії і вкусити когось зараженого. Або щоб він вас вкусив.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з розділу Здоров'я
Трагедії на льоду в Україні: загибель та порятунок дітей у трьох областях. Фото: ДСНС Одещини
Нові трагедії на льоду: в трьох областях України діти провалилися під кригу
1 хв на прочитання4 години тому
Син Трампа підтримав проєкт Enhanced Games - альтернативу Олімпіаді без заборони допінгу
Син Трампа інвестував у проєкт "допінгової Олімпіади" Enhanced Games
1 хв на прочитання6 годин тому
Фото: «Здорові люди»
Цифрова депресія у підлітків: як і чому соціальні мережі можуть негативно впливати на юну психіку
6 хв на прочитання8 годин тому
Чому час летить швидше з віком: наукове пояснення феномену
Чому час "прискорюється" з віком: науковці пояснили феномен
2 хв на прочитання10 годин тому
Грип — смертельна загроза: про що застерігає Андрій Волянський
2 хв на прочитанняВчора
У 104 роки опинилась за гратами: дивне бажання літньої американки збулося (ФОТО)
2 хв на прочитанняВчора
Міжнародний день онкохворої дитини: як зменшити ризики
2 хв на прочитанняВчора
Презерватив не захистить: науковці знайшли у геніталій «індивідуальний почерк», за яким можна вирахувати злочинця
2 хв на прочитання14 Лютого 2025
Більше з GreenPost
Штрафи за зривання підсніжників у Холодному Яру можуть сягати 10 тисяч гривень
На Черкащині оштрафували перших порушників у сезоні цвітіння підсніжників
1 хв на прочитання23 хвилини тому
Новий землетрус на Полтавщині: другий поштовх за лютий 2025 року
У Полтавській області зафіксували другий землетрус за місяць
1 хв на прочитаннягодина тому
Джеймс Ховеллс каже, що біткойн помилково відправили на звалище у 2013 році. Фото: Shutterstock
Чоловік планує купити сміттєзвалище, де можливо захований його криптовалютний статок
1 хв на прочитання3 години тому
Чоловік Водолій - характер, сумісність, кар'єра та стосунки
Чоловік-Водолій - вільний дух серед знаків зодіаку
2 хв на прочитання7 годин тому
Сирні кексики «Гості на порозі» — оригінально, швидко, просто, смачно й по-святковому
3 хв на прочитання9 годин тому
Як візуально збільшити площу ділянки — кілька практичних порад
1 хв на прочитання15 годин тому
У Норвегії розшукують 27 000 лососів-утікачів — за кожного обіцяна нагорода в 43 євро
2 хв на прочитання16 годин тому
Влаштувати під водою термоядерний мегавибух, щоб врятувати планету: що задумали вчені?
2 хв на прочитанняВчора