Літня погода непередбачувана і мінлива: правила поведінки під час грози, які можуть урятувати життя
Літні грози наскільки швидкоплинні, настільки й небезпечні.
Літня погода непередбачувана і мінлива: щойно сяяло сонце, та вже буквально через кілька хвилин може налетіти ураганний вітер, а небо з кришталево-блакитного перетворитися на синювато-чорну безодню, яку крають на шматки спалахи блискавок. Літні грози наскільки швидкоплинні, настільки й небезпечні. Загрозу становлять інтенсивність і раптовість негоди, особливо якщо вона застала вас на відкритому повітрі, наприклад, у лісі чи на природі.
Дуже важливо правильно поводитись у такій ситуації, щоб максимально убезпечити себе та не стати жертвою негоди. «Здорові люди» нагадують базові правила.
Як розрахувати наближення грози
Є спосіб розрахувати наближення грози. Багатьом із нас говорили, що секунда між звуком грому й ударом блискавки означає, що негода — на відстані кілометра. Проте це не так.
Для розрахунку відстані, на якій зараз негода, що наближається, користуються простою формулою:
відстань у кілометрах = час у секундах між блискавкою та громом / 3.
Тобто якщо між гуркотом грому та спалахом блискавки минула 1 с, значить, гроза зараз приблизно за 340 м від вас.
Якщо між блискавкою та громом минає менше 6 секунд, що дорівнює відстані близько 2 км, треба розуміти, що блискавка може вдарити поряд із вами будь-якої миті. Тому якщо гроза ближче, ніж за 10 км від вас, уже слід шукати надійне укриття, де можна перечекати небезпеку.
Гроза закінчилася, якщо останній гуркіт грому був півгодини тому.
Що робити під час грози
У поході не завжди можна контролювати погоду. Звісно, попередньо можна і потрібно перевірити прогноз погоди. І якщо найближчими годинами чи днями прогнозується негода, похід чи виїзд на природу краще відкласти. Але буває і так, що прогноз виявляється хибним — і в ясну погоду вривається гроза.
Взагалі при наближенні грози не рекомендується перебувати на природі. Найкраще перечекати негоду в будь-якому притулку: будівлі чи машині. Намет у цьому випадку — не надійний захист.
Чим може бути небезпечна гроза:
- травмами, спричиненими ударом блискавки;
- пошкодженнями від удару блискавки, такими як короткі замикання та пожежі;
- шкодою від поривів вітру;
- повінню, викликаною сильним дощем;
- шкодою, заподіяною градом.
Якщо ви перебуваєте на відкритому повітрі, хоча гроза вже дуже близько, слід знайти найнижчу точку. Присядьте на землю ще краще, якщо знайдете канаву чи заглиблення в землі. Чим ви нижчі, тим нижчий ризик попадання блискавки. При цьому краще не лягати на землю, а саме сісти — так ви мінімізуєте контакт із поверхнею. Однак поза укриттям ви все одно не в повній безпеці, і це слід усвідомлювати. Якщо ви перебуваєте недалеко від своєї машини, усередині неї буде безпечніше, ніж зовні.
Небезпечно бути в безпосередній близькості до високих об'єктів: ліній електропередач високої напруги, стовпів, дерев. Тримайтеся за можливості від них на відстані не менше 3-4 м.
Не користуйтеся парасольками: промокнути наскрізь під зливою не страшно, на відміну від високого ризику влучання блискавки у відкриту парасольку.
Шукайте укриття у будівлях чи транспортних засобах.
Уникайте відкритої місцевості, а також пагорбів, хребтів, узлісся й одиночних дерев.
Якщо гроза застала вас за купанням у річці чи озері, виходьте з води якнайшвидше.
Дотримуйтесь дистанції не менше 3 м від сусідніх наметів.
Тримайтеся на відстані не менше 1 м від інших людей (краще 3 м). Не збирайтеся групами.
У лісі ризик удару блискавки насправді найнижчий. Через наявність у лісі безлічі дерев ви, звісно, не найвища точка й, отже, ризик попадання у вас блискавки низький.
Якщо гроза супроводжується градом або сильним вітром, вони можуть бути небезпечнішими в лісі, ніж ураження блискавкою. Не намагайтеся сховатись під деревами (особливо окремими). Якщо блискавка вдарить у дерево, вода, що міститься в ньому, може різко випаруватися під дією енергії блискавки. Потім дерево буквально розколюється. Під час негоди пориви вітру можуть валити дерева, відламувати гілки, які становлять реальну небезпеку для вашого здоров'я та життя. Оптимально перечекати небезпеку у будь-якій будівлі чи автомобілі, або хоча б сидячи у заглибленні на землі, закривши голову руками.
Якщо ви не знайшли більш підходящого місця для укриття і є тільки намет, сядьте посередині намету на суху поверхню і тримайте ноги разом. Не спирайтеся руками на землю чи стіну намету. Тримайтеся на відстані інших людей.
Від'єднайте всі кабелі від електромережі й не торкайтеся до них. Будьте пильні та готові будь-якої миті вивести себе з небезпечної ситуації.
Більше новин читайте на GreenPost.