Ла-Нінья закінчилася — як це вплине на погоду в Європі цього року?
Без чітко виражених теплих або холодних кліматичних явищ довгострокові прогнози погоди буде складніше складати.

Ла-Нінья, яка з'явилася в січні, на кілька місяців пізніше за прогнози, виявилася слабкою, повідомило Національне управління океанічних та атмосферних досліджень (NOAA). Земля зараз перебуває в нейтральній стадії циклу південного коливання Ель-Ніньйо, який, як правило, є найсприятливішим із трьох станів, що впливають на утворення ураганів, посухи, повеней і глобальні температури. Що означає закінчення Ла-Ніньї для цього року? Про це розповідає Euronews.
За прогнозами NOAA, нинішній нейтральний стан триватиме до середини 2025 року, якщо не остаточно. Це робить довгострокові прогнози погоди трохи складнішими, тому що один із основних факторів, що використовуються для визначення глобальних закономірностей, не зсувається ні в одну, ні в іншу сторону.
Ла-Нінья — це нерегулярне піднесення незвичайно холодної води в ключовій частині центральної екваторіальної частини Тихого океану, що змінює погодні умови по всьому світу.
Зазвичай улітку в Атлантичному океані трапляється більше ураганів, але цього року такого не буде.
У Сполучених Штатах Ла-Нінья зазвичай викликає сухішу погоду на півдні та заході й часто робить її більш вологою в деяких частинах Індонезії, північної Австралії та південної Африки.
Дослідження показали, що Ла-Нінья зазвичай обходиться дорожче, ніж Ель-Нінья та нейтральні умови. Торік ця фаза циклу принесла посуху, нестачу продовольства та смертельну спеку в деяких частинах світу.
Найбільше ознак Ла-Ніньї в Європі можна виявити взимку. Це з так званим механізмом телезв'язку — великомасштабними погодними явищами в інших частинах світу, які взаємодіють із місцевими.
Моніторинг ведеться у двох різних областях Тихого океану: центральній і східній. Важливо розрізняти їх, бо те, що відбувається в цих двох басейнах, по-різному впливає на нашу погоду.
«Якщо найсильніша аномалія холоду під час Ла-Ніньї спостерігається у східній області Тихого океану, то в Північній Атлантиці та Західній Європі зазвичай спостерігаються слабші шторми чи системи низького тиску табільше блокуючих максимумів, що часто призводить до сухіших і іноді холодніших умов. Однак холодна аномалія в центральній області Тихого океану, як правило, призводить до виникнення патерна, що нагадує так званий позитивний патерн Північноатлантичного коливання (NAO), з сильнішою струменевою течією і більшою штормовою активністю в ближній Атлантиці та Західній Європі, що призводить до більш м'яких, вологих і вітряних умов», — пояснює Ларс Ловінскі, метеоролог із Weather & Radar.
Теоретично так і відбувається, уточнив він, але на нашу європейську погоду можуть впливати й інші великі гравці, такі як NAO, вітри у стратосфері поблизу екватора та навіть тропічна конвекція над Індійським океаном.
Однак, враховуючи, що до літа 2025 року спостерігається повернення до нейтральних умов, цього разу, швидше за все, не буде сильних тенденцій у той чи інший бік.
Попри це, 2025 рік, за даними британського агентства погоди та клімату Met Office, все одно увійде до трійки найспекотніших років за всю історію спостережень. А оскільки нинішній березень став найспекотнішим за всю історію Європи, цього літа можливі сильніші хвилі спеки та лісові пожежі.
Більше новин читайте на GreenPost.







