На тлі зростаючої геополітичної та торговельної напруженості Китай посилив контроль за експортом рідкоземельних металів, які є критично важливими для широкого спектру продуктів, від винищувачів до ядерних реакторів та смартфонів, повідомляє Bloomberg. Домінуюче становище Китаю у видобутку та переробці цих стратегічних металів робить їх потужним інструментом впливу в міжнародних відносинах.
У відповідь на введення Вашингтоном штрафних тарифів, Пекін раніше цього місяця додав сім рідкоземельних елементів до свого списку експортного контролю. Хоча ці метали досить поширені в земній корі, вони рідко зустрічаються у великих концентраціях, а процес виділення окремих елементів є складним і багатоетапним. Китай контролює не лише видобуток, а й значну частину світових потужностей з їх переробки. За даними консалтингової компанії Project Blue, США практично не мають власних потужностей з переробки цих цільових металів.
Китай пояснює запровадження контролю тим, що ці метали використовуються в передових технологіях та для виробництва потужних магнітів, тому вважаються товарами подвійного призначення, тобто можуть застосовуватися як у цивільній, так і у військовій сферах.
Девід Мерріман, директор з досліджень Project Blue, зазначив, що ці продукти та елементи безпосередньо впливають на розвиток ключових технологій та супутніх галузей в інших великих країнах, що посилює позиції Китаю на будь-яких переговорах.
До оновленого списку експортного контролю Китаю увійшли наступні сім рідкоземельних металів (з 17 загальновизнаних):
Варто зазначити, що неодим та празеодим, які відіграють ключову роль у виробництві потужних постійних магнітів, цього разу не потрапили до списку обмежень. Проте, Китай залишається домінуючим постачальником рафінованого неодиму та празеодиму у світі.
Посилення Китаєм експортного контролю за рідкоземельними металами може призвести до значних змін на світовому ринку та спонукати інші країни до пошуку альтернативних джерел постачання та розвитку власних потужностей з видобутку та переробки цих критично важливих ресурсів.
Більше новин читайте на GreenPost.