Куріння на ранніх термінах призводить до затримки фізичного та розумового розвитку, до зниженої маси, до гальмування розвитку різних органів і систем, включаючи мозок, оскільки нікотин вражає передусім нервову систему. Про це в інтерв'ю розповіла Вікторія Вагнєр, практикуючий акушер-гінеколог, народний депутат України, член Комітету з питань здоров'я нації.
За словами гінекологині, якщо жінка багато курить у першому триместрі, це може призвести до викидня або внутрішньоутробної загибелі зародка. Плацента проникна для нікотину, він долає цей бар'єр і потрапляє всередину, до плоду, отруюючи його.
«Біди може бути дуже багато, не дарма ми так відчайдушно намагаємося пропагувати здоровий спосіб життя. Куріння у другому та третьому триместрі не менш небезпечне. Воно теж провокує затримку розвитку плода, порушення функцій органів і систем та навіть внутрішньоутробну загибель плода — вже сформованої маленької людини», — говорить Вагнєр.
Крім того, куріння матері впливає на імунітет дитини: у таких дітей знижений імунітет, вони частіше хворіють, схильні до захворювань респіраторної системи, є затримка розумового розвитку. Порушень може бути дуже багато, і залежно від того, яку ланку в організмі було пошкоджено, можливі дуже різні наслідки.
Лікарка зауважує, якщо жінка палила під час вагітності, її діти схильні до залежності від нікотину — це доведений факт. За статистикою, приблизно у п’ять разів частіше такі діти стають курцями та наркоманами.
На питання, за який час до зачаття жінці варто перестати палити, лікарка-гінеколог говорить, що хоча б за декілька тижнів. Зрозуміло, що за цей час організм завзятого курця повністю не очиститься, але 4–5 тижнів буде достатньо, щоб позбутися гострої отруйної дії нікотину. На переконання лікарки, чекати та готуватися довше навряд чи вийде — мало хто планує вагітність за п'ять років до зачаття. Хоча насправді це дуже важливий момент: як стартуєте, таким і буде подальший розвиток.
До слова, чи можна давати квашені овочі дітям, з якого віку та скільки — відповідає терапевт.