Догори
Дати відгук

Куди можна поїхати українцям уже зараз: з якими вакцинами пускають у ЄС, куди — без обмежень

Ні Covishield (Індія), ні AstraZeneca-SKBio (Південна Корея) не мають дозволу на використання у ЄС.Також у списку ЕМА немає китайської вакцини Coronavac.

6 хв на прочитання18 Червня 2021, 17:54
Куди можна поїхати українцям вже зараз: з якими вакцинами пускають у ЄС, куди — без обмежень Куди можна поїхати українцям вже зараз: з якими вакцинами пускають у ЄС, куди — без обмежень
Поділитись:

Понад два роки пандемії та карантинного режиму виявилися справжнім випробовуванням як для економіки держав світу, так і для людей. Люди не могли побачитися з рідними, полетіти на лікування, отримати очне навчання. Особливо важко було тим, у кого є міжнародний  бізнес, і мандрівникам. 

Куди ж пускають або ще не пускають з тими вакцинами, які колють в Україні, розбиралась ВВС News Україна.

Відкриті кордони, але не для всіх

Європейський Союз із 1 липня запроваджує єдиний ковідний паспорт, який уже назвали символом відновлення Шенгену.

У Євросоюзі розробили документ, із яким переміщення по ЄС знову стануть вільними для громадян із країн-членів.

Наступним кроком буде напрацювання вимог до документів для в'їзду громадян із третіх країн, наприклад, українців.

Але для того, щоб двері до Євросоюзу для українців знову повністю відчинилися, мають бути виконані принаймні дві умови — ЄС має визнати українські ковідні сертифікати (паспорти), які все ще на стадії розробки. І вакцини, якими щеплюють українців, мають бути визнані у ЄС.

Наразі, за винятком кількох країн, які розробили власні правила перетину кордону, в'їзд українців до ЄС із туристичною метою закритий.

Якщо я вакцинувався, я зможу поїхати до ЄС?

Поки що переважно ні. З усіх вакцин, якими нині щеплюють українців, у ЄС зареєстрована лише одна — Comirnaty виробництва Pfizer-BioNTech.

Список усіх зареєстрованих у ЄС вакцин можна побачити на сайті ЕМА — Європейської агенції лікарських засобів.

У цьому списку значиться вакцина Vaxzevria, попередня назва якої AstraZeneca. Але немає згадок про її індійські та корейські аналоги, якими зараз щеплюють українців.

Річ у тім, що дозволи вакцин у ЄС прив'язані до конкретних місць їх виробництва.

ВВС News Україна направила запит до ЕМА й отримала відповідь, що ні Covishield (Індія), ні AstraZeneca-SKBio (Південна Корея) не мають дозволу на використання у ЄС.

Також у списку ЕМА немає китайської вакцини Coronavac.

Що це значить для українців? Найбільші шанси у недалекому майбутньому, коли ЄС домовиться про доступ туристів з третіх країн з сертифікатами вакцинації, поїхати до союзу мають ті, хто вакцинувався Pfizer.

Але є сподівання, що незабаром ЄС дозволить в'їзд із вакцинами, які зареєстровані у ВООЗ. А там зареєстровані всі вакцини, якими щеплюють зараз українців.

Коли в Україні будуть ковідні паспорти?

Так званий ковідний сертифікат або імунний паспорт в Україні ще на стадії розробки.

Його запровадять тільки після того, як у ВООЗ і ЄС затвердять вимоги до цих документів.

«Орієнтовно плануємо запуск на липень», — розповідав нещодавно прем'єр Денис Шмигаль.

Такий сертифікат можна буде отримати як у паперовій формі у Центрах надання адміністративних послуг, так і в електронній — через додаток Дія.

У документі буде інформація не лише про вакцинацію, але й про негативні результати ПЛР-тестів чи про одужання після COVID-19 і наявність антитіл. Він міститиме QR-код.

Раніше називали 1 липня датою можливої появи ковідних паспортів в Україні. Втім, в уряді заявили, що з 1 липня зможуть запустити лише внутрішні ковідні сертифікати, але не зовнішні.

Тим часом в Україні вже почали видавати паперові міжнародні свідоцтва про вакцинацію. Документ видається після проходження повного циклу вакцинації — отримання двох доз вакцин.

Але це не ковідний паспорт. Це документ, у якому є інформація лише про вакцини. Видають його у будь-якому медичному закладі, підключеному до електронної системи охорони здоров'я.

Документ можна буде використовувати для перетину кордонів тих країн, які визнаватимуть це свідоцтво.

Куди можна поїхати вже зараз?

Попри те, що ще немає остаточного рішення ЄС щодо правил в'їзду для людей із третіх країн, деякі країни-члени розробляють свої власні правила і стають відкритими.

Серед таких європейських країн, наприклад, Болгарія.

Як повідомляє посольство України у Болгарії з посиланням на рішення місцевої влади, з 1 червня до 31 липня 2021 р. українці можуть в'їжджати до країни за наявності одного з таких документів:

✔ документ про повну вакцинацію від Covid-19, від якої минуло не менше 14 днів. І країна визнає вакцини, які роблять в Україні;

✔ негативний ПЛР-тест, зроблений за 72 години до перетину кордону або негативний результат швидкого антигенного тесту, проведеного за 48 годин до в'їзду в країну;

✔ документ, що засвідчує, що особа перехворіла на COVID-19 не менше ніж за 14 днів та не більше, ніж за шість місяців до дати в'їзду в країну.

Схожі правила для українців запровадили Туреччина, Греція та Хорватія. Утім, крім перерахованих документів, грецька влада просить туристів заповнити спеціальну Форму сповіщення про місцеперебування пасажира.

Документ слід заповнити не пізніше, ніж за 24 години до перетину кордону. На електронну адресу туриста приходить QR-код, який перевірятимуть на кордоні.

Хорватія вимагає також документального підтвердження про сплату готелю/апартаментів, приватних садиб/найму яхти, або підтвердження власності житла чи яхти у Хорватії.

З 11 червня українці, які мають свідоцтво про повну вакцинацію, зможуть подорожувати до Угорщини без карантину. Як розповідав очільник МОЗ Дмитро Кулеба, Угорщина визнала міжнародні сертифікати про вакцинацію, які видають в Україні.

Для поїздки на Кіпр також потрібно мати негативний ПЛР-тест, здати ще один тест після прильоту, а також зареєструватися на платформі CyprusFlightPass. Усі правила описані на сайті посольства.

Без обмежень можна їхати до Чорногорії, а звідти без тесту — до її балканських сусідів — Сербії (куди напряму можна летіти з ПЛР-тестом), Албанії (куди напряму можна без тесту) та Північної Македонії (напряму тест також не потрібен).

З ПЛР-тестом можна полетіти на відпочинок до Єгипту.

Інформація про умови перетину кордону та ситуація з коронавірусом у світі може змінюватися дуже швидко. Перевіряти її можна на спеціальному сайті МЗС, присвяченому подорожам.

Джерело:  bbc.com.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.