- Головна
- Новини
- Еко
- Тварини & рослини
- Кожен п'ятий вид тварин і рослин Європи перебуває під загрозою зникнення — дослідження
Кожен п'ятий вид тварин і рослин Європи перебуває під загрозою зникнення — дослідження
Уражені 24 % безхребетних і 18 % хребетних. За словами дослідницької групи, ця закономірність є чудовою.
У всьому світі близько 2 млн видів тварин і рослин переебувають під загрозою зникнення. Це результат дослідження, опублікованого в спеціалізованому журналі Plos One. За словами дослідника Ум Акселя Хохкірха з Трірського університету, постраждало приблизно вдвічі більше видів, ніж передбачається в останньому глобальному кадастрі Всесвітньої ради з біорізноманіття (IPBES) у 2019 році. Про це розповідає Die Zeit.
Згідно з дослідженням, п’ята частина всіх видів тварин і рослин, досліджених у Європі, перебуває під загрозою зникнення в найближчі десятиліття. Особливо сильно страждають рослини та безхребетні.
У своє дослідження дослідники включили всі 14 669 видів тварин і рослин, які були в Червоному списку Європи на кінець 2020 року. Це приблизно 10 % видів на континенті. Міжнародний союз охорони природи (МСОП) вносить види, чиї популяції зареєстровані, до цього списку. Багато з них перебувають у невеликій небезпеці чи зовсім не ризикують, але інші перебувають під загрозою зникнення або навіть вимерли.
Команда проаналізувала всі відомі види хребетних у Європі — земноводних, птахів, риб, рептилій і ссавців — а також важливі групи безхребетних тварин, такі як метелики та бджоли, а також різні види рослин. 2839 з 14669 досліджених видів перебувають під загрозою зникнення в Європі. Загалом це близько 19 %. 125 видів тварин і рослин уже вважаються зниклими, регіонально зниклими чи, можливо, зниклими.
Відповідно до дослідження, європейські рослини перебувають в особливій небезпеці: близько 27 % перебувають під загрозою зникнення. Ці цифри також високі, коли йдеться про види тварин. Уражені 24 % безхребетних і 18 % хребетних. За словами дослідницької групи, ця закономірність є чудовою, враховуючи, що набагато більше уваги приділяється хребетним.
«Одним із найважливіших висновків є те, що кількість видів, які перебувають під загрозою зникнення, не відрізняється суттєво в різних групах видів», — каже Хохкірх.
Інші експерти вважають ці цифри значущими — також для інших регіонів світу.
«Нове дослідження набагато чіткіше та повніше, ніж раніше, показує, що значно більшій кількості видів загрожує зникнення. Європа є одним із регіонів, для якого ми все ще маємо найкращі дані. Якщо ситуація тут уже настільки драматична, це означає, що криза біорізноманіття, швидше за все, буде ще більш вибуховою в інших, набагато більш багатих на види регіонах, особливо у таких регіонах, як недостатньо досліджені тропічні зони, наприклад, в Азії й Африці», — каже Матіас Глаубрехт, професор біорізноманіття Гамбурзького університету.
Використовуючи нові набори даних, команда також підрахувала кількість видів тварин, рослин і грибів, яким загрожує зникнення в усьому світі: 2 млн — це число вдвічі більше, ніж в останньому звіті IPBES від 2019 року. У ньому IPBES дійшов висновку, що 1 млн із приблизно 8 млн видів перебувають під загрозою зникнення. Подвоєння до 2 млн видів, які перебувають під загрозою зникнення, протягом кількох років може бути виправдано новою та більш точною інформацією, сказав Йозеф Сеттеле, співавтор останнього звіту IPBES.
«Дослідження в кінцевому підсумку спираються одне на одного і, таким чином, також відображають прогрес у знаннях. У звіті IPBES у 2019 році також згадувалося про розрив даних, до усунення якого ми наближаємось», — переконаний він.
Однак автори дослідження критикують поточну ситуацію з даними. Аналіз показує великі прогалини в знаннях і потребу в дослідженнях: багато видів, особливо серед безхребетних, ще не описані. Глаубрехт також підтверджує це.
«Ми не знаємо достатньо про всі ці види, щоб навіть помітити їхнє зникнення протягом тривалого часу.
На думку команди, причинами вимирання видів є інтенсивне господарське використання територій суші та морів, що призводить до втрати місць існування. Надмірне використання біологічних ресурсів і екстремальні погодні умови, спричинені зміною клімату, також становлять величезну загрозу біорізноманіттю.
Нові поселення видів тварин і спеціальна охорона тепер можуть допомогти зберегти біорізноманіття.
«Важливо вживати заходів для захисту видів, що перебувають під загрозою зникнення. Вони вже досягли успіху щодо хребетних, про що свідчить поширення видів, які раніше перебували під загрозою зникнення, таких як чорні лелеки, морські орлани, сапсани, пугачі та видри», — говорить Хохкірх.
Екологічний фонд WWF закликає до швидких дій. Потрібна більша підтримка з боку політиків — вони повинні виконати свої зобов’язання на Всесвітньому саміті ООН з питань природи в Монреалі в 2022 році. Серед іншого, міжнародне співтовариство погодилося захистити щонайменше 30 % світових сухопутних і морських територій до 2030 року.
Тимчасом постійне втручання людини в природу може спричинити виникнення нових небезпечних епідемій — науковці.