GreenPost уже писав про те, як народні депутати хотіли віддячити лікарям за сумлінну працю під час ліквідації пандемії Covid-19 і спочатку лікарям пообіцяли 200% надбавок за роботу в умовах пандемії. Проте парламентарям швидко нагадали, що закон про додаткові соціальні та економічні гарантії у подібних випадках насправді передбачає 300% доплат або одна зарплата за штатним розписом плюс три як доплата.
Народні депутати свою помилку виправили – ухвалили новий закон 540-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)».
Доплати, які є, але яких насправді немає
Здавалось би, норма про доплати «за інфекції» мала почати діяти автоматично. Раз Україна офіційно визнала пандемію, виплати мали почати нараховутися згідно чинного наказу Міністерства праці та соціальної політики від 02.06.2003 року.
Так думали медики, але помилялися.
Нардепи, удосконалюючи існуюче законодавство, зробили лікарям чергову ведмежу послугу – через створену новим законопроектом юридичну колізію питання нарахування доплат відклали до настання ясності.
Деякі експерти й раніше побоювалися, що доплати традиційно перекладуть на місцеву владу. І дійсно, у деяких містах справді почали ухвалювати рішення про муніципальні доплати медикам. Фактично після місяця введеного карантину, 15 квітня, Кабмін погодив ініціативу МОЗ виділити регіонам субвенцію з Державного бюджету на доплату медичним працівникам, які борються з коронавірусом.
Хто і як отримав «коронавірусні» доплати?
Наприклад, у Департаменті охорони здоров’я КМДА пояснили, що йдеться про лікарів, медсестр та молодший медичний персонал інфекційних, реанімаційних, приймально-діагностичних, терапевтичних та інших відділень, а також співробітників Центру екстреної медичної допомоги, які безпосередньо були задіяні у заходах з ліквідації епідемії та лікуванні хворих на COVID-19.
Так, київські медики, які з 13 по 31 березня знаходилися на передовій боротьби з COVID-19, сумарно отримали доплату у розмірі дев’яти посадових окладів пропорційно до відпрацьованого часу.
Людмила Антоненко, головний лікар Олександрівської клінічної лікарні міста Києва, розповіла, що в середньому доплата за березень медперсоналу, який працює із хворими на коронавірус, становить:
Медики, які не працювали в осередках інфекції, не контактували на постійній основі з цією категорією пацієнтів – навіть лікарі-інфекціоністи – отримали лише всі передбачені законодавством звичайні обов’язкові виплати у повному обсязі, муніципальну надбавку за складність та напруженість і премію (за рішенням керівника закладу).
І медики, і пацієнти вважають такий підхід несправедливим – адже доки більшість населення на карантині, лікарі подовжують працювати – «і невідомо, чи хворий із нирковою колькою є носієм вірусу».
Крім того, з 1 квітня запрацював другий етап медичної реформи. У багатьох медиків, не задіяних у ліквідації пандемії, зарплати, навпаки, зменшилися. Проте, коли Департамент охорони здоров’я запропонував інфекціоністам районних консультативно-діагностичних центрів столиці тимчасово (на період пандемії) попрацювати в інфекційних відділеннях київських лікарень, щоб підсилити кадровий потенціал стаціонарів – жоден фахівець на це не погодився.