Консервація може бути небезпечною: медики рекомендують, як уникнути ботулізму

3 хв на прочитання27 Серпня 2023, 13:11
Фото ілюстративне

Особливо небезпечний товстолобик.

Зараз у розпалі сезон заготівель на зиму. Тому медики вирішили нагадати про те, що таке ботулізм і які заходи профілактики цього захворювання.

Ботулізм (від лат. botulus — ковбаса) — гостре токсико-інфекційне захворювання, зумовлене токсином Clostridium botulinum. Це харчове отруєння, що може призвести до тяжких наслідків і навіть до смерті.

Що таке ботулізм і як на нього можна захворіти

Спори ботулізму постійно перебувають у воді, особливо в придонних шарах, а також ґрунті, звідки вони потрапляють у продукти.

Збудник ботулізму живе лише за відсутності кисню. Для здоров'я людини небезпечний нейротоксин, що виділяється ним.

На ботулізм часто хворіють після вживання в їжу консервів, солінь і копчень домашнього приготування, де в товщу продукту не проникає повітря. При цьому зовнішній вигляд, смак і запах продуктів не змінюється. Іноді (але не обов'язково) може відзначатися здуття консервних банок.

Інкубаційний період ботулізму коливається від 2 годин до 2 тижнів, але зазвичай становить 6-30 годин.

Починається захворювання гостро — з нездужання, загальної слабкості, головного болю. Можуть спостерігатися печіння у шлунку, нудота, багаторазове блювання, пронос. Через кілька годин після початку можуть з'явитися розлади зору, параліч м'якого піднебіння, язика, горлянки, гортані, розлад мови, порушується акт ковтання.

При появі перших симптомів захворювання необхідно терміново звернутися до медиків, оскільки існує тільки один спосіб лікування ботулізму — введення протиботулінічної сироватки. І що раніше її буде введено, то оптимістичніший прогноз перебігу хвороби.

Банку з залишками консервів, рибу, що залишилася, або м'ясо не викидайте — вони можуть допомогти в діагностиці захворювання і направляються на лабораторне дослідження, що сприяє якнайшвидшому виявленню джерела, постановці правильного діагнозу і початку правильного лікування.

Щоб не зустрітися з ботулізмом, уникайте:

Важливо пам'ятати

✔ Зберігати домашні консерви потрібно лише у холодильнику чи у льоху.

✔ До ботулінічного токсину особливо чутливі діти, тому можна давати консерви домашнього приготування тільки після попередньої теплової обробки.

✔ Не можна вживати в їжу консерви та продукти сумнівної якості.

Ми вже писали про харчовий ботулізм — ще одна небезпека війни: як уберегтися.

Актуально

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Поділитись: