Догори
Дати відгук

Колючий загарбник: водяний горіх встелив береги Дніпра у Черкасах

Колись червонокнижна рослина перетворилася на серйозну проблему для черкаських пляжів та екосистеми річки.

3 хв на прочитання14 годин тому
Водяний горіх у Черкасах 2025: колюча проблема на пляжах Дніпра та екологічна загроза. Фото: Суспільне Черкаси Водяний горіх у Черкасах 2025: колюча проблема на пляжах Дніпра та екологічна загроза. Фото: Суспільне Черкаси
Поділитись:

Береги Дніпра в межах Черкас цьогоріч зіткнулися з неприємним природним явищем – мілководдя масово вкрив водяний горіх (Trapa natans). Його тверді колючі плоди створюють серйозні незручності та навіть небезпеку для відпочивальників, а також, за словами науковців, несуть загрозу для крихкої річкової екосистеми.

Проблема стала очевидною для місцевих жителів. Черкащанка Олена поділилася своїми побоюваннями після прогулянки берегом: "Це дуже небезпечно. Можна поранитися і заразитися всякими дуже негарними хворобами," – зазначила вона, ледь не пошкодивши ногу об гострі горіхи. Жінка наголосила, що бачить таку кількість колючок вперше і хвилюється за безпеку дітей та літніх людей, які незабаром вийдуть на пляжі з відкриттям сезону.

Небезпека не обмежується лише порізами. Сімейна лікарка Вікторія Геращенко попереджає про ризик зараження правцем через поранення колючками, які перебувають у річковій воді та піску.

"Водяний горіх сам по собі не несе небезпеки, оскільки це не бактерія і не вірус. Але те, що він перебуває у брудній воді, в піску — він може своїми голками поранити шкіру. Є небезпека заразитися правцем передусім," – пояснила лікарка, наголошуючи, що правець є смертельно небезпечним захворюванням.

Особливо вразливими є люди без щеплення. У разі травмування невакцинованій людині необхідно негайно звернутися до травмпункту чи сімейного лікаря для можливої екстреної вакцинації. Щепленим людям лікарка радить зупинити кровотечу, обробити рану антисептиком і спостерігати. При ознаках запалення слід звернутися до лікаря.

Щоб запобігти травмуванню, працівники комунального підприємства "Благоустрій" щодня виходять на прибирання пляжів. Любов Яніна, яка доглядає за пляжами вже чотири роки, підтверджує, що цьогоріч водяних горіхів аномально багато: "Швидше за все, що збільшується. Бо прямо, ну дуже багато його у цьому році... Ми його вигрібаємо граблями і вивозимо, складаємо на купи, потім його утилізують," – розповіла вона.

Парадоксально, але до 2021 року водяний горіх був занесений до Червоної книги України, що обмежувало боротьбу з ним. Як пояснила кандидатка біологічних наук, доцентка кафедри біології, екології та агротехнологій ЧНУ імені Богдана Хмельницького Вікторія Осипенко, через зміни умов, зокрема зменшення проточності води в багатьох місцях, рослина почала надмірно розростатися.

"Червонокнижна рослина створила такі умови, що повністю закриває поверхню води," – зазначає Осипенко.

Це має низку негативних наслідків для екосистеми:

  1. Блокування світла: зарості заважають сонячному світлу проникати у воду, пригнічуючи розвиток фітопланктону – основного виробника кисню.
  2. Проблеми для риб: густа рослинність унеможливлює нормальний нерест риби. Восени відмерлі рослини опускаються на дно і гниють, що спричиняє дефіцит кисню та загибель мальків. "Суцільна екологічна катастрофа," – резюмує екологиня, додаючи, що рибне господарство зазнає значних втрат.

Попри очевидні проблеми, Вікторія Осипенко вказує і на інший бік медалі. У країнах Азії (Індія, Китай, Японія) водяний горіх цілеспрямовано вирощують на плантаціях як харчову та лікарську сировину. "Якщо з одного гектара рибаки втрачають 400 кг риби, то при вирощуванні водяного горіху з одного гектару можна отримати чотири тонни продукції, корисної продукції," – наводить приклад науковиця.

Вона пропонує місцевим підприємцям розглянути водяний горіх не лише як проблему, а як потенційний промисловий ресурс. Наслідування досвіду азійських країн могло б не тільки допомогти врегулювати популяцію рослини та покращити стан Дніпра, але й створити нові економічні можливості.

Поки що ж черкаські комунальники продовжують щоденну боротьбу з колючою навалою, а мешканцям та гостям міста радять бути вкрай обережними на пляжах.

Більше новин читайте на GreenPost.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з розділу Еко