Сьогодні в Україні зареєстровано найвищий показник добових випадків зараження на коронавірус. Разом з цим антирекордом, зростає напруга у суспільстві та потреба в інформації, щодо симптоматики COVID-19 та ознаках власного стану зараження. І хоча дійсним підтвердженням наявності хвороби є результати ПЛР-тесту чи ІФА-тестування, є доступна інформація щодо найпоширеніших симптомів коронавіруса та тяжкої і нетяжкої форм пневмонії.
Найпоширенішими симптомами коронавірусу є:
Нетяжке захворювання
Інкубаційний період триває від 2 до 14 днів, хоча є свідчення, що може досягати і до 20 днів. Імовірно багато випадків зараження не супроводжуються появою симптомів.
Нетяжка форма типово проявляються невисокою гарячкою до 38 °C, кашлем, ринітом. Пацієнти з нетяжким захворюванням можуть також скаржитися на біль у горлі, головний біль, міальгії та нездужання. У цих пацієнтів відсутні ознаки зневоднення, сепсису, задишка або утруднене чи надмірно посилене дихання, наявність мокротиння або кровохаркання, нудота, блювання та/або діарея, немає змін психічного стану — сплутаності свідомості, млявості. Літні та імуносупресивні пацієнти можуть мати атипові симптоми.
Нетяжка пневмонія
Пацієнти з нетяжкою пневмонією не мають ознак дихальної недостатності. Їх турбують такі ж скарги, як і в хворих на нетяжке захворювання. Кашель може бути з мокротинням, при аускультації вислуховуються вологі хрипи. Головним в діагностиці є виявлення на комп'ютерній томографії вогнищ запалення в легенях, як правило, дрібних за розміром.
Тяжка пневмонія
При тяжкій пневмонії у підлітків або дорослих: гарячка або підозра на респіраторну інфекцію, плюс частота дихання > 30 вдихів / хв, виражена дихальна недостатність або SpO2 <90 % на спонтанному диханні в приміщенні. Дитина з кашлем або утрудненням дихання плюс хоча б одне з наступних:
Гострий респіраторний дистрес-синдром
Проявляється появою нових симптомів або погіршенням респіраторних симптомів упродовж одного тижня після початку COVID-19.
Критеріями гострого респіраторного дистрес-синдрому (надтяжкої форми при COVID-19) визнані:
До слова, вплив на психіку у COVIDних хворих такий, як буває після участі в бойових діях