Догори
Дати відгук

Йодна сіточка не допоможе: лікар про ефективні ліки при радіаційному зараженні

Навіть якщо ви перебуваєте у зоні радіоактивного зараження, це не означає, що у вас буде рак щитоподібної залози.

3 хв на прочитання08 Березня 2022, 14:44
Поділитись:

Не треба приймати йод просто так — тільки «якщо вже бахнуло або якщо у найближчі півгодини точно бахне». Про це розповів дитячий ортопед-травматолог Віктор Кирейко.

Він розкритикував поради дозувати по краплях звичайний спиртовий розчин йоду, а дітям навіть малювати йодну сіточку.

Лікар наводить розрахунки: опромінення щитоподібної залози у дітей 10 мГр збільшує частоту виникнення раку щитоподібної залози приблизно на 3-5 випадків на мільйон населення на рік, тому навіть якщо ви перебуваєте у районі радіоактивного зараження, це не означає, що у вас обов'язково буде рак щитоподібної залози.

Для профілактики захворювань щитоподібної залози Віктор Кирейко рекомендує приймати йодид калію (КІ) або за його відсутності менш ефективний перхлорат йоду.

Схвалені FDA дози йодиду калію такі:

  • немовлятам віком до 1 місяця 16 мг;
  • дітям від 1 місяця до 3 років 32 мг;
  • дітям від 3 до 18 років 65 мг;
  • дорослі 130 мг.

Діти віком до 18 років і вагітні жінки (через виношування плода) більш вразливі до впливу радіоактивного йоду, тому за показаннями їм слід у першу чергу приймати ці препарати.

Самостійно продовжувати прийом препаратів йоду більше ніж одну добу не рекомендовано. Це питання має вирішувати лікар.

Приймати йодид калію слід тільки якщо ви точно перебуваєте зоні радіаційного зараження. В ідеалі про це мають сповістити офіційні джерела, говорить медик.

«На жаль, добавки KI не розповсюджувалися серед населення, яке проживало поблизу Чорнобильської атомної електростанції після катастрофи, що призвело до підвищення частоти раку щитоподібної залози. Але нещодавня аварія на Фукусімі підкреслила поширене помилкове уявлення про те, що KI є універсальною протирадіаційною таблеткою. Багато людей приймали таблетки йодиду калію без належних показань. Ці дії можуть завдати скоріше шкоди, ніж користі здоров’ю пацієнтів», — говорить Віктор Кирейко.

Лікар зазначає, що поширені таблетовані препарати йодиду калію, котрі використовуються хворими з патологією щитоподібної залози, мають дозування 200 або 100 мкг (мікрограм!), а дозування у разі радіаційного зараження для дорослого 130 мг (міліграм!).

«Тобто теоретично вам треба буде з’їсти приблизно 650 таблеток… що просто нереально. Є ще офтальмологічні препарати з концентрацією йодиду калію 20 мг на мл. Тобто теоретично ці розчини можна спробувати використовувати при радіаційному зараженні. Для дитини 1 місяць -3 роки 1,5 мл, 3-18 років 3,5 мл, дорослий 6,5 мл. Але це не зазначено у жодній інструкції до них. А враховуючи, що я не є фахівцем із радіаційної безпеки, я не можу вам це рекомендувати», — пояснює медик.

Окрім того, Віктор Кирейко наголошує, що:

  • нанесення будь-яких препаратів йоду на шкіру не ефективне і може викликати опік;
  • застосування антисептиків на основі йоду в якості профілактики радіаційного зараження не ефективне та може завдати шкоди;
  • приймати навіть правильні препарати йоду потрібно тільки якщо ви перебуваєте і зоні радіаційного зараження — прийом цих препаратів без показань може завдати шкоди здоров'ю;
  • препарати йоду не є універсальним протирадіаційним засобом.

Медик радить якомога скоріше покинути зону зараження і бажає, щоб ця інформація нам не знадобилася ніколи.

Також ми публікували пам’ятку про дії населення при виникненні біологічної небезпеки.

 

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.