У МОЗ звітують про майже 20 тисяч людей, які отримали щеплення від початку кампанії з вакцинації проти COVID-19. І це відбувається не тільки через те, що деякі країни Європи не готові визнавати вакцинацію українців препаратом Covishield, але й внаслідок появи побічних ефектів від щеплення.
І лише 38% медиків готові вакцинуватися. Відмовляються вони з різних причин: хтось нещодавно вже перехворів і може відкласти імунізацію, хтось загалом не хоче робити щеплення.
Розповідаємо історії лікарів, які вже отримали вакцину від COVID-19.
«Мене не лякала індійська вакцина»
Катя Мінько працює у приймальному відділенні Чернігівської обласної лікарні. Уже другий рік вона проходить там інтернатуру за спеціальністю «внутрішні хвороби». З жовтня Чернігівська обласна лікарня приймає хворих на COVID-19.
Наша область була однією з перших, які розпочали вакцинацію. Спочатку в нас робили щеплення тим лікарям, які працюють із хворими на коронавірус. У ковідному відділенні ніхто з лікарів не відмовився від щеплень. Коли почали вакцинувати середній і молодший медичний персонал, там уже почали з'являтися відмови.
Тоді мені й запропонували зробити щеплення. Я не хворіла на коронавірус, але розумію, що вакцинація — єдиний спосіб боротися з вірусами.
Деяким працівникам важко довести, що лише вакцина зараз допоможе подолати вірус. А дехто нещодавно перехворів, тому вони поки що відклали вакцинацію. Але загалом більшість моїх колег зробили щеплення.
Уночі після вакцинації в мене піднялася температура до 38, боліла голова, і я від цього прокинулася. Але випила жарознижувальний засіб і вранці пішла на роботу.
Така реакція є нормальною на будь-які щеплення, не лише від коронавірусу. Це означає, що імунна система працює.
Узагалі на будь-який препарат є побічна дія. Чому люди, які хворіли на COVID-19, не боялися ковтати антибіотики, ніхто не дивився на побічні дії препаратів, а щеплення всі остерігаються робити?
Моя мама теж спочатку з недовірою ставилася до того, що вакцина з Індії. Але я їй пояснила все, і вона записалася в лист-очікування на вакцинацію.
Мене не лякала індійська вакцина, бо багато препаратів виробляються в Індії. І AstraZeneca — це та компанія, якій я схильна довіряти, у неї дуже багато дієвих ліків. Я не знаю, чому до неї менш схильне ставлення, ніж до Pfizer.
«Після щеплення не було симптомів, на які б я не очікував»
Олексій Берегій працює лікарем виїзної бригади екстреної медичної допомоги у Дніпрі. Він отримав щеплення 26 лютого й відтоді завів щоденник вакцинованого у Facebook, де розповідає про свій стан.
Я вирішив почати щоденник у такому гумористичному вигляді, щоб простими словами говорити про складне та пояснювати людям, що у світі є дуже багато речей, яких варто боятися, і вони не пов'язані з вакцинацією.
Я захворів на коронавірус на початку грудня. Температура підіймалася до 39 градусів. Лікувався вдома, під наглядом сімейного лікаря, але все одно почував себе погано: був сильний головний біль, загальна слабкість, втрата апетиту, смаку та нюху, які відновилися лише через два тижні. Я хворів і знаю, як він протікає, як проходить постковідний період, скільки треба відновлюватися.
Імунітет до COVID-19 нестійкий, тому краще запобігти повторному інфікуванню. Я працюю на першій лінії контакту з хворими на коронавірус, і щоб захистити себе та близьких, вирішив вакцинуватися.
Після щеплення не було симптомів, на які б я не очікував. У мене підвищилася температура, боліла голова, але це все минуло другого дня. Про свій стан я повідомляв сімейному лікарю, бо він слідкує за самопочуттям пацієнта під час імунізації.
Через тиждень після вакцинації неможливо оцінити її результат, має пройти певний період. Але більшість моїх колег хочуть і будуть щепитися, бо всі розуміють, що запобігти захворюванню набагато простіше, ніж потім лікувати його наслідки.
«Я хворіла, тож не хотіла, щоб це сталося вдруге з новим штамом»
Наталя Вільнер — сімейна лікарка у приватному медзакладі в Одесі. З березня вони працюють також і з хворими на коронавірус. Їй запропонували вакцинуватися колеги з Одеського Центру громадського здоров'я, бо у відкритому флаконі залишалося декілька зайвих доз.
Я намагаюся бути в курсі всіх речей, що пов'язані з вакцинацією в Одесі, тому у вузькому колі місцевих лікарів мене знають. Я говорила колегам із Центру громадського здоров'я, що готова робити щеплення. Тож коли вони дізналися, що є п’ять зайвих доз вакцини, попросили приїхати разом із лікарями, які теж були не проти зробити щеплення.
Я хворіла на коронавірус у листопаді. Знала, що це я принесла недугу в сім'ю, бо до нас на прийом приходять різні люди, і невідомо, хто з них інфікований COVID-19, а хто ні. Після мене захворів чоловік, а потім моя мама.
Я хворіла, тож не хотіла, щоб це сталося вдруге з новим штамом. Боятися потрібно вірусу, а не вакцини. Препарат виготовлений для того, щоб запобігти хворобі, знизити ризики зараження та складного перебігу недуги. Мені не було страшно робити щеплення.
Наступного дня після вакцинації в мене підвищилася температура, але я випила жарознижувальний засіб і пішла на роботу. Інших симптомів не було. Приблизно половина людей після вакцинації можуть мати таку реакцію організму, і в цьому немає нічого страшного.
Серед моїх колег є ті, які відмовляються від щеплень. Лікарі теж люди і піддаються негативним тенденціям. Ми намагаємося вплинути на їхнє рішення, розмовляємо з ними, радимо почитати перевірені джерела інформації. В усьому світі люди роблять щеплення, і з них треба брати приклад.
До речі, відомо хто може отримати вакцину просто зараз. Також назвали найпопулярніший спосіб запису на вакцинацію проти ковіду.