Іноземних інвесторів українська енергетика не побачить до 2024 року
Для заохочення інвестицій в energy storage в Україні не вистачає кардинальних змін в дизайні ринку та його надійності, вважають експерти
Іноземні інвестори наразі не бачать для себе прозорої схеми для вкладання грошей в розвиток енергетичного сектору України. Так вважає директор Wärtsilä Energy з розвитку ринків у Східній Європі Ігор Петрик.
"Для того, щоб інвестори почали будувати потужності, для балансування, потрібно одне з двох: або змінити дизайн ринку, щоб ціни відображали реальне співвідношення попиту і пропозиції на всіх його сегментах, або, якщо перше зараз неможливо, гарантувати інвестору повернення інвестицій з певною прибутковістю. З огляду на те, що жодного варіанту зараз немає, розраховувати на появу необхідної вже сьогодні потужності не доводиться до 2024 року", - вважає експерт.
На думку Петрика, зараз балансування на ринку відбувається за рахунок вугільних ТЕС, які для цього не пристосовані ні з економічної, ні з технологічної точки зору, пише видання Electrovesti. А потрібно вкладатись в газові потужності, які для цього пристосовані на фоні зростаючих об'ємів енергії від ВДЕ. Наразі Україна не має таких підприємств.
Інвестор ніколи не зайде на ринок та не вкладе гроші, якщо не матиме прозорої схеми повернення інвестицій, хай навіть не так швидко. Але стабільність на енергетичному ринку - це важлива складова, якої наша країна не має, вважає експерт.
"Якщо розглядати перший варіант і допустити, що найближчим часом будуть скасовані ПСО і обмеження, які спотворюють роботу ринку, то все одно знадобиться статистика його роботи хоча б за кілька років і доведена стійкість цінових сигналів, перш ніж будь-який банк повірить в бізнес-модель і надасть фінансування", - відмічає Петрик.
Якщо навіть буде державна інвестиція в energy storage, то все одно потрібно близько року на конкурсні процедури, а також кілька років для будівництва. На думку експерта, системи накопичення енергії на основі батарей негайно потрібні для первинного урегулювання. Саме вони збалансують збільшення потужностей ВДЕ та допоможуть підтримувати в період після відключення від системи РФ в рамках інтеграції в ENTSO-E.
Не дивлячись на складну ситуацію, експерт все ж таки вважає, що програма Мінекоенерго стосовно переходу до "зеленої" енергетики відбудеться. Швидкість цього переходу буде залежати вже від багатьох факторів і в першу чергу від професіоналізму та відповідальності політиків.
Тим часом в Міністерстві енергетики та захисту довкілля оприлюднили інформацію про те, що вже розроблено законопроєкт про відновлювальні джерела енергії (ВДЕ), який буде подано на розгляд Кабінетом міністрів, але до нього ще можна внести правки.