Іноді доводиться розбирати на запчастини: частина західної зброї поставляється Україні в несправному стані — New York Times
Складнощі виникають і з військовою допомогою союзників, і з замовленнями Міноборони України.
Частина західної зброї, що поставляється Україні, перебуває в несправному стані. Іноді її доводиться розбирати на запчастини, розповідають «Важливі історії», посилаючись на матеріал New York Times.
Прикладом використання несправних озброєнь для запчастин New York Times називає постачання Великою Британією ЗСУ самохідних гаубиць AS-90. У травні британське Міністерство оборони повідомило, що 12 із них довелося відремонтувати чи розібрати. Високопосадовець підтвердив, що частину гаубиць довелося пустити на запчастини.
Також журналісти описують два випадки, коли несправну техніку відправляли американці.
За кілька тижнів після початку російського вторгнення американські військові мали відправити в Україну шість гаубиць М777 з бази «Аріфджан» у Кувейті. Однак з'ясувалося, що всі гармати вимагали значного ремонту, тому вони не проходили регулярного обслуговування протягом 19 місяців. Стан однієї гаубиці був таким, що під час пострілу могли загинути артилеристи. Гармату полагодили і відправили до Польщі, проте там знову з'ясувалося, що вони не придатні для застосування в бою. М777 відправили до України лише після додаткового ремонту, пише New York Times.
Влітку минулого року з бази «Аріфджан» в Україну відправили 29 броньованих автомобілів Humvee. Спочатку військові повідомили, що всі машини, крім однієї, були справними. Проте перевірка показала, що ремонт був потрібний 26 автомобілям. Наприкінці серпня після усунення несправностей Humvee відправили до Польщі. Там з'ясувалося, що у 25 машин були зношені шини. Для пошуку та заміни шин знадобилося близько місяця, що призвело до затримки постачання автомобілів, йдеться у звіті Пентагону.
Складнощі виникають і тоді, коли Міноборони України укладає контракти на постачання чи ремонт зброї.
Торік Італія надала Україні 33 списані гаубиці. Міноборони України замовило їхній ремонт в американській компанії Ultra Defense Corporation. У документах Міністерства йдеться, що робота мала бути зроблена до грудня. У січні в Україну прибуло 13 гаубиць, українська сторона стверджує, що вони були непридатні для використання в бою. Представник Ultra Defense Corporation стверджує, що всі гармати були справні.
Станом на кінець 2022 року повністю чи частково не виконано укладені Україною контракти на постачання зброї на суму понад 800 мільйонів доларів. Усі ці контракти підписано після початку війни, пише видання з посиланням на документи українського уряду.
Згодом частину озброєнь було поставлено, у деяких випадках постачальники повернули гроші, кажуть джерела, які займаються постачанням зброї. Проте навесні цього року контракти на сотні мільйонів доларів залишалися невиконаними.
«Ми мали випадки, коли ми платили гроші і не отримали [зброї]», — каже заступник міністра оборони України Володимир Гаврилов.