Догори
Дати відгук

Екокомітет Ради відхилив закон про вольєрне полювання та виховання мисливців з дитсадка

Звірі та птахи можуть полегшено зітхнути

9 хв на прочитання22 Травня 2020, 09:28
Подібні фото викликають різко негативні відгуки у багатьох користувачів соцмереж. Законопроект 3200-1 пропонує закріпити вовка у списку "шкідливих тварин" та додати до цього списку нові види Подібні фото викликають різко негативні відгуки у багатьох користувачів соцмереж. Законопроект 3200-1 пропонує закріпити вовка у списку "шкідливих тварин" та додати до цього списку нові види
Поділитись:

Комітет з питань екологічної політики ВРУ на своєму засіданні 20 травня 2020 відхилив законопроект 3200-1 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо удосконалення законодавства у сфері мисливського господарства та полювання, а також боротьби з браконьєрством)», автором якого є народний депутат Сергій Литвиненко.

Законопроект 3200-1 пропонує закріпити вовка у списку "шкідливих тварин" та додати до цього списку нові види

«Ганебний, антигуманний, антиконституційний» - так назвала цей законопроект голова підкомітету з питань лісових ресурсів, об'єктів тваринного та рослинного світу, природних ландшафтів та об'єктів природно-заповідного фонду Юлія Овчинникова.

«Нагадаю, що у 3200-1 Литвиненко пропонував: пропаганду полювання в школах,  відкрити полювання в природо-заповідних фондах, площа яких становить всього-навсього 6.77% від загальної площі території держави. А от площа мисливських угідь становить майже 80% нашої країни», - написала у своєму Fb народна депутатка 

Також вона нагадала, що 3200-1 дозволяв вольєрне полювання, передачу зброї іншим особам, збільшення списку «шкідливих тварин» та низку інших антигуманних речей.

вовка пропонують вважати "шкідливою твариною" і вбивати у будь-який сезон і без будь-яких обмеженб. Фото із соцмереж

Під шумок «коронавірусної пожежі»

Сергій Литвиненко (фракція «Слуга народу», обраний від 156 виборчого округу що на Рівненщині), зареєстрував свій законопроект у розпал коронавірусної пожежі – 17 березня 2020. Але уникнути прискіпливої уваги громадськості не вдалося. Екологісти та зоозахисники активно виступили із жорсткою критикою.

«Добре, що на сьогодні Закон України «Про захист тварин від жорстокого поводження» забороняє пропаганду жорстокого поводження з тваринами, заклики до жорстокого поводження з ними, а також пропаганду мисливства в системі дошкільної, загальної середньої, професійно-технічної і вищої освіти. Бо мені, наприклад, важко уявити, як можна школярам, наприклад, розказувати про способи білування оленя чи козулі, або про те, куди краще цілитися, аби «завалити» кабана», – прокоментувала GreenPost ініціативу нардепа віце-президент Асоціації зоозахисних організацій України Марина Суркова відразу після реєстрації законопроекту.

Так зоозахисниця оцінила пропозицію Сергія Литвиненка скоригувати ст 5 Закону України «Про захист тварин від жорстокого поводження». Наразі у цій статті записано наступне:

«Стаття 5. Заборона пропаганди жорстокого поводження з тваринами

Забороняються пропаганда жорстокого поводження з тваринами, заклики до жорстокого поводження з ними, а також пропаганда мисливства в системі дошкільної, загальної середньої, професійно-технічної і вищої освіти».

Слово «мисливство» нардеп пропонував прибрати, замінивши на слова «жорстокого умертвіння тварин». Але зоозахисники на це не купилися.

законопроект 3200-1 пропонує запровадити вольєрне полювання, в ході якого можна було би не регулювати кількість вбитих тварин

Не вдалося відволікти увагу від «зашкварів» законопроекту й насправді корисними речами.

«На перший погляд цей проект закону може здаватись навіть позитивним і реформаторським. Тут і значне підвищення штрафів, і конфіскація браконьєрських автомобілів, і відповідна кваліфікація єгерів тощо. Та під товстим шаром єлейних змін та доповнень стирчать справжні наміри та забаганки. Їх хитро розміщено на останніх сторінках. Але пан депутат, мабуть, не в курсі, що його ідея це вже не перша спроба проштовхнути проект закону, який би дозволив мисливство на природоохоронних територіях. З 2010 року це вже сьомий (!) такий законопроект», - оцінив новації експорт Всеукраїнської екологічної ліги Олексій Бурковський

Бурковський висловив також припущення, що законопроект розробляла група лобістів полювання, і, можливо, Сергій Литвиненко подав його через свою недосвідченість в «кухні» екологічної політики. Згодом депутат у своєму Fb дійсно заявив, що «законопроект розробляла впродовж тривалого часу велика група фахівців – науковці, лісівники, представники Асоціації мисливців та інші висококваліфіковані люди». Пряму підтримку законопроекту надала Всеукраїнська асоціація мисливців та користувачів мисливських угідь.

«Відчувається й тверда рука Державного агентства лісових ресурсів, адже саме це відомство відповідає за регулювання полювання, збереження мисливських тварин. Хоча мисливські угіддя –  це далеко не тільки ліси», - вважає Олексій Бурковський.

З найкращими намірами?

Сергій Литвиненко наголошує, що закон подав з найкращими намірами і звинувачують його марно. Ось що він пише у відповідь на обурення екологів про спробу запровадити полювання у національних парках:

«Це міф, що «законопроект 3200-1 дозволяє полювання в нацпарках, заказниках та охоронних зонах». Насправді [відповідно до законопроекту 3200-1] полювати можна тільки у господарській зоні заказників та виключно зі спеціального дозволу відповідного органу виконавчої влади. А це зовсім не національні парки. Якщо відповідний центральний орган виконавчої влади не дасть згоди на полювання у таких зонах, то таке полювання моїм законопроектом буде заборонено. За порушення – серйозна відповідальність, а не зауваження!», - пише він у своєму Fb.

Дивно. Якщо відкрити порівняльну таблицю законопроекту, то в ній чітко записана пропозиція нардепа додати полювання до видів діяльності, які дозволені у національних природних парках (права колонка – це текст 3200-1, ліва – сучасний текст Закону про природно-заповідний фонд).

Так само чітко видно бажання Сергія Литвиненка запровадити полювання у заказниках та охоронних зонах усіх об’єктів природо-заповідного фонду (у лівій колонці – наразі існуюче законодавство, з якого пан депутат хоче викреслити слова «мисливство» та «полювання»).

Також варто додати, що заказники не мають зонування, тобто у них немає й господарської зони. «Висококваліфіковані люди» не дуже добре підготували депутата до дискусії.

Чи є закон у вольєрі?

 Сергій Литвиненко також вважає несправедливою критику щодо запровадження так званого вольєрного полювання. Цю критику він теж називає міфом:

«Міф другий: «Відстріл тварин в так званих «мисливських вольєрах» без будь-яких обмежень». Когось дратує слово «вольєр»? Так це явище не вводиться мною, як новела законодавства. Фактично, вольєри існують вже мабуть півстоліття і зафіксовані у радянському законодавстві. Просто вони так не називалися. І все що їх стосувалося, було розмитим. Раніше писалося так: «обгорожена ділянка». А якої площі ця ділянка? Могла бути і 10 метрів, і 50. Тут якраз було заховано багато шпарин для зловживань. А в нашому законопроекті вводиться чітка назва такої обгороженої ділянки – вольєр. І чітко вказується, що площа вольєра не може бути меншою, ніж 100 га!», - пише Сергій Литвиненко.

І додає, що у вольєрах усе відбувається на основі законів. Бо там

«… жорстко регламентуються дії власника вольєра відносно тварин, котрі там живуть. Ми суттєво підсилюємо відповідальність за порушення правил утримання тварин у неволі. Наголошую, що певне полювання у вольєрах було дозволено завжди», - уточнює Сергій Литвиненко.

А що ж, насправді, у тексті законопроекту 3200-1?

«Не вважається полюванням добування, знищення або поранення із використанням знарядь і способів полювання тварин, які утримуються в мисливських вольєрах у межах мисливських угідь та перебувають у власності користувача мисливських угідь», - ідеться у тексті закону пана Литвиненка та його експертів.

Раз це не полювання, то ніякі обмеження, правила, норми, записані у Законі про мисливське господарство та полювання – не діють. Не діють норми про строки полювання, про способи тощо. Якщо ухвалити законопроект пана Литвиненка, то буде так: твої кабани й олені – твої правила. Хочеш – стріляй вагітних самок, хочеш – дави джипом. Хочеш – з арбалетом за ними бігай, а хочеш – з автомата шмаляй.

зараз вбивство кітної козулі - це браконьєрство. У вольєрному полюванні це буде нормою

Є у цьому доволі довгому документі й інші  подібні новації. Тому екологісти й зоозахисники привітали членів Екокомітету з рішенням про відмову у підтримці законопроекту 3200-1. А от основний законопроект про боротьбу з браконьєрством, 3200 – підтримку отримав. І рекомендований на перше читання. Про його зміст та особливості – читайте на GreenPost незабаром.

Як ми вже повідомляли, гуманно налаштовані громадяни дуже різко відгукуються про законопроект 3200-1 депутата Литвиненка. Зокрема, ось що говорить активіст «Центру моніторингу влади» Олег Янчевский:

«Показово в цій ситуації ось що: представник партії СН начебто на словах служить народу. Але український народ, 90-95% - не мисливці. Ці звичайні люди мають право відповідно до Конституці ї спілкуватися з лісовими тваринами в лісі, під містами. Це - частина рекреаційної діяльності. Але ні, купка негідників, ненаситних, які думають лише про свій шкурний інтерес в ручному режимі намагається легалізувати рафіноване браконьєрство. Заради чого? Все побудовано на брехні. Нескромні зарплати та статки, нульове бажання ставити суспільні інтереси вище особистих. Навіщо існують ці люди?».

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з розділу Еко
Фото: Телеграм-канал «Садівник»
Гортензія волотиста Sundae Fraise здатна прикрасити посадки з хвойних і листопадних рослин (ФОТО)
1 хв на прочитання24 Квітня 2024
На Одещині лелеки повернулися до своїх гнізд
На Одещині лелеки повернулися до своїх гнізд, які були укріплені спеціальними платформами
1 хв на прочитання4 години тому
На Одещині врятували коня, який застряг у болоті
На Одещині рятувальники витягли коня із болота (ФОТО)
1 хв на прочитання6 годин тому
Кабмін сьогодні на засіданні прийняв низку рішень у сфері охорони здоровʼя, агросектору та екології
3 хв на прочитання8 годин тому
Незаконна рибалка на озері Кугурлуй спричинила збитки рибним запасам України на більш як 350 тис. грн
1 хв на прочитання10 годин тому
Через опади у річках Буковини підійметься вода до метра
1 хв на прочитання11 годин тому
На водоймах Одеської області встановлено 1000 нерестових гнізд (ФОТО)
1 хв на прочитання12 годин тому
Нарубали на 900 тисяч гривень: на Буковині судитимуть експосадовця лісового господарства
1 хв на прочитання13 годин тому
Більше з GreenPost
Фото: «Їжа легко»
Шоколадний смузі з бананом і молоком: десерт, який готується лічені хвилини
1 хв на прочитання24 Квітня 2024
Скільки коштів виплатила медзакладам із початку весни
Стало відомо, скільки коштів НЗСУ виплатила медзакладам із початку весни
1 хв на прочитання5 годин тому
В українських школах розповідатимуть про права дитини
В українських школах розповідатимуть про права дитини
1 хв на прочитання7 годин тому
Міністра агрополітики підозрюють у незаконному заволодінні державною землею
Міністра агрополітики підозрюють у незаконному заволодінні державною землею на майже 300 млн грн
1 хв на прочитання9 годин тому
Одна акумуляторна батарея наносить шкоди більше, ніж тисячі тонн відходів від промисловості, — Міндовкілля
3 хв на прочитання14 годин тому
Ціни на газ для бізнесу в Україні посеред весни зросли до максимуму з листопада
1 хв на прочитання14 годин тому
Ароматні та м’які бананові булочки до кави або чаю: легкий рецепт випічки
1 хв на прочитання15 годин тому
Зросте рівень жиру в крові та ризик розвитку раку: які частини курки краще не їсти
1 хв на прочитання16 годин тому